Сабақтың тақырыбы:
Натурал сандардың 2, 5, 10 сандарына
бөлінгіштік белгілер
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік:
Оқушылар жұп, тақ цифрлармен, жұп, тақ
сандармен танысып, 2;5;10 сандарына бөлінгіштік белгілерін түсіну.
Дамытушылық:
Ойлау, еске сақтау қабілеттері дамиды, тапсырмаларды
орындауда, сыни тұрғысынан ойлау қабілеттері шыңдалады.
Тәрбиелік:
Оқушылар ұйымшылдыққа,әдептілікке,сыйластыққа баулып
тәрбиеленеді.
Сабақ
әдісі:СТО,
Диалогтік оқыту, топтық жұмыс, АКТ, семантикалық карта, кері байланыс
Сабақ
көрнекілігі: Электрондық оқулық, слайдтар,
семантикалық карта,бағалау парағы, маркер, флипчарт,стикер.
Сабақ барысы:
Кезең.
|
Мұғалімнің
әрекеті.
|
Оқушы
әрекеті.
|
Қолданатын
әдіс, тәсілдер.
|
Рефлексия.
|
І
Ұйымдастыру.
|
Сергіту
сәті.
Оқушылармен
амандасу, түгендеу, сыныптағы оқушылардың сабаққа даярлықтарын анықтау.
|
Сергіту
сәтін орындау.
|
АКТ
арқылы.
|
Қуанышты
көңіл- күй.
|
|
Арнайы
белгілер арқылы топқа бөлу
|
Топқа
бөліну.
|
Таңдау
әдісі.
|
|
|
Топ
ережесін ұсынады.
|
Топ
ережесін еске түсіреді
|
Топтық
жұмыс.
|
|
ІІ үй
тапсырмасын тексеру
|
Сарапшылардың
тексеруін қадағалайды.
Өткен
тақырып бойынша сұрақ жауаптар тізбегін құрайды
|
Топ
сарапшылары жауапты тыңдап, ортада дұрыс бұрыстығын талқылайды.
|
Талдау
|
|
ІІ Жаңа
сабақ
|
Әр топқа
тапсырма беріледі
1)2-ге
бөлінетін
2)5-3ке
бөлінетін
3)9-10-
ға бөлітетін
Мұғалім
әр топтың жұмысын бақылап, тыңдап, кеңес береді.
|
Берілген
тақырыптар бойынша тапсырмалардың түйінін анықтауға ұмтылады, ойларын шындайды.Топтың
мүшелері барлығы орындайды.
|
АКТ ны
қолданады.
СТО
әдісі.
|
Ой
түйеді
|
|
Бөлінгіштік
ережелеріне бағыттайды.(2-ге,5-ке,10- ға бөлінгіштік белгілері, жұп, тақ
цифр; жұп, тақ сан)
|
Өз
ойларын тұжырымдап, бір қорытындыға келіп, топ мүшелері қорытынды айтады
|
Диалогтік
әдіс.
|
Шешім
шығарады.
|
|
Баяндауын
тыңдайды.
Электрондық
оқулық арқылы өз өздерін тексеруді ұсынады
|
Сарапшылар
дұрыс, бұрыстығын қадағалайды.
|
Ішінара
іздену әдісі.
АКТ
|
Кері
байланыс.
Оқушының
қызығушылығы артады.
|
Жаңа
сабақты бекіту
|
1)Семантикалық
картамен жұмысты орындауға бағыттайды.Онда постерде пайдаланылған ережені
қолданады.
|
Әр топ
өз тапсырмаларын бірлесе отырып орындайды.
|
Талдау
Миға
шабуыл
Семантикалық
карта
|
Кері
байланыс
Балаларда
қызығушылық болды.
|
Жұмыс
дәптерімен
|
Сілтеме
жасайды
|
|
|
Өз-өздерін
бағалайды
|
|
Сұрақтар
қояды. Бекіту сұрақтары:
1.
Қандай цифрлар жұп цифрлар деп аталады?
2.
Қандай цифрлар тақ цифрлар деп аталады?
3. Қандай
сандар жұп сандар деп аталады?
4.
Қандай сандар тақ сандар деп аталады?
5.
Қандай сандар 2-ге бөлінеді?
6.
Қандай сандар 5-ке бөлінеді?
7.
Қандай сандар 10-ға бөлінеді?
|
|
|
|
Бағалау.
Сарапшының
бағалауы.
|
Бақылаушылар,
сіздер оқушылардың жұмысына қандай баға берер едіңіздер?
|
Әр топ
мүшелері өздерін бағалайды, кейін бақылаушы бағалайды.
|
Өзіңді
көрмет...
|
Өз
өздеріне сыни көзбен қарайды.
|
Сабақты
қорыту
|
Оқушының
алған білімін анықтау үшін, кері байланыс жасайды, сол нәтиже арқылы сабақтың
мақсатына жеткенін анықтайды.
(Қосымша
№203)
|
Менің
ойымша бүгінгі сабақтың қорытындысы ....., алған білімдерін тиянақтайды.
Стикерге бүгінгі өткен сабақтың қорытындысын жазады.
|
Сұрақ-
жауап әдісі
|
Сабақ
нәтижесін көреді.
|
Үйге
тапсырма
|
Тапсырма
береді№ 199,207,209
|
Үйге
берілген тапсырмаға көз жүгіртеді, түсініксізін сұрайды.
|
Зерттеушілік
әдісі.
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІ Жаңа сабақ
Бөлінеді 2:
336;378; 560;324; 2298; 1130. 144; 184; 278;
520; 990; 646;
Бөлінеді
5: 985; 560;1130; 675. 415; 520; 990;
Бөлінеді
10: 560; 1130. 520; 990;
Бөлінеді
3: 336; 873; 378; 324; 981; 2298; 459; 675.
Бөлінеді
9: 873; 378; 324; 981; 459; 675.
2:
Жұлдызша орнына қандай санды қоюға болады, егер үшке және беске бөлінетіндей*,
а)153*,
б)301*,
в)41*15.
Мына сандардың
қайсысы 2-ге бөлінеді, қайсысы 3-ке бөлінеді
837,578,1134,6023,2751,7196,5973,1849
.Мына сандардың
қайсысы 3-ке бөлінеді, қайсысы 5-ке бөлінеді
310, 405, 822, 38848, 6100, 1845, 475
Мына сандардың
қайсылары жұп, қайсылары тақ.
125, 856, 6750, 907, 119, 548, 13, 17, 344
Жаңа сабақты
бекіту
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
48, 45,
100
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі сандарды
үлгі бойынша жікте:
18, 42,
84
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
32, 40,
75
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
45, 60,
110
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
35, 44,
84
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
24, 64, 100
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
16, 32,
42
|
Үлгі:
24=2*2*2*3
4
6
2
2 2 3
Келесі
сандарды үлгі бойынша жікте:
28, 49,
56
|
Бекіту сұрақтары:
1. Қандай цифрлар
жұп цифрлар деп аталады?
2. Қандай цифрлар
тақ цифрлар деп аталады?
3. Қандай сандар
жұп сандар деп аталады?
4. Қандай сандар
тақ сандар деп аталады?
5. Қандай сандар
2-ге бөлінеді?
6. Қандай сандар
5-ке бөлінеді?
7. Қандай сандар
10-ға бөлінеді?
Логикалық пауза
(Жауабы-9)-Числа
в 1-м доме делятся на 2, а во втором все числа делятся на 9.
Ойлайық
та, ойнайық.
№1,
№2,№3 пәтерлерде үш мысық тұрады. Олар; ақ мысық, қара мысық, және ала мысық.
№1 және №2пәтерлерде қара емес мысық тұрады. Әр мысық қай пәтерде
тұрады? (№3 қара мысық, №2 мысық, №1 ала мысық)
Аулада мысықтар мен тауықтар жүр.олардың барлығы 8. Мысықтардың
әрбір аяғында 5 тырнақ, ал тауықтардың әрбір аяғында 4 тырнақ бар.Аулада барлық
мысықтар мен тауықтарда 100 тырнақ бар. Аулада неше мысық, неше тауық бар?
Жауабы
: 3 мысық, 5 тауық
3∙12∙5=60 5∙2∙4=40
Сабақты қорыту:
Үйге тапсырма: