Шығыс
Қазақстан облысы Аягөз қаласы
«№5 жалпы
білім беретін орта мектеп»
коммуналдық
мемлекттік
мекемесінің
математика пәні мұғалімі
Оспанова
Күлмесқан Ермұхамедқызы
Мен , Оспанова
Күлмесқан Ермұхамедқызы
23.01.1967 жылы дүниеге келдім..
1989 жылы Н.К.Крупская атындағы Семей
педагогикалық институтын «Математика және қосымша
физика» мамандығы бойынша бітіріп ,қазіргі уақытта ШҚО .Аягөз қаласындағы
«№5жалпы білім беретін орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесінде
математика пәнінң мұғалімімін. Педагогикалық стажым 25 жыл . Қосымша кәсіподақ
төрайымы қызметін атқарып жүрмін.
Дәріс алған оқушыларым аудандық, облыстық олимпиада
жүлдегері.Әртүрлі Халықаралық, республикалық, облыстық, қашықтық, аймақтық
сайыстардың жүлделі орын иегерлері.
ҰБТ –да оқушыларым жоғары нәтиже көретіп , 2
оқушым «Алтын белгі» иегерлері, кейбіреулері жоғары оқу орындарын бітіріп,
өз мамандықтары бойынша жұмыс істеп жүрсе, кейбіреулері оқуларын жалғастыруда. Менің
ұсынып отырған сабақ жоспарым оқушыларды ҰБТ-ға дайындау мақсатында алынған.
Себебі тест кезінде графиктер бойынша есептер кездесті.
Сабақтың тақырыбы: Функцияның
қасиеттері,туындысы, графигі.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Функция,оның қасиеттері, туындысы, графигі
жөніндегі
білімдерін тиянақтау, толықтыру, өзіндік ізденістерін қалыптастыру, өз
білімін бақылау, теориялық білімін күнделікті өмірде қолдана білу
қасиеттерін қалыптастыру.
Дамытушылық: Логикалық ой-
өрісін дамыту, пәнге деген қызығушылығын
арттыру,шығармашылыққа баулу, білім, білік дағдысын
тексеру.
Тәрбиелік: Оқушыларды берілген тапсырмаларды тиянақты
орындай
білуге, шапшаңдыққа,тез
есептей білуге ұйымшылдыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес
қайталау сабағы.
Сабақтың әдістері: Деңгейлеп –
саралап оқыту, ой қозғау,
сұрақ – жауап, топтық сабақ.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті
тақта, слайдтар, кестелер.
Сабақтың жоспары:
1.Ұйымдастыру
кезеңі.Класс оқушыларын екі топқа бөліп,топ аттарын,топ жетекшілерін
тағайындау.
2.
«Мен саған , сен маған» сұрақ - жауап ойыны, мұнда әр топ өздері дайындап
әкелген сұрақтарын бір –біріне қояды.
3.Деңгейлік
есептер шығарту. Кесте бойынша жұмыс. Әр топ берілген функция бойынша 7 есеп
шығарады.
4.
«Кім жылдам ?» ойыны, ауызша есеп шығару. Формула бойынша функция графигінің
схемасын салу.
5.
Топ жетекшілерінің сайысы. Интерактивті тақтада берілген ұяшықтарды таңдай
отырып ,есептер шығарту.
6.Сабақты
бекіту. 5 минуттық 3 сұрақтан тұратын тест алу.
7.Үйге
тапсырма беру. Шығармашылық жұмыс ретінде әр оқушы график бойынша формула
жазуға, формула бойынша графикті табуға есептер қарастырып келу.
8.
Бағалау.
9
Сабақты қорытындылау.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
кезеңі.
2.»Мен
саған, сен маған» ойыны.
3.Кестемен
жұмыс.
I топ
«Максимум»
|
|
II топ
«Минимум»
|
Функция түрі
|
Нені
табу керек
|
Функция
түрі
|
у= +4
|
|
у = 1 - 2
х + 4
|
1 ұпай
|
Анықталу
облысын
|
1 ұпай
|
2 ұпай
|
Туындысын
|
2 ұпай
|
3 ұпай
|
Кері
функциясын
|
3 ұпай
|
5 ұпай
|
Алғашқы
функциясын
|
5 ұпай
|
4 ұпай
|
Осьтермен
қиылысу нүтесін
|
4 ұпай
|
1 ұпай
|
Функцияны
жұп,тақтылығын анықтау
|
1 ұпай
|
3 ұпай
|
Графигін
салу
|
3 ұпай
|
4.
Ауызша есеп, Функция графигінің схемасын салу.
I топ:
у= (х-5)2
+2 (1ұпай) II топ : у=(х+3)2
у= 1 +
6 (1ұпай ) у = 1
-5
х –
2
х + 2
5.
Топ жетекшілерінің сайысы.
1-есеп:
туындысын тап. f(x)= tg72x ( 5ұпай)
2-
есеп: f '(x)= 0 теңдеуін шеш. f(x)= 5 sin3x (3ұпай)
3-есеп:
у=х2 -2х +10 функцияның мәндер жиынын тап. (1 ұпай)
4-
есеп: у= -1 функциясының
графигін сал. (1 ұпай)
5-
есеп: f(x)= sin(3х-4) алғашқы функциясын тап. (4 ұпай)
6-
есеп: график бойынша формула жаз.
у
3
0 2 х
Тест
жұмысы:
1. у=-х2 +5
функциясының графигін көрсет. у
У 3
у 4
-1 х -1
х 2 х
у у
5
2
Х х
-3
2).
f(x) = 1/3 sin2x функциясының туындысын тап.
А)
соs 2 x; Ә)
2/3 соs 2 x; Б)
sin 2x ; В) 1/3 соs x; Г) tg(x)
3.
Графиктің схемасы бойынша функция формуласын тап.
А)
Ә)
Б)
В)
Г)
Дұрыс
жауаптары:
1)
Г; 2) Ә; 3) Г
Үйге тапсырма:
Әр
оқушы график бойынша формула жазуға, формула бойынша график табуға
екі есептен қарастырып келу