Ашық
сабақ
3
сынып
4 сынып
Сабақтың тақырыбы:
Ауданды өлшеу. Квадрат дм, квадрат
м Дөңгелек және шеңбер. Радиус және диаметр. С/мақсаты: 1.Фигураның ауданы туралы түсінік 1. Дөңгелек және
шеңбер туралы түсініктер еске
беру. Олардың
аудандарын салыстыру және түсе отырып, «радиус» және «диаметр»
туралы
өлшеу тәсілдерімен
таныстыру. Көбейту кестесі түсініктерін қалыптсатыру. Берілген радиус және
туралы білімдерін
бекіту. Диаметр бойынша шеңбер
сызуды үйрету.
2. Өтілген есептеу
тәсілдерін бекіту, есеп шығару дағдыларын жетілдіру
Логикалық ойлау
қаблеттерін дамыту.
3. Өз бетімен жұмыс
жасауына, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.
Көрнекіліктері:
Геометриалық
дигуралар, сызғыш, перфокарта, флажок «ия, жоқ»
циркуль, жіп
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап,
түсіндірме, іздендіру, өз бетімен жұмыс жасау
Сабақтың түрі:
аралас
Пәнаралық
байланыс: ана тілі.
Сабақтың
барысы:
- Ұйымдастыру
кезеңі. Психологиялық дайындық
2. Үй тапсырмасын тексер. (тек жауаптарын тексеру, дәптер ауыстыру)
3.
Көркем жазу. - 2 мин
10-нан 50 –ге дейіндегі сандарды 6
бөлінетін 10-нан 150 –ге дейінге сандарды 10- ға қалдықсыз
сандарды
жазу бөлінетін
сандарды жазу.
4.
Ойға шабу. 2 мин
*
Қандай геометриялық фигураларды білесіндер?
*
Фигураның периметрін қалай табамыз?
*
Бұл кандай фигура – барлық бұрыштары тік, қабырғалары бірдей
төртбұрышты ата (шаршы).
* Ұзындықты қандай
өлшем бірлікпен өлшейді (мм, см, дм, м, км,)
5.
Диаграмма Венн жасау 2 мин
6.
Жаңа сабақ
Жаңа сабақ түсіндіру
-Бүгін 3 с геометриалық ф. Ауданын
табу - Ал, 4 с дөңгелек, шеңбердің радиус, диаметр
жолымен
танысады ұғыммен
танысады.
Сондықтан
6.1
3 с перфокартамен жұмыс ж/е № 7 - 88 бет 6.1 – дөңгелек пен шеңбердің
айырмашылығы
практикалық
Салыстыру тапсырманы орындайды екі
топқа ол- шеңбер – дөңгелетің шекарасы (жіп аркылы
бөлініп орындайды «Кім жылдам» өздері
бір- көрсету)
бірін тексереді
№4-86
ал дөңгелек –сызықтармен шектелген, барлық
- Арыстан
қандай жануар? Бұл жануар туралы нүктелері центрінен бірдей
не білесіндер?
қашықтықта жатқан ф.
Радиус (r)- центрден шеңберге дейінгі жүргізілетін
кесінді
Диаметр (d) – центрі арқалы өтетін, шеңберді екі
нүктесін
қосатын кесінді
Оларды циркуль арқылы сызады. Өлшем ірліктері-
Мм,см,
- Өмірде дөңгелек қай жерде кездесесіндер?
- Келесі сабаққа машинаның дөңгелектің
радиусын өлшеп келіңдер
6.2 № 2 -96 бет
№3,
сызу
№4 баған түрінде 2 баған
Сергіту сәт
6.2. тапсырманы тексеру 10 мин
Жаңа сабақ . Ауданды табу үшін екі қабырғасын
өлшеп көбейтуге керек. Мына ф
ұзындығы
3 см,ал ені 2
см онда ауданы 6 квадрат см болады
1 см2 - ауданнын бірлігі
Мына суреттерге қарандар
1см2
Қабырғалары 1
см ден берілген
Мына жолақтың ауданы неше тең?
7 см2
6.3. Кітаппен жұмыс № 1 б ауызша
№3
ауызша
6.3.
тексеру № 2 -96 №3
№4
баған түрінде 2 баған
7
ойын «Иә, жоқ»
·
Тіктөртбұрыштың периметрі- бұл екі қабырғасының
қосындысы.
·
Үшбырыштың барлық бұрыштары тең (ж)
·
Төртбұрыштың төрт бұрышы бар (и)
·
Шаршының барлық қабырғалары тең
·
Фигураның ауданы см2 өлшенеді.(и)
·
Периметр квадрат см өлшенеді (ж)
·
Шаршының ауданы 4 см2 бола алама (и)
8. Рефлексия
-
сабақ ұнадыма
-
Маған бәрінен де ұнағаны.... ()
9. Үй тап № 2,№ 6
88 бет №4 №6 95 бет
Ашық сабақ:
Пән: математика
Сынып: 4
Тақырыбы: Транспортир. Транспортир көмегімен
бұрыштарды өлшеу және сызу.
Мақсаты: Оқушыларды транспортир құралмен таныстыру.
Транспортир көмегімен әр түрлі бұрыштарды салу және өны өлшеуіне көмек көрсету.
2. Логикалық
ойлау қабілеттерін, ой- өрістерін дамыту. Өз бетімен жұмыс жасауына, математика
сөздік қорын молайту.
3.
Адамгершілікке, сыйластыққа, шапшандыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың
әдіс-тәсілдер: бақылау, өзін-
өзі бақылау, сұрақ- жауап.
Сабақтың
көрнекілігі : транспортир,
сызғыш, қарандаш, геометриялық фигуралар.
Сабақтың барысы:
1.
Ұйымдастыру кезеңі.
Сабаққа дайындығын тексеру.
2.
Үй тапсырмасын тексеру
(ауызша).
3.
Өткен тақырыпты
пысықтау.
4.
Математикалық
диктант Мына сандарды рим
цифрымен жаз 56, 29,105,58,31,47
5.
Ой қозғау.
А) қандай фигураларды білесіндер,
Б) мысалы төртбұрышың қасиеттерін атап шығындар,
В) Төртбұрыш пен үшбырышты салыстыру.
Диаграмма «Венн»
Г)
бұрыштардың қандай түрлерін білесіндер(доғал, сүйір, тік)
6. Ой қозғау
* Таблица №1 әр түрлі кесінділер. Осы
кесінділердің ұзындығын қалай табамыз? (сызғышпен анықтаймыз)
*таблица№
2 ал мына бұрыштардың қайсысы үлкен қалай анықтаймыз екен?
7.
Жаңа сабақ.
-
бүгін біз осы бұрыштар
өлшейтін құралмен танысамыз, және өлшеп, оны сызып та көреміз.
·
транспортир мен танысу,
·
бұрыштарды өлшеу
алгоритмін таныстыру
·
бұрыштарды салу алгоритмен
танысу
*таблица №3 Мынаны біле жүр
-
Тік бұрыш - 90 0
–қа тең,
-
Доғал бұрыш - 90
0 - тан артық,
-
Сүйір бұрыш - 900
- тан кіші.
-
Мұндай бұрыш жазыңқты
бұрыш деп аталады.Жазыңқы
бұрыш 180 0 – қа тең
180
0
А В С
8.
Кітаппен жұмыс
100 бет № 2
* а) Бұрыштарды салып көрсету
* ә) Дұрыс тұжырымдарды тап
9. сергіту сәт
10. Ойын «Кім жылдам»
* 101 беттегі № 3 екі бағанды шығару
11. шығармашылық тапсырма
АВС= 55 0
COM= 79 0 KAY= 950 бұрыштарды сызу
12 Қорытындылау
кезеңі
* Бұрышты
өлшем құрал
*
ұзындықтарды өлшем құрал
*
ұзындықтарды өлшем бірліктері
13. Баға
14. Үй тапсырмасы
№4,5 101
бет