Инфоурок Математика Рабочие программыМатематика: Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу

Математика: Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу

Скачать материал

 

Математика 6 сынып

Ажибекова Дина Тұрсынбекқызы

№11 М.Байзақов атындағы жалпы орта мектебінің  математика пәнінің мұғалімі

 

Сабақтың тақырыбы:  «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер» тарауын                        

                                             қайталау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тереңдетіп,жинақтау,

 жүйелеу

Дамытушылық: логикалық ойлау қабілеті мен  дағдыларын жетілдіру,

                            белсенділіктерін арттыру   

Тәрбиелік: оқуға ,саналы сезімге жауапкершілікке,өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,қайталау

Сабақтың көрнекілігі: карточкалар,кестелер,АКТ

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың барысы:

Ұйымдастырукезеңі:

Оқушыларды түгелдеп,   сабаққа ынтасын аудару

Сабақ жоспары:

1.Білу  «Ой қозғау»

2.Түсіну «Қайталау –оқу айнасы»

3. Қолдану «Кім жылдам» (оқулықпен жұмыс )

4.Талдау «Білімдіге –биік орын » семантикалық кесте

5.Жинақтау « Математикалық лото» сәйкестендіру тест

6. Бағалау

 

Сабақтың эпиграфы:

 “Адамның басшысы-ақыл, шолушысы -ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны –арман, ең қымбаттысы- ар сақтау, бәрінен ардақтысы- өмір сүру, соның ішінде ең тәттісі – сыйластық!”

                                           Төле би

 

 

1.Білу

«Ой қозғау»  Осы тараудағы өтілген тақырыптарды еске түсіру 

 

2.Түсіну.

 «Қайталау –оқу айнасы »  тақырыптар бойынша ережелерді еске түсіріп, оқушылар сұрақтарға  жауап береді.

  Сұрақтар: 

 1.Санды теңсіздік дегеніміз не?

2.Санды теңсіздіктердің қасиеттерін айт?

3.Қандай теңсіздіктерді мүшелеп қосуға болады?

4. Қандай теңсіздіктерді мүшелеп азайтуға болады?

5.Қандай теңсіздіктерді көбейтуге болады ?

6.Теңсіздіктерді қалай  бөлінеді ?

7. Қандай сан аралықтарын білесіңдер ?

8. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?

9. Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не ?

10. Теңсіздікті шешу дегеніміз не ?

 

 

 

3. Қолдану.

«Кім жылдам ? »  Әр қатардағы оқушылар оқулықтағы  есептер шығарады.

№1042

1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

   15 > -3  және  5 > -2                     20 > -5

1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

    6 < 10 және  -3 < 2                        3<12                   

1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

   -1 < 2 және  3 > -2      -2<3          -3<5                

2. Теңсіздікті мүшелеп  қосыңдар:

    -3 < 2 және 1 >-1         -1<1          -4<1

№1043

2. Теңсіздікті мүшелеп  азайтыңдар:

    -3 < 2 және 1 >-1            -4<3

2. Теңсіздікті мүшелеп  азайтыңдар:

   4 > 1 және 2 < 5          2>-4   

2. Теңсіздікті мүшелеп  азайтыңдар:

   7 > 3 және 4 > -1      -1<4          8> -1   

3.Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:

  -8 < 1  және 5 < 7           7> 5        -15 < -2

№1044   

1.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

  3 < 7 және 2 < 3       6<21

3.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

   4 < 6 және  2 < 5       8< 30

3.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

      6 < 7 және 0,5 < 2        3<14

4.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

    12 > 9 және  5  > 4      60 > 36

№ 1045

1.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:

   15 > 7 және 3 < 7   1/3>1/7         3>1

 

2.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:

   21 < 35 және  7 > 5        1/7<1/5     3< 7

2. Теңсіздікті мүшелеп  р:

   10 > 8 және 4 > 2        1/2> 1/4      5>2   

4.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:

    12 < 9 және  3 < 6      1/6 < 1/3      2<3  

 

4.Талдау.

 «Білімдіге-биік орын»  оқушылар  семантикалық кестені толтырады.

 

 

Интервал

 

Кесінді

 

Жартылай

интервал

 

Сәуле

 

Ашық сәуле

-2<x<7

( -2; 7 )

-4.5 ≤ x ≤ 2

[ -4.5; 2 ]

0.4 ≤ x ˂ 3

[ 0.4;3)

x ≤ -1

( -∞ ; -1]

m > -2

( -2; +∞ )

-3 < y < 5

(-3 ; 5 )

 

2≤ y ≤ 8

( 2 ; 8 )

-9 ≤ x < 0

[-9 ; 0 )

m ≥ 4.2

[ 4.2 ; +∞ )

x<3

(-∞ ; 3)

-9.3 < x < 5

(-9.3 ; 5 )

 

-8 ≤ x ≤ 5

[-8 ; 5 ]

0< x ≤ 9

( 0 ; 9 ]

x ≤ 3

(-∞; 3 ]

y>7.5

(7.5;+∞ )

 

 

 

 

 

 

 

5.     Жинақтау

«Математикалық лото» сәйкестендіру тесті. Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешуге есептер шығартамын

 

        Теңсіздіктер

Дұрыс шешімі

     Шешімдері

1

       5у+9 ≤ 3-7у  

(-∞ ; -0,5 ]

( -∞ ; 1 )

2

       6-5у > 3у-2         

(-∞ ; 1 )

(-∞ ; -0,5 ]

3

    2(3х+1)-х≤3(х+4)            

(-∞ ; 5 ]

(-2; +∞ )

4

    2(х-1)-3(х+2)<6(1+х )     

                (-2; +∞ )

(-∞ ; 5 ]

 

6.Бағалау

Логикалық есеп

Атасы 58 жаста , оның баласы 32 жаста,немерелері 11 жаста ,7жаста . Неше жылдан кейін атасының жасы баласы мен немерелерінің жастарының қосындысына тең болады?

х+58=х+32+х+11+х+7

58-50=3х-х

2х=8

х=4

 

Қорытындылау:

1.Санды теңсіздік ұғымын  қалай түсіндіңдер?

2.Пәндермен байланыстырып, мысал келтір.

 

 

7.Бағалау:

Үйге тапсырма: Санды теңсіздіктердің түрлеріне есептер тауып шығарып келу.

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Математика: Бір айнымалысы бар теңсіздіктерді шешу"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Карьерный консультант

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

Математика 6 сынып

Ажибекова Дина Тұрсынбекқызы

№11 М.Байзақов атындағы жалпы орта мектебінің математика пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы: «Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер» тарауын

қайталау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың тарау бойынша алған білімдерін тереңдетіп,жинақтау,

жүйелеу

Дамытушылық: логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру,

белсенділіктерін арттыру

Тәрбиелік: оқуға ,саналы сезімге жауапкершілікке,өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,қайталау

Сабақтың көрнекілігі: карточкалар,кестелер,АКТ

Сабақтың түрі: бекіту сабақ

Сабақтың барысы:

Ұйымдастырукезеңі:

Оқушыларды түгелдеп, сабаққа ынтасын аудару

Сабақ жоспары:

1.Білу «Ой қозғау»

2.Түсіну «Қайталау –оқу айнасы»

3. Қолдану «Кім жылдам» (оқулықпен жұмыс )

4.Талдау «Білімдіге –биік орын » семантикалық кесте

5.Жинақтау « Математикалық лото» сәйкестендіру тест

6. Бағалау

Сабақтың эпиграфы:

“Адамның басшысы-ақыл, шолушысы -ой, жетекшісі-талап, қорғаушысы-сабыр, сынаушысы-халық, таусылмайтыны –арман, ең қымбаттысы- ар сақтау, бәрінен ардақтысы- өмір сүру, соның ішінде ең тәттісі – сыйластық!”

Төле би

1.Білу

«Ой қозғау» Осы тараудағы өтілген тақырыптарды еске түсіру

2.Түсіну.

«Қайталау –оқу айнасы » тақырыптар бойынша ережелерді еске түсіріп, оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтар:

1.Санды теңсіздік дегеніміз не?

2.Санды теңсіздіктердің қасиеттерін айт?

3.Қандай теңсіздіктерді мүшелеп қосуға болады?

4. Қандай теңсіздіктерді мүшелеп азайтуға болады?

5.Қандай теңсіздіктерді көбейтуге болады ?

6.Теңсіздіктерді қалай бөлінеді ?

7. Қандай сан аралықтарын білесіңдер ?

8. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік деп қандай теңсіздікті айтады?

9. Теңсіздіктің шешімі дегеніміз не ?

10. Теңсіздікті шешу дегеніміз не ?

3. Қолдану.

«Кім жылдам ? » Әр қатардағы оқушылар оқулықтағы есептер шығарады.

№1042

1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

15 > -3 және 5 > -2 20 > -5

1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

6 < 10 және -3 < 2 3<12

1.Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

-1 < 2 және 3 > -2 -2<3 -3<5

2. Теңсіздікті мүшелеп қосыңдар:

-3 < 2 және 1 >-1 -1<1 -4<1

№1043

2. Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:

-3 < 2 және 1 >-1 -4<3

2. Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:

4 > 1 және 2 < 5 2>-4

2. Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:

7 > 3 және 4 > -1 -1<4 8> -1

3.Теңсіздікті мүшелеп азайтыңдар:

-8 < 1 және 5 < 7 7> 5 -15 < -2

№1044

1.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

3 < 7 және 2 < 3 6<21

3.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

4 < 6 және 2 < 5 8< 30

3.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

6 < 7 және 0,5 < 2 3<14

4.Теңсіздікті мүшелеп көбейтіңдер:

12 > 9 және 5 > 4 60 > 36

№ 1045

1.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:

15 > 7 және 3 < 7 1/3>1/7 3>1

2.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:

21 < 35 және 7 > 5 1/7<1/5 3< 7

2. Теңсіздікті мүшелеп р:

10 > 8 және 4 > 2 1/2> 1/4 5>2

4.Теңсіздікті мүшелеп бөліңдер:

12 < 9 және 3 < 6 1/6 < 1/3 2<3

4.Талдау.

«Білімдіге-биік орын» оқушылар семантикалық кестені толтырады.

Интервал

Кесінді

Жартылай

интервал

Сәуле

Ашық сәуле

-2<x<7

( -2; 7 )

-4.5 ≤ x ≤ 2

[ -4.5; 2 ]

0.4 ≤ x ˂ 3

[ 0.4;3)

x ≤ -1

( -∞ ; -1]

m > -2

( -2; +∞ )

-3 < y < 5

(-3 ; 5 )

2≤ y ≤ 8

( 2 ; 8 )

-9 ≤ x < 0

[-9 ; 0 )

m ≥ 4.2

[ 4.2 ; +∞ )

x<3

(-∞ ; 3)

-9.3 < x < 5

(-9.3 ; 5 )

-8 ≤ x ≤ 5

[-8 ; 5 ]

0< x ≤ 9

( 0 ; 9 ]

x ≤ 3

(-∞; 3 ]

y>7.5

(7.5;+∞ )

5.Жинақтау

«Математикалық лото» сәйкестендіру тесті. Оқушыларға бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешуге есептер шығартамын

Теңсіздіктер

Дұрыс шешімі

Шешімдері

1

5у+9 ≤ 3-7у

(-∞ ; -0,5 ]

( -∞ ; 1 )

2

6-5у > 3у-2

(-∞ ; 1 )

(-∞ ; -0,5 ]

3

2(3х+1)-х≤3(х+4)

(-∞ ; 5 ]

(-2; +∞ )

4

2(х-1)-3(х+2)<6(1+х )

(-2; +∞ )

(-∞ ; 5 ]

6.Бағалау

Логикалық есеп

Атасы 58 жаста , оның баласы 32 жаста,немерелері 11 жаста ,7жаста . Неше жылдан кейін атасының жасы баласы мен немерелерінің жастарының қосындысына тең болады?

х+58=х+32+х+11+х+7

58-50=3х-х

2х=8

х=4

Қорытындылау:

1.Санды теңсіздік ұғымын қалай түсіндіңдер?

2.Пәндермен байланыстырып, мысал келтір.

7.Бағалау:

Үйге тапсырма: Санды теңсіздіктердің түрлеріне есептер тауып шығарып келу.

Скачать материал
