Сабақтың
тақырыбы: Арифметикалық және геометриялық прогрессиялардың практикалық
қолданылуы
Сабақтың
мақсаты:
1.
Білімділік: тақырып бойынша
оқушылардың білімдерін бекіту, қорытындылау. Нақты мысалдар арқылы алгебраның
жалпы адамзаттық мәдениеттің бөлігі
екеніне көз жеткізе отырып, практикалық мазмұндағы есептерді шешу.
2.
Дамытушылық: оқушылардың танымдық,
ойлау қабілетін дамыту, зерделігі мен зеректігін айқындау, логикалық
қасиеттерін арттыру. Математика мен айналадағы өмірмен байланысын көруді
үйрету, математика тілінде сауатты сөйлеуді үйрету. Пәнге
қызығушылықтарын арттыру;
3.
Тәрбиелік:
оқушылардың көпмәдениетті тәрбиелік танымын дамыту, қоғаммен санаса
отырып, жан жақты тұлға қалыптастыру, белсенділігін, ынтасы мен
жауапкершілігін арттыру.
Құрал
жабдықтар: компьютер, презентациялар, есеп мәтіндері жазылған кеспе
қағаздар, бағалау парақтары.
Сабақ барысы
І.
Ұйымдастыру кезеңі
-
Сәлемдесу;
-
Оқушыларды тугендеу;
-
Назарларын сабаққа аудару.
ІІ.
Білімдерін жан-жақты тексеру
1) “Біз
нені білеміз” ( сұрақ- жауап арқылы)
-
Сан тізбегі деген не?
-
Қандай тізбекті арифметикалық прогрессия
деп атайды?
-
Арифметикалық прогрессияның айырмасы деп
қандай санды айтады?
-
Қандай сан тізбегін геометриялық
прогрессия деп атайды?
-
Геометриялық прогрессияның еселігі деген
не?
-
Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің
формуласын жаз?
-
Геометриялық прогрессияның n-мүшесінің
формуласын жаз?
-
Арифметикалық прогрессияның алғашқы n
мүшесінің қосындысының формуласы
2)
«Кім жылдам?» тапсырмалары (кеспе
қағаздарды формулаларды құрастыру)
-
an = a1 +
( n-1)d
-
bn = b1•
qn-1
-
Sn =.
-
Sn =
-
S =.
-
an = .
-
bn=
-
d = an + 1 –
an.
-
q =
3) «Тапқыр
болсаң, тауып көр!» есептер шығару
1. а1=5,
а3=15, а2=?
d=?
2.
а11=23,
а21=43, а50=?
3.
а4=9, а9=-6,
Sn=?
n=?
4.
а1=14,
d=2,
а2 , а3 , а4 =?
5. а1
+ а6 =26,
а2
+ а3 =18
а1
=?
6. 3,13,23,33...; -тізбек арифметикалық
прогрессия бола ма?
7.-15, -5, 5, 15, ...; -тізбек
арифметикалық прогрессия бола ма?
8.3, 33, 333, 3333...; -тізбек арифметикалық
прогрессия бола ма?
9.4/2, 4/5, 4/7, 4/9...; -тізбек
арифметикалық прогрессия бола ма?
10.в1=3,
в3=48,
в2=?
q=?
11. в1=5,
q=3,
Sn=200, n=?
12. в1=18,
в3=2,
в2=?
q=?
4) «Өз
күшіме сенемін!» әр оқушыға жеке-жеке есептер
1) 9
сыныптың оқушысы оқу жылының басында 300 дәптер сатып алды. Ол апта сайын 6
дәптер пайдаланады. 6 апта соңында оқушының қанша дәптері қалды?
Жауабы:
2) Қаланың
халқы 2009 жылы 25000 адам болды. Жыл сайын 300 адамға өседі. Қаланың халқы
2013 жылы қанша болды?
Жауабы:
3)Дүйсенбі күні Марат
машинасының багіне 40 л жанармай құйды. Сейсенбі күні ол 4 л жанармай жұмсады.
Келесі күндері 2 л жанармай жұмсап отырды. Аптаның әр күнінде бакта қанша
жанармай қалады?
Жауабы:
4)Қанаттың 10 теңгесі
бар. Оны күн сайын 2 теңгеге көбейте алады. 20 күннен кейін Қанаттың ақшасының
қанша болатынын есептеңдер
Жауабы
:
Сабақты қорытындылау
-
Балалар сабақты аяқтамастан бұрын
қорытындылап кетейік:
-
Не білдік? Не үйрендік? Нені Қайталадық?
-
Прогрессия дегеніміз не?
-
Неше түрі бар?
5. Анкета
6. Үй тапсырмасы: №253, 55бет;
№266, 56 бет
7.Бағалау