Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Менің ұстаздық әлемім
Смагулова Нұргүл Қабдешқызы
Амантоғай жалпы білім беретін орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Еңбек өтілі: 29 жыл
санаты: I
Бітірген оқу орны: Арқалық педагогикалық училищесі 1985 жыл. Ы.Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық институт 2008 жыл.
2 слайд
3 слайд
3.Шығармашылық жұмыстарға қабілттерін арттыру.
4 слайд
Шығармашылық тақырыбым:
Сын тұрғысынан ойлау арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Мақсатым:
-оқушылардың ойлау ,талдау, іздену қабілеттерін арттыру.
-заман талабына сай креативті ойлай алатын,
-өз әректерінің нәтижелерін бағалай алатын.
-зияткерлік пайымдауы жоғары тұлға қалыптастыру
Сын тұрғысынан ойлау арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту Заман талабына сай оқыту үрдісінің жаңа әдіс-тәсілдерін әр мұғалім сабақ барысында қолдануы қажет. Күнделікті сабаққа дайындалу барысында мұғалімнің өз білімін жетілдіріп отыру өте маңызды үдеріс . «Назарбаев Зияткерлік мектептер» дербес білім беру ұйымы мен Кембридж университетінің білім беру факультетімен бірлесіп әзірлеген деңгейлік бағдарлама бойынша педогог кадрлардың біліктілігін арттыру курсының ұсынған модульдерінің ішіндегі мен үшін ең маңызды модулі сын тұрғысынан ойлауға үйрету. «Сын тұрғысынан ойлау бақылау, тәжірибе, толғану және синтездеуде қолданылатын әдіс болып табылады, сонымен қатар ол әрекет жасауға негіз, түрткі болуы да мүмкін» (мұғалімге арналған нұсқаулық 42-бет) Іс-әрекетті зерттеу жүргізу барысында мектептегі зерттеуге алған нысаным - 5 - сынып оқушылары. Сыныптағы оқушыларды зерттеудегі басты мақсатым - белсенділіктері төмен оқушылардың ойлау, талдау, іздену қабілеттерін арттыру. Сыныптың жалпы үлгерімі жаман емес. Бірақ берілген тапсырмалар мен сұрақтарға жалаң жауап береді, шығармашылық тұрғыдан ойлау деңгейі төмен. Сондықтан заман талабына сай креативті ойлай алатын. Зияткерлік пайымдауы жоғары тұлға қалыптастыруды алдыма қойған басты мақсат . Сыныпты зерттеу барыс
5 слайд
2005-2006 оқу жылында “Оқу мен Жазу арқылы Сын Тұрғысынан
Ойлауды Дамыту”жобасы курс оқып, әр сабақта стратегияларды толық
қолданып отырдым.Курсты аяқтаған кейін, стартегияларды қалай қолданып
жүргенімді көрсету мақсатында аудандық мектеп директорларының
семинарында ана тілі пәнінен “Күлпаш” тақырыбында ашық сабақ.
Сонымен қатар мектеп мұғалімдеріне ана тілі пәнінен “Әке мен бала ” тақырыбында шеберлік сабағын көрсеттім.
.
6 слайд
. 2013-2014 оқу жылында"Өрлеу "біліктілікті арттыру ұлттық орталығы
АҚ ҚР педагог кадрларының
біліктілігін арттыру деңгейлі бағдарламалары аясында үшінші ( базалық)
деңгей бағдарламасы бойынша мұғалімдерді оқыту курстарын аяқтадым.
7 слайд
Әлем өзгереді, біз өзгереміз
ХХІ ғасыр білімділер ғасыры. «Ұстаздың биігі ойлана қарасаң ,биіктей береді,үңіле қарасаң тереңдей береді,қол созсаң қарсы алдыңда,айналсаң артыңда тұрғандай»- деп Сократ айтқандай ,болашақ ұрпаққа әлемдік
деңгейде білім беру мақсатына орай білім мазмұнына жаңаша қарау-басты міндеттердің бірі.
Олай болса ,еліміздің әлемдегі бәсекеге қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясының басты бағыттарының бірі білім.Әр елдің болашағы сол елдің халықтың білім,ғылым деңгейімен анықталатындықтан оқу жүйесін неғұрлым тиімді құра білу қажеттілігі қай кезеңде де өзекті мәселе болып қала бермек. Қазіргі заман талабы да өзгеше. Тез дамып, өзгеріп отыратын жоғары технологиялар заманында еліміздің білім сапасына қояр
талабы да зор.Ендеше, заман талабы мұғалімге оқытудың жаңа технологияларын пайдаланып, сабақты түрлендіре, балалардың қызығушылығы мен белсенділігін, жауапкершілігін мен дүниетанымын арттыру арқылы бәсекелестікке қабілетті, жан-жақты дамыған білікті ұрпақ тәрбиелеу міндетін жүктейді. Сондықтан да әлемдік ғылым мен білім беру саласындағы жетістіктер талданып, сараланып, еліміздің білім беру саласына жаңа білім бағдарламалары енгізілген. «Білім берудегі Кембридж тәсілдерінің теориялық негіздері» осы жоғарыда айтылған ұстанымға негізделген. Яғни мұндағы бала – өзі ізденуші,бір-біріне үйретуші, ал мұғалім бағыт беруші, нұсқаушы. Әр мұғалім өз сабағының көшбасшысы.Оқытудың жаңа жүйесі қалыптасуда,ертеңгі күнге бағытталған рухани жаңарудың іргетасын қалануда. Осындай жаңалықтар негізіндегі сөзімнің дәлелі ретінде елімізде оқыту мазмұнын
жаңартып,сындарлы оқыту технологиясын енгізуге «Назарбаев Зияткерлік мектебі» мен «Кембридж университеті» бірлесіп жасаған Бағдарламасы негізінде үш деңгейдегі курсын айта аламын. Бағдарламада көрсетілген жеті модульдің өзіндік ерекшеліктерін әр зерттеуші талқылап, өзіндік тәжірбиесімен ой бөлісіп, қорытынды ой түйіндеп, арнайы сілтемелер берілген. Сол сілтемелер қазіргі жаңашыл мұғалімнің шеберлігін арттыру жолында бағыт-бағдар бере алады. Оқушыларымның білімді , ел абыройын көтерер азамат болса екен деп армандайтын көп ұстаздың бірімін. «Оқушым білімді,білікті болуы үшін тағы қандай әдіс –тәсілді меңгерсем,
үйренсем екен? » деген сұраққа жауапты осы курс бағдарламасынан тапқансияқтымын. Әр уақытта бала білімін алға қоюшы ұстаз үлкен көрсеткішке қол жеткізу жолында ерінбей, талмай талаптанып,шаршамай еңбектену керек екендігіне көзім жетті.
8 слайд
Сыни тұрғыдан ойлау “ойлану туралы ойлану”деп сипатталған.
Сыни тұрғыдан ойлау -бақылаудың,тәжірибенің,ойлау мен
талқылаудың нәтижесінде алынған ақпаратты ойлауға,
бағалауға,талдауға,синтездеуге бағытталған
пәндік шешім.Сыни тұрғыдан ойлау көбінесе қарсы пікір
айтуға,баламалы шешімдер қабылдауға,ойлау және
іс- әрекетімізге жаңа немесе түрлендірілген тәсілдерді
енгізуге дайын болуға,ұйымдастырылған қоғамдық әрекеттерге
және басқаларды сыни тұрғыдан ойлауға баулуды білдіреді.
“Назарбаев Зияткерлік мектебі” ДББҰ ,2012(нұсқаулық 49 бет)
9 слайд
www.themegallery.com
Company Logo
Баланың не үйренгені туралы сыни тұрғыдан ойлау
Негізгі ерекшеліктер:
.
Пайым:Дәлелдер
дің деңгейі мен маңызын мойындау;
Тәртіп:Тиянақты,нақты және
жан жақты болу
Ұтқырлық:
Ең жақсы түсініктемені табуға ұмтылу
Сыңаржақты болмауы:Барлық қорытындыларды бағалау
Сыни тұрғыдан ойлайтын оқушылар белсенді, сұрақ қойып,дәлелдерді талдайды,жаңашыл идеялар көп болады.
Өзіндік сана сезім:
Сеніміміз бен
болжамдарымыз
субъективті екенін
сезіну
10 слайд
Сабақта тиімді қолданылатын стратегиялар
Рафт
Эссе
Бес жол өлең
Әдебиет
Қазақ тілі
дүниетану
Ұшақ .
Еркін жазу
Кубизм
алты ойлау қалпағы
Екі жақты
күнделік
Ыстық
орындық
11 слайд
Оқушылар топпен бірігіп жұмыс жасауға,ойын,
пікір білдірді,шешім қабылдай алады. Білімді өз бетімен алуға деген ынтасы,шығармашылық жұмыстарға қабілеттері артады.
Сыни тұрғыдан ойлайтын оқушылар белсенді,сұрақ қойып,дәлелдерді талдайды.Бірі біріне құрметпен қарауға үйренеді.
12 слайд
Ақ шляпа – ақпараттар, фактілер
Қызыл шляпа – ішкі сезім
Қара шляпа – логикалық негативті ойлау
Сары шляпа – логикалық позитивті ойлау
Жасыл шляпа – шығармашылық ойлау
Көк шляпа – ойлау процесін басқару
6 ойлау шляпасы
13 слайд
“Ыстық орындық”
“Аялдама”әдісі
“Ұшақ ”әдісі
“Бағалау парағы”
“Сілтеме ”әдісі
Ұзынсары
Наурыз көже
Наурыз тілек
Наурыз жыл басы
Қалай іске асырдым?
Қолданған тәсілдер
14 слайд
15 слайд
Сабақтағы модульдер
Оны қалай қолдандым?
Акт пайдалану
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
Талантты және дарындылық
Бейне роликтер,сергіту сәті венндиаграммасы
Рөлдік ойын,күрделен
ген тапсырма беру ізден
діру
Шығармашылық тапсыр
малар, топпен ,жұппен
жұмыс
Ынтымақтастық атмосфера
сын құру,қалай оқу керектігін үйрету,диалогтік
Оқыту арқылы
Оқыту үшін бағалау
Екі жұлдыз,бір тілек
Түсіндім
16 слайд
Қолдандым
Ұйымдастыру кезеңі
а)ынтымақтастық атмосфера орнату
ә)психологиялық ахуал қалыптастыру
ІІ.Мағынаны ашу
Балалар,көктем айларын атаңдар.
Көктемде қандай өзгерістер болады?
Ендеше Қ.Жұмаділовтың Ұзынсары әңгімесімен танысамыз.Автордың өмірімен қысқаша таныстыру
Психолгиялық дайындық
Жарқын болар күніміз
Жарқын шығар үніміз
Елін сүйіп,ер жетер,
Біз болашақ гүліміз
Оқулықпен жұмыс
а) Инсерт әдісі арқылы
мәтінді оқу
Ә) Кластер
Не түсіндім?
Тапсырма : Көктем туралы не көрген постерге жазу
17 слайд
Синтездеу
Шығармашылық тапсырма
Ролдік ойындар
Сөздікпен жұмыс
Қазақтың ұлттық тағамдары
Көктем туралы эссе жазу
Ойтолғаныс
Венн диаграммасы
арқылы Ұзынсары сөзін салыстыру
«Ұзынсары» туралы не білдік?
(Оқушылар өз ойларын
Дәлелдеп айтады.)
Бағалау
Рефлексиялық кері байланыс, «2жұлдыз,1тілек»
Үйге тапсырма:
Ұзынсары мәтінін оқып кел
Ролдік ойындар
Сергіту сәті
Дәлелдемелер
Рефлексия
18 слайд
Сын тұрғыдан
ойлау
Диалог
Белсенділігі артты, ойлау қабілеті дамыды
Сыни тұр
ғыда ойлау
Өз пікірін,ойын дәлелдеуге үйренді,оқуға ынтасын күшейді
Топтық жұмыс
Бір-біріне көмектесуге үйренді,құрметтейді, тыңдайды,ынтымақтастық атмосфера орнайды,
Рөлдік ойын
Сабаққа деген қызығушылығы артты, эмоциялық іс-әрекеті қалыптасты,белсенділігі
дамиды
Не үйренді? Не берді?
Бағалау
Оқушы өзін өзі дамытады.өз біліміндегі олқылықтарды өзі табатын,өз сұрағына өзі жауап іздеп жан жақты білім алды.
19 слайд
өз білімдерінің деңгейін өздері
бағалайтын
оқушылар арасында бірлескен
жұмыс жасау
Өзін – өзі құрметтейтін
Бәсекелестікке қабілетті,
топта жұмыс істей алатын
Мұғаліммен тең әрекеттесетін,
өз білімін жетілдіретін
XXІ – ғасырдағы тұлға
Тұлға
бойынан
болашақта қалыптасады
20 слайд
Аудандық бастауыш сыныптар семинарында өткізілген ашық сабағым
Әдебиеттік оқу “Абай мен Әбіш”
21 слайд
www.themegallery.com
Company Logo
Тәр
Қ
Әдебиеттік оқу
“Әнші Әміре”
Қазақ тілі
“Туынды зат есім”
Тәрбие сағаты
“Жігіт сұлтаны”
Аттестатция жоспар бойынша өткізілген ашық сабақтар
22 слайд
Республикалық басылымдарға жарияланған сабақтар
“Бастауыш сынып және балабақша” дүниетану “Денелер .Құбылыстар”
“Бастауыш сынып та оқыту және тәрбие ісі” әдебиеттік оқу
“Абай мен Әбіш”
Инертент желісі арқылы жіберілген сабақтар:
Kazustaz rz әдебиет оқу “Наурыз көже”,”Наурыз тілек”,
”Наурыз жыл басы”
23 слайд
Әдістемелік кеңестерде оқылған баяндамалар.
2013-2014 оқу жылында «. Қазіргі сабаққа қойылатын талаптар»
2014-2015 оқу жылында « Бағалаудың түрлері.»
24 слайд
Сабақта
25 слайд
www.themegallery.com
Company Logo
Сыныбымның білім сапасы
4
2012-
2013
2
2013-2014
2014-2015
64 %
64 %
64%
26 слайд
«Амантоғай жалпы білім беретін орта мектебін»
Дарынды балалармен жұмыс
Мұғалімі:Н.Қ Смағұлова
Дарынды оқушылар арасында жүргізілетін
түсінуге тәрбиелік ықпал жасау.
27 слайд
Дарынды оқушылармен жұмыс
Мақсаты
Міндеті:
Оқушының қабілетін анықтау. Сол бағытқа байланысты тереңдетілген түрде тапсырмалар беру арқылы даму деңгейін, ой-өрісін одан әрі дамыту. Білім алудағы негізгі талаптарды жүзеге асыру. Халықтық тәлім-тәрбие беру.
Бұл оқушылармен үнемі қосымша жұмыс жасау. Күрделі тапсырмалар, зерттеулер беру. Логикалық, дамытпалы тапсырмаларды жиі ұсыну. Әр сабақта олардың ой-өрістерінің өсуіне жағдай жасау.Оқуға деген белсенділіктерін дамыту, арттыру.
Адамгершілікке, жақсы қасиеттерді бойларына сіңіріп өсулеріне ықпалжасау.
28 слайд
29 слайд
Жалпы ереже.
1.1.Мұғалімдердің ғылыми әдістемелік орталығы тікелей өз білімін
жетілдіре отырып, белгілі бір ғылым саласында, арнайы тақырыпта, пәндер
бойынша ізденушілігін арттыруға бағытталған дарынды оқушыларды жеке тұлға
ретінде қабылдап, жұмысқа ғылыми жетекшілік ете алатын, өз шығармашылығын
дамытуға ынталы, ерікті шығармашылық топ құру.
1.2.МҒӘО-ғы білім беру мекемелерінде, белгілі бір пәндік бірлестік
пен кафедралар да құрылды.Ғылыми әдістемелік орталықтың өз аты,ұраны,мақсаты
мен міндеті белгіленген,арнайы жоспары бар.
Сонымен қатар мұғалімдердің шығармашылық тобы дарынды оқушылар тобымен
жұмыс істейді, бақылайды, тікелей басшылық етіп, бағыт бағдар береді,
ғылыми-жетекшілік ролін атқарады.
30 слайд
3сыныбының дарынды оқушыларына арналған
өзіндік білім беру жоспары.
2014-2015 оқу жылы.
31 слайд
Мұғалім _С мағұлова Нургул Қабдешқызы
Сынып жетекшісі 3сынып
Мектебі Амантоғай жалпы білім беретін орта мектебі
Білімі Арнаулы орта,жоғары
(қашан және қандай оқу орнын бітірді) Арқалық педагогикалық училищесі 1985ж
Ы.Алтынсарин атындағы Арқалық педагогикалық институты 2007 жылы
Курста қашан оқыды 2012 ж )Қостанай қаласы, 2014ж )Қостанай қ
Қандай тақырыпта қашан сөйледі : Әдістемелік кеңесте баяндама
«Қазіргі сабаққа қойылатын талаптар», 2013 жыл
Әдістемелік кеңес «Бағалаудың түрлері» 2015 жыл
Мұғалімнің өздігінен білім жетілдіруі
32 слайд
Жалпы мектеп тақырыбы:
2. Жеке өздігінен білім алу тақырыбы:« Сабақ үрдісінде дәстүрлі емес тапсырмаларды пайдалану арқылы оқушылардың танымдық қабілетін дамыту»
3 .Тақырып бойынша жұмыс қашан басталды: 2012-2013 оқу жылында
4. Тақырып бойынша жұмысты аяқтау қашан жоспарланып отыр:
2015-2016 жылы
Жалпы мектеп тақырыбы
Шығармашылық тақырыбым:
Сын тұрғысынан ойлау “ арқылы оқушылардың шығармашылық қабілетін дамыту.
Мақсатым:
-оқушылардың ойлау ,талдау, іздену қабілеттерін арттыру.
-заман талабына сай креативті ойлай алатын,
-өз әректерінің нәтижелерін бағалай алатын.
-зияткерлік пайымдауы жоғары тұлға қалыптастыру
33 слайд
6. Зерттеу үшін белгіленген негізгі сұрақтар, материалды өңдеу кезеңдері
2014-2015 оқу жылында «Диктанттар жинағын» қайтадан өңдеу.
математикадан «Логикалық есептер» тақырыбында жұмыс жинақтау
ғылыми жұмыс «Ешкінің сүтінің емдік қасиеті» тақырыбында Қаратай Темірланға жұмыс тапсыру.
7. Тақырып бойынша әдебиеттер, жылдар бойынша
Интернет желісі(2015ж), Балдырған журналы, (2014ж)
8. Осы тақырып бойынша кімнің іс-тәжірибесін зерттеу қажет
«Ешкінің сүті» тақырыбы кіші ғылыми жоба көрсету Қаратай Темірлан
9. Өздігінен білім алу тақырыбы бойынша шығармашылық ынтымақтастық
топпен жұмыс істу, бағыт бағдар беріп отыру,материалдар жинақтау
10. Алдыңғы қатарлы іс-тәжірибиені жинақтау (неше сабаққа, сыныптан тыс іс-шараларға қатысты)
Іс тәжірбині жинақтау мақсат ында мұғалімдердің ашық сабақтарына қатысып ой бөлісу. аудандық семинарда шебер сабақ көрсету
11. Қашан және қай жерлерде сөйледі (өзінің педагогикалық іс-тәжірибиесі бойынша) Педагогикалық кеңестерде,әдістемелік кеңестерде баяндамалар «. Қазіргі сабаққа қойылатын талаптар»,
« Бағалаудың түрлері.»
12. Жұмыстың соңындағы қорытынды өздігінен білім алу тақырыптарын ӘБ отырыстарында талдау қажет
34 слайд
Жеке өздігінен білім алу тақырыбы « Сабақ үрдісінде дәстүрлі емес
тапсырмаларды пайдалану арқылы оқушылардың танымдық” басшылыққа ала отырып, мынадай тақырыптарда жұмыстар жүргіздім.
2008-2009 оқу ж ылында 3 сынып қазақ тілі пәні бойынша “Диктанттар жинағын”құрастырылды.
2008жылы Қазақстан қоғамының рухани келісім және толранттығы халықаралық
Ғылыми практикалық конференция “Ел мұраты тәрбие діңгегі”,
2012 жылы “Қазақстан республикасы индустриалдық инновациялық дамуын жүзеге асыру оқу орны,кәсіпорын менбизнес құрылымдарының рөлі” аймақтық ғылыми практикалық конфренцияда «Адам қоғамның басты бөлшегі » тақырыптары жарияланды.
2013-2014 оқу жылында математика “ Логикалық есептер “
35 слайд
Бастауыш
сынып
оқушыларымен
жүргізілетін
зерттеу
жұмысы
36 слайд
37 слайд
38 слайд
Ұжымдық
талдау
-
Зерттеуді
неден
бастаймыз
?
-
Сұраққа
жауап
іздеу
.
-
Балалардың
ойларын
айтуға
бағытталған
зерттеудің
әдістері
жазылған
карточкалармен
жұмыс
жүргізу
.
-
Сол
арқылы
жоспар
құру
.
39 слайд
1.
Өздіктерінен
ойлау
.
2.
Басқалардан
сұрау
.
3.
Кітаптан
оқып
білу
.
4.
Бақылау
және
эксперимент
жүргізу
.
5.
Жинақталған
мағлұматтарды
талдау
.
Шығармашылық
қабілеттерін
арттыру
арқылы
тілін
жаттықтыру
.
Суреттер
арқылы
өз
ойларын
ашық
айтып
дәлелдеу
.
Қолданылатын
әдістер
40 слайд
41 слайд
42 слайд
43 слайд
44 слайд
45 слайд
46 слайд
47 слайд
48 слайд
49 слайд
Амантоғай жалпы білім беретін орта мектебі
50 слайд
51 слайд
52 слайд
53 слайд
54 слайд
55 слайд
56 слайд
57 слайд
Менің түсінгенім - әр дарынды немесе қабілетті бала ерекше. Әрқайсысының өзінің азғантай болсада өзіндік тәжірибесі бар, өз пікірлері, көзқарастары бар, оларды бәрін бірдей оқушы деп алып қарастыруға болмайды. Олай қарастырған жағдайда жаңа әдістер нәтиже бермейді. Сол үшін әрқайсысына түрлі әдістерді пайдалану керек, тек пайдаланар бұрын, олардың пікірін білу артық болмайды деп есептеймін. Баланың пікірін сұрағанда, бала қуанышын жасырмайды, бар ішкі ойын ортаға салады. Ондай балалардың жаңа ойлары көп болып келеді. Оқушылардың қиялының байлығына таң қалып қалған кездерім де болды. Сол кезде оқушыны мақтап, таң қалғанымды көрсеткенде, оқушыларымның одан сайын жұмысын жандандыра түскенін байқадым. Осыдан жасаған тұжырымым – оқушыларға көбірек еркіндік беріп, олардың қиялын, ойланып қолдап отыру, еңбегінің жемісін көрсетіп, мақтап, мадақтап отырып біліміне сәйкес әділ баға беріп отыру қажет. Сонда олардың жауапкершілігі де артады, сабаққа да көзқарастары өзгереді, өздері үшін қосымша мәліметтер іздестіре бастайды, өз өмірлік тәжірибесіне сүйенеді, мұғалімге де өзгеше қарай, яғни досы ретінде қарастырады
58 слайд
2013-2014 оқу жылында жүргізілген жұмыстарға анықтама
Мұғалімнің аты-жөні: Смағұлова Нұргүл Қабдешқызы
Сабақ беретін пәні: бастауыш сынып мұғалімі
Санаты: І
Еңбек өтілі: 28жыл педагогикалық: 28 жыл
Шығармашылық тақырыбы: Мерзімі:
Сабақ беретін сыныптары: 2сынып
Білім сапасы: 62 пайыз
Жүктемесі: 19сағат
Осы оқу жылындағы білім жетілдіру курсының тақырыбы: «Назарбаев Зияткерлік мектептері» үшінші
(базалық)деңгей
Семинар:-
Байқау,сайыс: Сырттай байқау бастауыш сыныптар озық тәжірбие алмасу
Өткізілген ашық сабақтары: Бастауыш сыныптар арасында өткізілген апталықта әдебиет оқуыпәнінен «
Астана» тақырыбында ашық сабақ өткізілді .Сонымен қатар мектепішілік тәжірбие практикасында
әдебиет пәнінен тізбектелген сабақтар топтамасынана сабақ өткіздім. Олардың тақырыбы: «Ұзынсары»,
«Наурызкөже», «Наурыз тілек», «Наурыз жыл басы». Бұл өткізілген ашық сабақтар топтамасында оң нәтиже берді.
Бағдарлама талабына сай өткізген сабағымның қорытындысын шығару үшін балалардың рефлексияларын бақыладым.
Балалардың жазған рефлексияларынан көтеріңкі көңілдері мен шексіз қуаныштары аңғарылды.
Осылайша сабағымды топтастырып өткізу барысында мен мынандай жетістіктерге қол жеткіздім:
сабағыма тоқталсам, оқушылар біршама ашылғанын, өз ойларын емін еркін жеткізе алатынын,
топқа бөліну кезінде тез орындарын таба білуі, жұппен, топпен жұмыс кезінде уақытты тиімді
пайдаланып өз пікірлерін ортаға сала отырып талқылай алатынына көзім жетті. Тапсырманың,
мәтіннің түсініксіз жерлерін сұраудан қорықпады. Бағдарламаның бұл әдіс - тәсілі балаларға ұнады,
себебі бұл жерде сабаққа қатыспай, дараланып қалатын оқушылар болмайды, айта кететін
болсам көп сөйлемейтін бала мүмкін суретпен ойын жеткізе,біреуі постер қорғауда өз мүмкіндіктерін
көрсете алды. тасада қалып қоятын оқушы болмай барлығы да жұмыс жасап ынтымақтастық
атмосферада қалыптасады. Оқушылардың сабаққа деген ынтасы артып, білсем, үйренсем,
ортаға шығып ойымды айтсам деген сенімділік, белсенділік қалыптасады.
Сыныптан тыс іс-шаралары: Наурыз мерекесіне мектепішілік «Төрлет Әз –Наурыз»
59 слайд
Сыныптан
тыс
шараларда
...
60 слайд
Тақырыбы: Жұлдызды сәт
Мақсаты: Топпен іскерлігін, логикалық ойлау қабілеттігін дамыту.
Бірлесіп ынтымақтаса жұмыс жүргізуге қалыптасьыру:
Ресурстар: Суреттер,ойындар,тест
Әдісі: топпен жұмыс,сұрақ жауап.
Сабақтың барысы:
Өмір деген көк мұхиттың толқыны,
Бір-бірімен жатқан шулап,жалғасып
Бір-бірімен жатқан тулап арбасып,
О,толқындар, арпалысып алға шық.
Өмір деген мәңгі гүл деп жататын
Құштарлықтың толғағы мен толқыны,-деп Т.Айбергенов ағамыз айтқандай, өмірідің өзі сайыс,өмірдің өзі ойын.
Ендеше,ерінбей үнемі ізденіс үстінде жүретін алғыр оқушыларымызды ортаға шақырамыз.
Әділқазылар алқасына танысыңыздар.
Бәйгеге түсіп жарыспай ,
Жүйріктің бағы жанар ма
Білім мен өнер жарысып
Тәрбие ,тәлім табар мән.
Бұл бәйге ойдың әйгесі
Кім жүйрік, ойға сол алда
Жарыс ойын түрінде өтеді.
Командаларды жұлдызша мен күн суреттері арқылы топқа бөліп отырғызу.
61 слайд
Білгірлер тобы
Біз білгір балалар
Білімі көпке танылар
Сынасуға келсең кел
Сайыста бәрі сыналар.
Ойшылдар тобы
Ойшылдар да қалыспас
Талғаммен қара жарыспас
Ойланып әрбір ойынды
Сайысың болсын жаңылмас.
Жұлдыздарың жарқырай берсін! Жұлдыздарың биіктен жарқырасын деп мықты топ басшыларыңды
сайлап алыңдар.
Жарыс мынадай бөлімдерден тұрады
1.Бәйге
2.Тапқырлық пен жылдамдық
3.Мен саған- сен маған
5.Кім жылдам? Сөзжұмбақ шешу
Бәйге.
1 топқа (10сұрақ)
1.Қ.Р астанасы? Астана
2.Үлкен кісі?
3. Жыл басы не? тышқан
4.Сүттен алынған тағам? қаймақ
5.Ы.Алтынсарин кім? Тұңғыш педагог
6.ер қанаты ат
7.100жыл ? ғасыр
8. үш биді ата.(Қаз дауысты Қазыбек, Әйтеке, Төле би)
9.Ақ алтын ? мақта
10. 1желтоқсан қандйа күн? ( президенткүні
62 слайд
5.Кім жылдам? Сөзжұмбақ шешу
Бәйге.
1 топқа (10сұрақ)
1.Қ.Р астанасы? Астана
2.Үлкен кісі?
3. Жыл басы не? тышқан
4.Сүттен алынған тағам? қаймақ
5.Ы.Алтынсарин кім? Тұңғыш педагог
6.ер қанаты ат
7.100жыл ? ғасыр
8. үш биді ата.(Қаз дауысты Қазыбек, Әйтеке, Төле би)
9.Ақ алтын ? мақта
10. 1желтоқсан қандйа күн? ( президенткүні) 2топқа (10сұрақ)
1.Сөйлем мүшелерін ата(бастауыш, баяндауыш,тұрлаусыз мүшелер)
2.Адамденесінің тірегі (қаңқа)
3.жылқының сүті (саумал)
4.Әкеннің әкесі Ата
5.Қара алтын көмір
6.Басты байлық (денсаулық)
7.жылдан құр қалған жануар? (түйе)
8.12ай ? (1жыл)
9.Күйді орындаушы адам? (күйші)
10.16 желтоқсан қандай күн? (тәуелсіздік
63 слайд
Жұлдыз тобына
Мектепте өте қажет құрал.Онсыз ештеңе жасай алмайсың.
Көбінесе жазба жұмыстарда пайдаланамыз.(қалам)
Оны бәрі жақсы көреді. Біз үшін бар жақсылық жасайды. Күн шуағындай жылы.(ана)
Ол өзі төртбұрышты . Барлық жақсылықты,даналықты үйретеді. Онымен өсіп жетілемін.Өмірдің азығы (кітап)
Онда көп адам жиналады. Онда біз күлеміз,қуанамыз.
Орындықтары көп.(мәдениет үйі)
Кім жылдам? Сөзжұмбақ шешу
Қорытынды.
Жеңіске жеткендер шарды жарып
64 слайд
Ізденген
жетер
мұратқа
65 слайд
Ұстазыма арнау
Ұстаздық жол жеңіл емес кімге де,
Кім көрінген ілікпейді жүлдеге.
Мүсіндеуг келешектің келбетін,
Күн күн сайын шығады ол мінбеге.
Данышпан да,дана да оқып сенен,
Атақ даңқын асырды бар әлемнен.
“Ұстаз”деген аяулы,асыл жанды,
Жақсы көрем,арнаймын жақсы өлең!
Мәңгі өшпестей санамызға нұр құйып,
Мына біз деп аянбай,терін төкті.
Айтар алғыс өзіңізге шексіз ғой,
Ең аяулы ұстазым да тек сіз ғой.
Бір үмітті сәулені жақсам деймін.
Асылдардан нұрлы жыр тақсам деймін.
Жалғастырып ұстаздың ұлы жолын,
Қанатымды биікке қақсам деймін.
Ұстаз деген ұлылардың ұлысы,
Қасиеті бас иелік мәңгілік!
Ізгі ниетпен: Сатов Серікболсын
66 слайд
Бүгінгі білім мен білік бәсекелес заманда ұландарымыздың биіктен көрінуіне күнделікті ісіміздегі жаңашылдығымыз арқылы, жан-жақты берген тәрбиеміз арқылы қол жеткіземіз.
ХХІ ғасыр - білімділер ғасыры. Ендеше бізге ой өрісі жоғары дамыған, зерделі, жан-жақты дамыған, парасатты ұрпақ керек екенін бір сәтте естен шығармағанымыз жөн.
Ұстаз жолы қиынырақ басқадан,
Сырлары көп сыртқа әлі шықпаған.
Шаршаса да осы жолдың бойында,
Қандай рақат,шын бақытын тапса адам.
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 664 606 материалов в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Смагулова Нургул Кабдешкызы. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс повышения квалификации
72 ч. — 180 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Курс повышения квалификации
36/72 ч.
Мини-курс
6 ч.
Мини-курс
4 ч.