Добавить материал и получить бесплатное свидетельство о публикации в СМИ
Эл. №ФС77-60625 от 20.01.2015

Опубликуйте свой материал в официальном Печатном сборнике методических разработок проекта «Инфоурок»

(с присвоением ISBN)

Выберите любой материал на Вашем учительском сайте или загрузите новый

Оформите заявку на публикацию в сборник(займет не более 3 минут)

+

Получите свой экземпляр сборника и свидетельство о публикации в нем

Инфоурок / Математика / Конспекты / Сабақ жоспары "Функцияның мәндер жиыны" 10-сынып
ВНИМАНИЮ ВСЕХ УЧИТЕЛЕЙ: согласно Федеральному закону № 313-ФЗ все педагоги должны пройти обучение навыкам оказания первой помощи.

Дистанционный курс "Оказание первой помощи детям и взрослым" от проекта "Инфоурок" даёт Вам возможность привести свои знания в соответствие с требованиями закона и получить удостоверение о повышении квалификации установленного образца (180 часов). Начало обучения новой группы: 24 мая.

Подать заявку на курс
  • Математика

Сабақ жоспары "Функцияның мәндер жиыны" 10-сынып

библиотека
материалов

Cыныбы 10


Бекітілді:

Сабақтың тақырыбы

Функцияның мәндер жиыны

Мақсаты

Функциялардың мәндер жиынын табу жолдарын үйрету

Күтілетін нәтиже

А.Функциялардың түрлерін анықтай алады.

В.Функциялардың мәндер жиынын табады.

С.Тригонометриялық функциялардың мәндер жиынын , өзгеру облысын табуда ережеге сүйенеді.

Керекті жабдықтар

Презентация, интернет материалдары, интеллект карта

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

1.

- оқушылармен амандасу;

- сыныпты түгендеу;

- кезекшілік қызметін қадағалау;

- оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

2. . Өткен материалды қайталау.

Үй жұмысын тексеру

1.-мұғаліммен сәлемдесу;

- кезекшілік қызметін атқару;

- сабаққа зер салу.

2. Үй жұмыстарын тексереді, дұрыс болған жағдайда әр есепке 1 баллдан береді.

Тұсаукесер

Ой қозғау сұрақтары.

Тәуелді айнымалының қабылдайтын барлық мәндерін қалай атаймыз?

Тригонометриялық функциялардың мәндер жиынын атаңыздар

Сұрақтарға жауап береді. Сабақтың мақсат-міндеттерін алады.

Синус,косинустың мәндер жиыны [-1;1] арасында екенін айтады.

Негізгі бөлім



Функцияның өзгеру облысын есептеудің стандарт әдістері:

I тәсіл. y =hello_html_7cde62b0.gifфункциясының аргументі мен функцияның орындарын алмастырып x =hello_html_6fc30c87.gifяғни кері функция құрастырамыз. Берілген функцияның анықталу облысы (өзгеру облысы) кері функцияның өзгеру облысы (анықталу облысы) екендігін ескеріп, кері функцияның анықталу облысын анықтаймыз.

II тәсіл. Берілген y =hello_html_7cde62b0.gifфункциясының графигін тұрғызып, сызба бойынша функцияның өзгеру облысын анықтаймыз.

Мысалы:

а) y = x2-4x+3 функциясының мәндер жиынын табыңыз.

hello_html_62cbb9ac.gifhello_html_7d1bcd76.gifM формулаларын қолданып,

hello_html_m63ae7248.gifhello_html_3d4792c8.gifмұндағы (х 0 ; M)

параболаның төбесінің координаталарын анықтаймыз.

hello_html_m22a980fc.png

Графиктен функцияның [-1; +hello_html_m74e6612e.gif) аралығында өзгеретіндігін көреміз.

б) y = x2 4x + 3. х пен у – тің орнын алмастырып,

х = y2 4y + 3 өрнегінен у – ті табамыз.

у2 – 4у + 3 – х = 0.

D = 16 – 4(3-x) = 16 – 12 + 4x = 4 + 4x

D hello_html_m78774d40.gif 0 болуы үшін х hello_html_m78774d40.gif –1 шартының қажеттілігінен,

функцияның мәндер облысы: [-1; +hello_html_m74e6612e.gif).

в) hello_html_7cde62b0.gif= (sinx – cosx)2 функциясының өзгеру облысын табыңыз:

1) Берілген функцияны түрлендіреміз.

hello_html_7cde62b0.gif= (sinx – cosx)2 = sin2x – 2sinxcosx + cos2x =

= (sin2x + cos2x) – 2sinxcosx = 1-sin2x

2) –1 hello_html_m7ceebba.gif sinx hello_html_m7ceebba.gif 1 екендігі белгілі. Бұдан:

1 hello_html_m7ceebba.gif –sin2x hello_html_m7ceebba.gif 1

1 +1 hello_html_m7ceebba.gif –sin2x +1 hello_html_m7ceebba.gif 1 +1hello_html_m53d4ecad.gif

0 hello_html_m7ceebba.gif 1 –sin2x hello_html_m7ceebba.gif 2.

3) Жауабы: E(f) = [0; 2].

Есептер шығару

Функцияның мәндер жиынын табудың стандарт әдісімен танысады. Презентация арқылы тақырыпты түсініп алады. Жұптасып, топтасып есептерді шығарады.

Тақтада «Брейнраитинг» әдісі арқылы шығарады.


Қорытынды



Сабақты басбармақ арқылы бағаласа, критерий арқылы өзара ,өзін –өзі бағалайды. «Ыстық орындық» әдісі арқылы қорытындылау. Стикерге функция жазылады. Қандай функция екенін табу керек.

Үйге тапсырма.

Басбармақ арқылы сабақты бағалайды. Табыс критерий бойынша өзара бағалайды.

Сабақтың талдауы


Сабақ бойынша өзгертулер




Автор
Дата добавления 05.11.2015
Раздел Математика
Подраздел Конспекты
Просмотров2007
Номер материала ДВ-124791
Получить свидетельство о публикации

Выберите специальность, которую Вы хотите получить:

Обучение проходит дистанционно на сайте проекта "Инфоурок".
По итогам обучения слушателям выдаются печатные дипломы установленного образца.

ПЕРЕЙТИ В КАТАЛОГ КУРСОВ
