Инфоурок / Математика / Другие методич. материалы / Сабақтың тақырыбы: Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын пайдалану.
Обращаем Ваше внимание: Министерство образования и науки рекомендует в 2017/2018 учебном году включать в программы воспитания и социализации образовательные события, приуроченные к году экологии (2017 год объявлен годом экологии и особо охраняемых природных территорий в Российской Федерации).

Учителям 1-11 классов и воспитателям дошкольных ОУ вместе с ребятами рекомендуем принять участие в международном конкурсе «Я люблю природу», приуроченном к году экологии. Участники конкурса проверят свои знания правил поведения на природе, узнают интересные факты о животных и растениях, занесённых в Красную книгу России. Все ученики будут награждены красочными наградными материалами, а учителя получат бесплатные свидетельства о подготовке участников и призёров международного конкурса.

ПРИЁМ ЗАЯВОК ТОЛЬКО ДО 15 ДЕКАБРЯ!

Конкурс "Я люблю природу"

Сабақтың тақырыбы: Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту формулаларын пайдалану.

Напоминаем, что в соответствии с профстандартом педагога (утверждён Приказом Минтруда России), если у Вас нет соответствующего преподаваемому предмету образования, то Вам необходимо пройти профессиональную переподготовку по профилю педагогической деятельности. Сделать это Вы можете дистанционно на сайте проекта "Инфоурок" и получить диплом с присвоением квалификации уже через 2 месяца!

Только сейчас действует СКИДКА 50% для всех педагогов на все 111 курсов профессиональной переподготовки! Доступна рассрочка с первым взносом всего 10%, при этом цена курса не увеличивается из-за использования рассрочки!

ВЫБРАТЬ КУРС И ПОДАТЬ ЗАЯВКУ
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша көбейту

формулаларын пайдалану.

Сабақтың мақсаты: 1)Бүтін өрнектерді түрлендіруде қысқаша

көбейту формулаларын қолдана білу, бейімділіктерін қалыптастыру.

2) Көпмүшелерді көбейткіштерге жіктеуде

қысқаша көбейту формулаларын кері тәртіпте қолдана білу қабілеттерін қалыптастыру, оқушылардың шығармашылық ізденісін, ойлауға икемділігін дамытуға ықпал ету.

3) Оқушыларды алғырлыққа , шапшандыққа

тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс: Информатика

Сабақтың көрнекілігі: Формулалар жазылған плакат, таратпа материалдар.

Сабақтың типі: Модульдік және деңгейлеп-саралап оқыту технологиясы.

Сабақтың түрі: «Брейн-ринг» оқыта-үйрету ойыны.

Сабақтың жоспары:

І Ұйымдастыру:

А) Сынып бөлмесінің сабаққа дайындығы;

Ә) Оқушылардың көңіл-күйі, сабаққа зейінің аудару.

ІІ Сабақтың мақсатымен таныстыру:

ІІІ Топтарға тапсырма беру:

IV Стол сілтемелері бойынша ауыстырулар жасау:

V Бағалау:

VІ Қорытындылау.

Сабақтың барысы:

1.Үй жұмысын тексеру: «Қателесіп қалма» ойыны.

а. (2х+3)2=4х2+12х+9

ә. (2-3у)2=4-12у+9у2

б. (5а-3в) (5а+3в) =25а2-9в2

в. (2в-3) (4в2+6в+9) =3-27

г. (5х+2у)3=125х3+150х2у+60ху2+8у3

д. 0,04а2-2ав+25в2= (0,2а-5в)2

е. а2/9-25в2= (а/3-5в)(а/3+5в)

2. №1 стол (қызыл стол)-«Есептер»

Оқушылар тапсырмаларды орындау барысында стол сілтемелері арқылы ауысып отырады. Бұл столда таратпа материалдардың тапсырмаларын орындайды.

«Қысқаша көбейту формулалары» тақырыбына есептер. (№1-стол тапсырмасы)

1. Теңдіктердің қайсысы дұрыс?

а) (5х-4)(5х+4) = 25х2-16

б) (5х-4)(5х-4) = 25х2-16

в) (5х-4)(5х+4) = 25х2-40х+162


2. Көпмүше түріне келтір: (х-3у) (х+3у)

а) х-6ху+9у; б) х2-9у2; в) х-3у.


3. Көбейткішке жікте: х-25

а) (х-5)(х+5); б) (х-25)(х+25); в) (х-5).


4. Көбейткіштерге жікте: 16х2+8ху+у2

А) (4х+у); б) (4х+2у)2; в) (4х+8у).


5. Жұлдызшаны көпмүшемен алмастыр алынған өрнек оның қосындысының не айырымының квадраты болсын:

1) *-42pn+49n2

а) 9p2; б) 36p; в) 3p.

2) 0,01в2+*+100c2

а) вс; б) 2вс; в) 20вс.


  1. 2 стол (көк стол)-«Дұрыс формуланы көрсет»

Әр оқушыға тапсырма таратылады.

Дұрыс формуланы көрсет.

І. 1) (а+в)2=а+в

2) (а+в)2=а+2ав+в

3) (а+в)2=(а+в) (а-в)


ІІ. 1) (а-в)2=а2-2ав+в2

2) (а-в)=а-в

3) (а-в)=(а-в) (а+в)


ІІІ. 1) (а-в) (а+в)=а+в

2) (а-в) (а+в)=а22

3) (а-в) (а+в)=а-в


ІҮ. 1) а2-2ав+в2=(а-в)2

2) а2-2ав+в2=а-в

3) а2-2ав+в2=(а-в) (а+в)


Ү. 1) а+2ав+в=(а+в) (а-в)

2) а2+2ав+в2=(а+в)

3) а+2ав+в=а+в

ҮІ. 1) а-в = (а-в)

2) а22=(а-в) (а+в)

3) а-в= а+2ав+в


  1. 3 стол (сары стол)-«Тест сұрақтары»

  1. Көпмүшені көпмүшеге көбейтудің ықшамырақ орындауға беретін формуланы:

А) Жылдам көбейту формулалары;

Б) Қысқаша көбейту формулалары;

В) Теріс көбейту формулалары деп атайды.


  1. Бірінші өрнектің квадраты плюс екі еселенген бірінші мен екіншінің көбейтіндісі плюс екіншінің квадратына тең өрнекті:

А) Екі өрнектің қосындысының квадраты;

Б) Екі өрнектің айырмасының квадраты;

В) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы деп атайды.


  1. Бірінші өрнектің квадраты минус екі еселенген бірінші мен екіншінің көбейтіндісі плюс екіншісінің квадратына тең өрнекті:

А) Екі өрнектің қосындысының квадраты;

Б) Екі өрнектің айырмасының квадраты;

В) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы деп атайды.

  1. Екі өрнектің айырмасының олардың қосындысына көбейткенге тең өрнекті:

А) Екі өрнектің қосындысының квадраты;

Б) Екі өрнектің айырмасының квадраты;

В) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы деп атайды.


  1. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы олардың:

А) Қосындысы мен айырмасының көбейтіндісіне тең;

Б) Қосындысы мен айырмасына тең;

В) Қосындысы мен айырмасының қатынасына тең.


  1. Кез келген көпмүшенің әрбір мүшесіне көбейтіп, шыққан көбейтінділерді қосу амалын:

А) Бірмүшені көпмүшеге көбейту;

В) Көпмүшені көпмүшеге көбейту;

Б) Көпмүшені жақша сыртына шығару деп атайды

Оқушылар компьютерде тест тапсырмаларына жауап береді.Әрбір стол тапсырмаларын орындаған оқушылар тапсырмаларын тексертеді.

  1. Қосымша тапсырма: Барлығын бұрын аяқтап қойған оқушыларға беріледі.(кітаппен жұмыс).

  2. Сабақты қорытындылау: Әр оқушының бүгінгі сабақта қалай жұмыс жасағанына тоқталу.Оқушыларды бағалау осы сабақтағы «үздік оқушы», «үздік топты анықтау».

  3. Үй жұмысын беру:

І топқа: №449-451 (1 бағ.)

ІІ топқа: №457-460 (2 бағ.)
