1283750
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
ИнфоурокМатематикаКонспектыЛогарифмдік теңдеулер

Логарифмдік теңдеулер

библиотека
материалов

ШҚО Катонқарағай ауданы Катонқарағай ауылы КММ «Ленин атындағы орта мектебі » математика пәнінің мұғалімі: А.Ж Жанузакова



Оқушылардың ойлау қабілетін, математика пәніне деген сүйіспеншілігін тудыру үшін әр сабақты оқушылардың қызығушылығын тудыратындай етіп ұйымдастыру керек. Төменде топпен оқыту үлгісіндегі сабағымның жоспарын ұсынып отырмын.

Сабақтың тақырыбы: Логарифмдік теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсаты: Логарифмдік теңдеудің анықтамасын білу, теңдеуді шешу тәсілдерін меңгерту

Дамытушылық мақсаты: Тақырып бойынша негізгі мәселені анықтап,көрсете білу,танымдық-ізденіс қызметін дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Өздігінен ізденуге,білім алуға, еңбегінің нәтижесін бағалай білуге үйрету.

Сабақтың типі: Жаңа тақырып

Сабақтың түрі: жеке, топтық

Сабақтың көрнекілігі:Кестелер,карточка,компьютер,интерактивті тақта.

Сабақтың жоспары:

Ұйымдастыру

а) Мұғалімнің кіріспе сөзі

Жаңа сабақ

а) Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаты

б) Тірек тапсырмалар

в) Жаңа сабақты меңгеру алгоритмі

г) Бекіту тапсырмалары

д) Деңгейлік тапсырмалар

Сабақты қорытындылау

Үй тапсырмасын бару

Оқушылар білімін бағалау

Сабақтың барысы:

  1. Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Адам байлығының ішіндегі ең тамашасы – білім»,- деген екен шығыс ғұламасы Әбу-р- Райхан әл Бируни. Ендеше, бүгін білім байлығын «Логарифмдік теңдеулерді шешу» жаңа тақырыбымен толықтырасыңдар . Сабағымызға қол жетімді мақсаттар қоялық.(Оқушылар сабаққа мақсат қояды)

Мақсаты:Логарифмдік теңдеудің анықтамасын білу, теңдеудің шешу тәсілдерін меңгеру, теңдеуді шешудің тиімді тәсілдерін таңдай білуге үйрену.

  1. Сабағымызды жаңа тақырыпты меңгеруге қажетті бұрын өтілген материал тапсырмаларын қайталап, еске түсіруге арналған тірек тапсырмаларынан бастаймыз.

Логарифмдік қасиеттер:

1) Негізі а (а- keз келген оң сан) болатын а санының логарифмі бірге тең: logaa=1

2)   Негізі а болатын бір санының логарифмі нөлге тең: loga1=0

3) Екі немесе бірнеше оң сандардың көбейтіндісінің логарифмі көбейткіштердің логарифмдерінің қосындысына тең:  loga(bc)=logb +loga c

4) Қатынастың немесе бөлшектің логарифмі мен бөлімінің логарифмінің айырымына тең:  loga (b/c)= loga b –loga c

5) Дәреженің логарифмі дәреже көрсеткішін дәреже негізінің логарифміне көбейткенге тең:            logan  =n loga b

6) Жаңа негізге көшу формуласы: logab=logcb/logca;


Логарифмнің негізгі қасиеттерін еске түсіріп, кестенің бос ұяшықтарына теңдікті жалғастыру.

hello_html_4186f5d2.gif


hello_html_m1ae7e2ae.gif


hello_html_m626aeaf9.gif


hello_html_19f715d7.gif


hello_html_4942ee5b.gif


hello_html_3b5bc7e9.gif



nhello_html_40745717.gif









  1. Енді жаңа тақырыпты өз беттеріңмен меңгеруге тырысасыңдар.(Жаңа тақырыпты меңгеру алгоритмі бойынша оқулықтан тақырыпты оқып,түсінуге 5 -7 минут уақыт беремін)

Жаңа тақырыпты меңгеру алгортимі:

  • Логарифмдік теңдеудің анықтамасы

  • Түрлері:Қарапайым логарифмдік теңдеу, көрсеткішті логарифмдік теңдеу

  • Теңдеуді шешу тәсілдері:

Логарифмнің анықтамасын қолдану

Потенциалдауды қолдану

Жаңа айнымалы енгізу

Мүшелеп логарифмдеу

Жаңа негізге көшу

Бірінші топ жаңа тақырыпқа талдау жүргізеді.

  1. Бекіту тапсырмасы ретінде екінші топ оқушылары есеп шығару үлгісі ретінде №271(1),№272(3),№274(3)

271(1) №272(2)

hello_html_m56511e48.gifhello_html_m5819ccce.gif

2х+1=32 х+1=4х-5

2x=9-1 х-4х=-5-1

2x=8 -3х=-6

x=4 х=2

274(3)

hello_html_m1ec3b016.gif

hello_html_21880461.gif

2-7а+3=0

Д=49-4·3·2=25

а1,2=7±5/4

а1=3 а2=1/2

hello_html_m39dcf5cc.gifhello_html_m5bb26a8a.gif

х=33=27 х=31/2=hello_html_5909bbae.gif

Жауабы:27

  1. Кері байланыс кезеңі ретінде деңгейлік тапсырмалар орындалады. Карточка мен тест тапсырмалары беріледі.

Карточка 1

hello_html_4797ff7b.gif

Карточка 2

hello_html_m1871851d.gif

Карточка 3

hello_html_m73ec07e6.gif

Карточка 4

hello_html_m4b3190dc.gif

Карточка 5

hello_html_4a10fcfa.gif

Карточка 6

hello_html_m1251e455.gifх=216

Карточка 7

hello_html_m7d5911c4.gif

Карточка 8

hello_html_777ace1b.gif

Карточка 9

hello_html_9d0411c.gif

Карточка 10

hello_html_635c48b2.gif=1

Карточка 11

х2+hello_html_m56064bdd.gif=20

Карточка 12

hello_html_mdd29035.gif=1

Карточка 13

hello_html_m634f7256.gif

Карточка 14

hello_html_m7394d855.gif













Тест (дарынды оқушымен жұмыс)

hello_html_m6268ce1e.gif

А)0 В)-1 С)1 Д)5 Е)25

2.hello_html_m22d3d852.gif

А)1 В)2 С)hello_html_6eec8aff.gif Д)2 Е)5

3. hello_html_3d791e6f.gif

А)6 В)2 С)36 Д)hello_html_6eec8aff.gif Е)3

4.hello_html_29b1b2ad.gif

А) 4 В)2 С)16 Д)hello_html_6eec8aff.gif Е)-4

5. hello_html_2262688b.gif

А)4 В)-4 С)2 Д)16 Е)10

6. hello_html_58fdac00.gif

А)5 В)3 С)-3 Д)10 Е)9

7. hello_html_7f868ffb.gif

А ) hello_html_4a640a64.gif В)hello_html_m4aae006e.gif С)4hello_html_6eec8aff.gif Д)5 Е)20

8. hello_html_m341e9c54.gif

A)hello_html_m33123818.gif В)авс С)hello_html_m2c0b40af.gif Д) hello_html_5f849e57.gif Е)hello_html_44e01733.gif

9. hello_html_m251af0dd.gif

А)7 В)hello_html_42b18ad1.gif С)7;-2 Д)-2 Е)-7;2

10.hello_html_m6e9ad431.gif

А)25 В)hello_html_3b7b3c70.gif С)hello_html_3b7b3c70.gif;25 Д)-hello_html_3b7b3c70.gif Е)-25

Сабақты қорытындылау:

«Есіңде сақта» дей келе бүгінгі алған білімдеріңнен бір-біріңе ҰБТ-да қажетті ережелерді айтасыңдар.

Бүгін Оқушылар өз білімдеріңді, өз беттеріңмен тақырыпты талдай алатындарыңды көрсеттіңдер, алдағы үлкен сыннан сүрінбей жұлдыздарың жарқырауларына тілектеспін!
