Инфоурок Математика Рабочие программыСабақ тақырыбы: Теңдеулер жүйесін шешу. (9-сынып)

Сабақ тақырыбы: Теңдеулер жүйесін шешу. (9-сынып)

Скачать материал

18 ЖББОМ

            

 

 

 

 

 

Ашық сабақ

Сабақ тақырыбы:Теңдеулер жүйесін шешу.

(9-сынып)

 

 

 

 

 

 

 

Өткізген : Сагимбекова А.С.

 

 

 

 

2013-2014 оқу жылы

Сабақ күні: 19.04.2012ж.

Сабақ тақырыбы:  Теңдеулер жүйесін шешу.

Сабақ мақсаты:  Теңдеулер жүйелерін тәсілдерін қайталай отырып, есептер шығару. Есте сақтау қабілетін ,ойлау логикасын дамыту.Шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақ түрі: қайталау сабағы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ой қозғау, есептер шығару, график құру.

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, кестелер, сызбалар, электрондық оқулық, деңгейлік үлестірме тапсырмалар.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, сабақ үрдісіне жұмылдыру.

Үй тапсырмасын тексеру. Теңдеулер және теңдеулер жүйесінің шығу тарихы. Теңдеулер жүйесінің шешу тәсілдерінің алгоритімі.

Қайталау. а) Электронды  оқулықты қолдану.

                    ә) Тиісті жүйені кестеге орналастыру.

                                              

                                                                               

 

                           

                                                                         

 

                                    

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі.

 

 

 

 

 

№500 ( Алмастыру тәсілі )

 

а)                                            

                                                                                                    

                                       -4y-45=0

                                                  =9, =-5

1- тәсіл.

                                                                                        Ж. (-5;9) , (9;-5)

 

в)    

  

                                        x=-8-y

                                                                             

 

        +2xy+=64                -8y+15=0                  y2 +8y+15=0

        (x+y)2=64                        y1=5   y2 =3                    y1=-5;y2=-3

        x+y=±8                           x1 =3  x2=5                     x1=-3;x2=-5

 

                                                         Ж:  (3;5),(5;3),(-3;-5)(-5;-3)

 

2 -тәсіл. Жаңа айнымалы еңгізу тәсілі.

      

 

x2=u ;y2=v

u+v=34

uv=225

v2-34v+225=0

v1=25, v2=9

u1=9, u2=25

x1=±3    x2=±5

y1=±5     y2=±3

 

                             Ж: (3;5),(5;3),(-3;-5)(-5;-3)

 

 

График тәсілі.

                        

 

   x   0     2

   y -1,5-0,5

    x   0 1

y  1-1

Ж: (1;-1)

 

№501. есеп.

Қай жүйеге қай график тиесілі, график бойынша теңдеулер жүйесінің неше шешімі болатынын көрсет.

 ;    ;   

 

             

Қосу тәсілі.

Теңдеу құру.

Оқушы 4-қарындаш пен 3 қалам 70теңге, ал 2 қарындаш пен 1қаламға 28теңге төленді. Сонда қалам мен қарындаш қанша теңге тұрады?

 

       

(қалам)

                    x===7               x=7  (қарындаш)

Қорытынды. Берілген жүйені қосу, алмастыру, графиктік тәсілмен шешу үшін не істеу қажет?

                                                 
                                                                             

 

 

Үйге тапсырма. №500 ә,б, №504

 

Бағалау.      

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сабақ тақырыбы: Теңдеулер жүйесін шешу. (9-сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Инженер по обслуживанию многоквартирного дома

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

№18 ЖББОМ                        Ашық сабақ Сабақ тақырыбы:Теңдеулер жүйесін шешу. (9-сынып)               Өткізген : Сагимбекова А.С.         2013-2014 оқу жылы Сабақ күні: 19.04.2012ж. Сабақ тақырыбы:  Теңдеулер жүйесін шешу. Сабақ мақсаты:  Теңдеулер жүйелерін тәсілдерін қайталай отырып, есептер шығару. Есте сақтау қабілетін ,ойлау логикасын дамыту.Шапшаңдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Сабақ түрі: қайталау сабағы Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ой қозғау, есептер шығару, график құру. Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, кестелер, сызбалар, электрондық оқулық, деңгейлік үлестірме тапсырмалар. Сабақ барысы Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу, сабақ үрдісіне жұмылдыру. Үй тапсырмасын тексеру. Теңдеулер және теңдеулер жүйесінің шығу тарихы. Теңдеулер жүйесінің шешу тәсілдерінің алгоритімі. Қайталау. а) Электронды  оқулықты қолдану.                     ә) Тиісті жүйені кестеге орналастыру. y=-3xx+y=2                      x+y=5xy=3                           x2+y=25x2-y=7                                                                                   12x+y=2-2x+5y=10              x2+y2=5x-y=1                     2x+35-y+23=1x+17+2y-53=2                                                                                   x-0,5y=54x-2y=20                             2x-y-xy=14x+2y=xy=-7                  Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі.           №500 ( Алмастыру тәсілі )   а)     x+y=4xy=-45                        x=4-y(4-y)y=-45                    x1 =4-9=-5x2=4-(-5)=9                                                                                                                                                              y2 -4y-45=0                                                   y1 =9, y1 =-5 1- тәсіл.                                                                                         Ж. (-5;9) , (9;-5)   в)   x2+y2=34xy=15·(2)            x2+y2=34  2xy=30                   x+y=8xy=15                x+y=-8xy=15           x=-8-y                                                                                       x2 +2xy+y2 =64              y2 -8y+15=0                           y2 +8y+15=0         (x+y)2=64                       y1=5   y2 =3                            y1=-5;y2=-3         x+y=±8                           x1 =3  x2=5                    x1=-3;x2=-5                                                           Ж:  (3;5),(5;3),(-3;-5)(-5;-3)   2 -тәсіл. Жаңа айнымалы еңгізу тәсілі.        x2+y2=34xy=15   x2=u ;y2=v u+v=34 uv=225 v2-34v+225=0 v1=25, v2=9 u1=9, u2=25 x1=±3    x2=±5 y1=±5     y2=±3                                Ж: (3;5),(5;3),(-3;-5)(-5;-3)     График тәсілі.     x-2y=32x+y=1                    -2y=3-xy=1-2x         y=0.5x-1.5y=-2x+1         x   0    2          y -1,5-0,5     x   0 1 y  1-1 Ж: (1;-1)   №501. есеп. Қай жүйеге қай график тиесілі, график бойынша теңдеулер жүйесінің неше шешімі болатынын көрсет. х2-y=-1x+y=5  ;   x2+y2=4x+y=1  ;    y-x3=0y-x=-5 ;    x-12+(y+2)2=25x+y=-1               Қосу тәсілі. Теңдеу құру. Оқушы 4-қарындаш пен 3 қалам 70теңге, ал 2 қарындаш пен 1қаламға 28теңге төленді. Сонда қалам мен қарындаш қанша теңге тұрады?   4x+3y=702x+y=28⋅(-2)         4x-3y=70-4x-2y=-56                                                                  y=14 (қалам)                     x=28-y2 =142 =7               x=7  (қарындаш)  Ж:7;14 Қорытынды. Берілген жүйені қосу, алмастыру, графиктік тәсілмен шешу үшін не істеу қажет? 3x+y=-1-4x+y=6*(-1)                                                   y=-3x-1немесеy=4x+6                                              3x+y=-1-4x+y=6                           y=-3x-1y=4x+6            Үйге тапсырма. №500 ә,б, №504   Бағалау.      

Скачать материал
