Алгебра 8-класс
Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасына есептер шығару.
Сабақтың мақсаты:
·
Квадрат теңдеу
коэффициенттері мен оның түбірлерінің арасындағы байланысты сипаттайтын Виет
теоремасын, оған кері теореманы және а±в+с=0 болғандағы түбірлерін табуға
есептер шығару;
·
Теоремаларды есептер
шығару барысында қолдана білу бейімділіктерін шыңдай түсу;
·
Оқушылардың ойлау, есте
сақтау қабілеттерін дамыта отырып, ұқыптылыққа өз ойын мәнді жеткізе алатын
жеке тұлға болуға тәрбиелеу.
Көрнекілігі: мультимедиа, тапсырмалар жазылған түрлі-түсті
слайдтар, (тірек-схема, семантикалық карта, т.б.)
Сабақ түрі: Практикалық сабақ.
Сабақтың типі: Бекіту сабағы.
Сабақта
қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топпен жұмыс, жеке жұмыс, сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй жұмысын
тексеру.№298(3)
ІІІ. Сен білесің бе? 3 деңгейдегі 9 сұрақ. Теориялық материалды еске
түсіруді ұйымдастырады, оқушыға ой салады.
А) Квадрат теңдеу дегеніміз не?
А) Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
А) Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
В) Дискриминант және түбірлерді табу формуласы?
В) теңдеуіне Виет теоремасын қолдан.
В) Виет теоремасына кері теореманы айт.
С) теңдеуінде егер a+b+c=0 теңдігі орындалса,
онда
()
С) теңдеуінде егер a-b+c=0 теңдігі орындалса,
онда
(-)
С) Толымсыз квадрат теңдеуге Виет теоремасын қолдануға бола ма?
ІҮ. Мақал-мәтелдер сөйлейді..
Ішінде екі сан есім квадрат теңдеудің түбірлері деп қарастырып, Виет теоремасы
бойынша квадрат теңдеу құру .
1. Ер жігіт
бір рет өледі, қорқақ мың рет өледі.
2.
Екі кісі, бір кісінің тәңірісі.
3.
Бестің басы болғанша,
алтының аяғы бол.
4.
Бір күн тұзын татқанға,
қырық күн сәлем бер.
5.
Жігіт сегіз қырлы, бір
сырлы болуы керек.
6.
Жақсы жігіт он бесінде де
жас емес, жүзге келсе де пәс емес.
7.
Жеті рет өлшеп бір рет
кес.
8.
Бір тал кессең он тал ек.
Ү. Кітаппен жұмыс. №299(1,2,3)
1) x+y=4 2) a+b=2 3) x+y=3
xy=4 (2;2) ab=-48 (-6,8)
xy=-10 (5,-2)
№300
теңдеуінің түбірлерін есептемей-ақ 1)
Жауабы: 66
2)
Жауабы: -66
3)
Жауабы: -66
4)
Жауабы: 4354
ҮІ. Семантикалық картаны толтыру.
І нұсқа-жұп, ІІ нұсқа-тақ номерлерін толтыру.
№
|
Теңдеу
|
а
|
в
|
с
|
Д
|
х1
|
х2
|
х1+х2
|
х1∙х2
|
1
|
2х2+х-3=0
|
|
|
|
25
|
|
|
|
|
2
|
х2-5х+4=0
|
|
|
|
|
4
|
1
|
|
|
3
|
х2+5х+6=0
|
1
|
5
|
9
|
|
|
|
|
|
4
|
5у2-9у-2=0
|
|
|
|
121
|
|
|
|
|
№
|
Теңдеу
|
а
|
в
|
с
|
Д
|
х1
|
х2
|
х1+х2
|
х1∙х2
|
1
|
2х2+х-3=0
|
2
|
1
|
-3
|
25
|
1
|
-
|
-
|
-
|
2
|
х2-5х+4=0
|
1
|
-5
|
4
|
9
|
4
|
1
|
5
|
4
|
3
|
х2+5х+6=0
|
1
|
5
|
9
|
1
|
-3
|
-2
|
-5
|
6
|
4
|
5у2-9у-2=0
|
5
|
-9
|
-2
|
121
|
2
|
-02
|
1,8
|
-0,4
|
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 299
(4,5,6), №301
ҮІІІ. Бағалау.
ІХ. Қорытындылау:
ҰБТ кезінде 8х2-7х-1=0
теңдеуін шешу тапсырмасы берілді. Уақытты үнемдеу үшін қай тәсілді
пайдаланасың:
а) формула
бойынша ә) Виет теоремасы, б) басқа тәсіл бойынша?