Инфоурок Математика Конспекты«Бірмүшелерді көбейту»

«Бірмүшелерді көбейту»

Скачать материал

 

Автордың аты -жөні: Дюсембаева Мереке Канашевна

Лауазымы:  математика пәнінің мұғалімі 

Оқу орны: КММ ЖББОМ №82

Мекен- жайы: 10001 Қазахстан Республикасы, Қараганды қаласы

Октябрь ауданы,      18 шағын ауданы, 85уй,76кв

үй телефонының нөмірі   – 

жұмыс телефонының нөмірі –

ұялы телефонының нөмірі  –  8 7009299276

 

 

Сабақтың тақырыбы: «Бірмүшелерді көбейту»

Сабақтың мақсаттары

Оқытушылық: 

1. Бірмүше туралы өткенді қайталау;

2. Бүтін көрсеткішті дәреженің қаситетерін қайталау;

3. Бірмүшелерді көбейту және дәрежеге шығару ережелерін есептер шығаруда қолдана білу.

Тәрбиелік:  Еңбекке, ынталылыққа және қиындықтарды жеңуде табандылыққа тәрбиелеу.

Дамытушылық: оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер:

Слайд түрінде берілген математикалық диктант, тестілеу құрылғылары,  карточкалар.

 

САБАҚ БАРЫСЫ:

1.    Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Оқушылардың сабақтың басындағы көңіл-күйін қадағалау.

2.    Ауызша есептер.

а) 64 санын негізі 2, -2, -8-ге тең дәреже түрінде көрсетіңдер. Қай санның кубы 64–ке тең? 64 санын натурал көрсеткішті дәреже түрінде көрсетудің басқа тәсілдері бар ма?  в виде степени с натуральными показателями? Бар болса, айтыңдар.

http://festival.1september.ru/articles/551428/01.gif

б) Х22 өрнегін екі дәреженің көбейтінді түрінде көрсетіңдер

   Х22   

 

 

   Х11   

Х7

 

 

Х1

Х0

 

Карточкалармен жұмыс.

http://festival.1september.ru/articles/551428/02.gif

http://festival.1september.ru/articles/551428/03.gif

в) Өрнектің белгісін табыңдар.

1) http://festival.1september.ru/articles/551428/f_clip_image002.gif;               2) 7 + 34 .

2.   Өткенді қайталау.

-     Қандай өрнекті бірмүше деп атайды?

-          Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылады?

-          Стандарт түрдегі бірмүшенің коэффициенті деп нені айтады?

-          Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады?

3.    Математикалық диктант.

1.      Берілген өрнектерден бірмүшелерді жазып алыңдар.

Бұл тізімнен стандарт түріндегі бірмүшелерді тауып алыңдар:  

а) 5,2х2у;    ә) а(-0,4);   б) х-у;    в) 4m2n;     г) в2+2в;     д) -3х5у6z.

Бірмүшелер ____________________  

Стандарт түріндегі бірмүшелер______________________

2.       Стандарт түріндегі емес бірмүшелерді сызып тастаңдар, ал қалғандарында коэффициенттерін сызыңдар:

3х5;  -4ав2с3;  -3,5а22ав;  2с8в5;  0,02у136; 18,7а0.

3.      Әр бірмүшенің дәрежесін табыңдар: а) 3,5х2у4;   ә) -2ав2с3;   б) -5,7m0;   в) 8,6;  г) –хув2с3.

4.      Сәйкес келетін бірмүше, коэффициент және дәрежені жалға.

Бірмүше                           Коэффициент                       Дәреже

5у z2                                        8                                        7

5а2                                        11                                       8

7авс2                                        4                                         2

2m2n9                                       7                                         4

11х2у0                                       2                                         11   

5.      Бірмүше мысалын келтір, егер:

а) коэффициенті -2; дәрежесі 5 болса: ____________________________

ә) коэффициенті 1; дәрежесі 12 болса: ____________________________

б) коэффициенті -1; дәрежесі 8 болса: ____________________________

в) коэффициенті 15,3; дәрежесі 0 болса: ____________________________

4. Жаңа тақырыппен жұмыс.

Оқушылармен бірігіп оқулықтағы мәтінмен жұмыс жасау (37,38 б., 1-2 мысалдар).

5.      Бекіту тапсырмалары. №156 (1,3,5) – амалдарды орындау (тақтада және дәптерде) №159 (1,5) – тақтада және дәптерде; №159(3,7) – өздік жұмыс, тексерумен;              №157 (1,5) – тақтада және дәптерде; №157(3,7) – өздік жұмыс, тексерумен;              №160  (1,3) – тақтада және дәптерде;  №160 (2,4) – өздік жұмыс, тексерумен.

 

 

 

6.    Сергіту сәті

Есеп ұсынамын

а) Екі жұмыскер 657 бөлшек дайындады, бірінші жұмыскер екіншіге қарағанда 63 бөлшек артық дайындаған. Әр жұмыскер қанша бөлшектен  дайындаған? (3 ұпай)

ә) Мотоциклші 3 сағатта велосипедшінің 5 сағатта жүріп өтетін қашықтығын жүріп өтті. Мотоциклшінің жылдамдығы велосипедшінің жылдамдығынан 12 км/с артық. Әрқайсысының жылдамдығын тап. (5 ұпай)

б) Кәрі атайға бақтан сарайға 108 қап жаңғақты тасу керек еді. Ол немерелерін көмекке шақырды. Немерелері жұптарға бөлініп еді, әр жұпқа 3 қаптан келді. Атайда қанша немере бар: (7 ұпай)

7.    Өздік жұмыс.

1.      Бос орынды толтыру:

а)  0,6х2у  _____________ = 3х4у5;

ә) -0,5mn3  ____________ = m4 n3;

б) _____________  (-5)ав2 = 10а7в2с3;

в)  _____________  4k5n7 = 7k5n7.

 

2.      Қай бірмүшелердің көбейтіндісі 54а3х6у2 болып табылады?

а) -9а3х4   (-6ах2у2);

ә) 9ах4у  6а2х2у;

б) 27а3ху2  2х6;

в) 9а3  2х6 3ау2;

г) -3а3х5 у   18ху.

 

3.      100а4в5 бірмүшесін

а) екі бірмүшенің;

ә) үш бірмүшенің    көбейтіндісі түрінде жазу.

 

4.      Бос орынды толтыру:

а) (_______ )3 = 27х6у3;

ә) (2а4в3).. . 16а16в12;

б) (-а2__с3)= - а10в5с15;

в) (4mn3)2 = 16__n6.

 

5.      64х6у18 бірмүшесін

а) бірмүшенің квадраты;

б) бірмүшенің  кубы  түрінде жазу. 

8.    Үйге тапсырма

п.1,2 – сұрақтарға жауап беру; №155, №156(2,4,6),  №157(2,4,6,8)

8. Сабақтың қорытындысы

Рефлексия. Оқушылардың сабақтың соңындағы көңіл-күйін қадағалау.

Сұрақ жауап: Сабақ ұнады ма? Неліктен?

                        Сабақтан өзіңе қандай жаңалық алдың?

 

 

 

                 

     

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "«Бірмүшелерді көбейту»"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Научный сотрудник музея

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
