Ақтөбе облысы
Қарғалы ауданы
Әлімбет орта мектеп- балабақшасы
Математика пән мұғалімі
Исаева Женискул Перлепесовна
Математика 6 сынып
Сабақтың
тақырыбы:
Пропорция.
Пропорцияның негізгі қасиеті.
Сабақтың мақсаты: 1) Білімділік:
Пропорцияның негізгі қасиеті, белгісіз мүшесін табу жайлы оқушылардың
білімдерін тиянақтау; 2) Дамытушылық: Оқушылардың топтық
жұмыс істеуін, логикалық ойлау қабілетін дамыту түрлі тапсырмалар орындау
барысында шығармашылық, іскерлік қабілеттерін математика пәніне деген
қызығушылығын арттыру; 3) Тәрбиелік: Оқушыларды үйымшылдыққа, ұқыптылыққа,
тапқырлыққа, ақыл-ой белсенділігін арттыруға тәрбиелеу.
Сабақтың типі:
Қайталау, жинақтау.
Сабақтың әдісі: Топтық,
жеке жұмыстар, ойын, шығармашылық.
Пәнаралық
байланыс:
Ана тілі.
Сабақтың
көрнекілігі: Ы. Алтынсарин, М. Жұмабаев портреттері, мақал-мәтелдер жазылған
плакаттар, тапсырмалар жазылғанкарточка.
Сабақтың барысы
I Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа бөлу.
II Сабақтың
тақырыбымен мақсатын хабарлау: Қазақ халқының ел арасынна кеңінен
тараған ақыл-ой, оқу-білім туралы мақал-мәтелдеріне сүйене отырып,
сабақтың тақырыбын «Оқусыз-білім жоқ, білімсіз- күнің жоқ» деп атап
пропорция, пропорцияның негізгі қасиетіжайлы алғанбілімдерімізді ортаға
саламыз.
1) Ақыл-ой,оқу,
білім туралы мақал-мәтелдерді айтқызу.
2) Ағадан-ақыл,атадан
нақыл.
А) Оқысаңыз
,балалар,
Шамнан шырақ
жағылар
Тілегенің
алдыңнан
Іздемей-ақ
табылар (Ы. Алтынсарин)
Оқу-білім-ер жаны
Жараспас ерге
құр жаны(М. Жұмабаев)
Ә) «Кел, балалар,
оқылық!» (мәнерлеп оқу)
III
Ой
қозғау.
Ой ойласаң –кең ойла,алды-артын тең ойла.(топтық жұмыс)
1топ:
Пропорция дегеніміз не?
2топ:
Пропорцияның негізгі қасиетін айтып беріңдер.
3топ:
Пропорцияның белгісіз ортаңғы, шеткі мүшесін қалай табады
IV Жаңа сабақ.
1) Білім
–алып күш, біле-білу де зор күш.
А) Есептерді
шығару (әр топтан 1 оқушы)
1топ:
Х:20=2:5
Х
=
20
*2
5
Х=
8
2 топ: 6: х = 3:7
X = 6*7/3
X= 14
3 топ: 5:9= 15:x
X= 9*15/5
X =27
Ә) қатынасты
есептеңдер (ауызша әртоптан 1 оқушы)
1
топ:
2 топ:
3 топ:
3) Кітап –білім
бұлағы, білім -өмір шырағы
(оқулықпен
жұмыс)
№60
28 кг картоптан
5,6 кг крахмал алынады. 35 кг картоптан неше килограмм крахмал алынады?
Шешуі:
28
кг 5,6 кг
35 кг
х кг
Жауабы 70
кг.
№61
14 л 11,2
кг
30
л х кг
Шешуі:
Жауабы: 240
кг
Сергіту. «Сөйлемді
толықтыр» ойыны.
-Қосылғыштардың
орнын ауыстырғанмен ......................................
- Көпбұрыш тұйықталған
......................сызық.
-
Құрамында
әріпі бар өрнекті .........................
-
Көпбұрыштың
қабырғаларының ұзындықтарының қосындысын ........................дейміз.
-
1
тәулікте.................... сағат бар.
-
100
см.......................
метірге тең
4)Сиырдың сүті
–тілінде, жігіттің құты –білімде
(топ
басшыларының жарысы)
9-ға,
8-ге, 7-ге көбейту кестесін, бөлукестесін жатқа айту.
Ойын «Кім тапқыр?» (әр топтан бір оқушы)
Теңдеулерді шешу.
1
топ 29 х -15 х +16=100
2
топ
3 топ 272:х=102-85
1) 2) 3)
Қорытындылау:
оқушылардың пропорция. Пропорциясының негізгі қасиетіне байланысты қолданылған
ойындар, есептер, тапсырмаларына байланысты жұмыстарын қорытындылау.
Үйге
тапсырма: №66
Оқушыларды
бағалау.