Сабақтың тақырыбы: О-Ө дыбыстарын ажырату.
Мақсаты: 1. Жуан және жіңішке дауысты
дыбыстарды оқу.Дауысты дыбыстардың айтылуына байланысты сөздердің айтылуынан
жуан және жіңішке жасалуы;
2.Ұсақ моториканы, қимылды
үйлестіру,дыбыстық талдау,синтез жасауды дамыту;
3. Жануарларды сүю,қорғау.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу.Балаларды түгендеу.
Кинезиологиялық ойындар: 1)
«Лезгинка» билету қолмен
2)Екі қолмен түрлі нүктеден бастап
дөңгелек сызу.
О –жуан дауысты дыбыс,
Ө –жіңішке дауысты дыбыс.
ОР –ӨР
ТОР –ТӨР
Артикуляциялық жаттығулар:
Күрекше, тәтті тосап, жаңғақ шағу, әткеншек, сағат тілі жаттығуларын жасау.
Дұрыс тыныс алу жаттығулары:
Мұрынмен дем алып, мұрынмен дем шығару.Ауызбен дем алып, ауызбен дем шығару.
Саусақ жаттығуы:
Баулармен жұмыс
ЖОН-ЖӨН Сөздеріне дыбыстық талдау
жасау.
Мысалы: Ор – 1буын, 2 әріп,2 дыбыс.
О-жуан дауысты
Р- үнді дауыссыз.
Сергіту сәті:
Атамның алып күрегін, (күрек ұстаған)
Ауланың қарын күредім. (қарды күреген)
Әжеме мен құдықтан, (құдықтан су алған)
Су әкеліп беремін. (шелекті көтеру)
Еденді де жуамын, (еденді жуу)
Шаң-тозаңды қуамын. (шаңды сүрту)
Төлдерді айту:
Лақ – ешкінің
Қозы- қойдың
Бұзау- сиырдың
Бота –түйенің
Құлын –жылқының.
Сұрақ бойынша сөйлем
құрау.Мысалы:Лақ-ешкінің төлі.
Буындар айту.
ОЗ-ӨЗ БО-БӨ
ОН-ӨН КО-КӨ
ОР-ӨТ ЖО-ЖӨ
Дыбыстар қатарынан табу
А, Ә, Ү, І, О
Ө, І, Ә, Ү, О
І, Е, Ә, І, Ө
Жұмбақ шешейік
Сақинаға қарайық,
Ұқсайды оған қай әріп? (О)
Оспан да өлең жаттады,
Олжас та өлең жаттады.
Қай әріптен басталған,
Екеуінің аттары (О)
«Өрікте» сөздің басында,
«Бөрікте» «б»-ның қасында.
Бұл қай әріп, көріңдер,
Енді айтып беріңдер (Ө)
Сабақты бекіту. Бүгін қандай әріп өттік? Бүгінгі сабақ
сендерге ұнады ма?
Сабақ соңы.
Сабақтың тақырыбы: Ұ-Ү дыбыстарын айыру.
Мақсаты:
1. Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды оқу.Дауысты дыбыстардың айтылуына
байланысты сөздердің айтылуынан жуан және жіңішке жасалуы;
2.Ұсақ моториканы, қимылды
үйлестіру,дыбыстық талдау,синтез жасауды дамыту;
3. Жануарларды сүю,қорғау,адамға пайдасы.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Балаларды
түгендеу.
Кинезиологиялық ойындар: 1) Саусақты
жаттығулар: сақина,жұдырық,қабырға,алақан жасату;
Артикуляциялық жаттығулар:
Күрекше, тәтті тосап, жаңғақ шағу, әткеншек, сағат тілі жаттығуларын жасау.
Дұрыс тыныс алу жаттығулары:
Мұрынмен дем алып, мұрынмен дем шығару.Ауызбен дем алып, ауызбен дем шығару.
2)Екі қолмен бірдей гүлдің суретін салу.
Ұ –жуан дауысты дыбыс,
Ү –жіңішке дауысты дыбыс.
Дыбысытық талдау жасаңдар:
ТҰР –ТҮР
ТҰС–ТҮС
СҰР -СҮР Сөздеріне дыбыстық талдау
жасау.
Мысалы: Тұр – 1буын, 3 әріп, 3 дыбыс.
Т –қатаң дауыссыз
Ұ-жуан дауысты
Р- үнді дауыссыз.
Сергіту сәті:
Құстарға біз ұқсайық,
Қане,қанат жазайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонаық.
Үй құстары қандай?
ҮЙРЕК, ҚАЗ, ТАУЫҚ, ҮНДІ
Секірді,тұрды,жүгірді сөздеріне сөйлем
құраңдар.
Мысалы: Үндік артымыздан жүгірді
Үйрек орнынан тұрды.
Тауық ағаштың үстінен секірді.
Дауыссыз дыбыстармен қосып буын оқы
ҰЛ ҮЛ
ҰТ ҮЙ
ҰР ҮР
ҰШ ҮШ
ҰН ҮН
ҰҚ ҮК
Жұмбақтар шешіңдер:
Күндіз бәрі қашады,
Түнде аспанды басады. (жұлдыз)
Айдалада ақ отау,
Аузы-мұрны жоқ отау (жұмыртқа)
«Үйрек» десе бірінші,
«Бүйрек» десе екінші,
Бұл қайсы әріп екенін
Біреу айтып берсінші (Ү)
Халық қу деп,
Қылған күлкі.
Айласы көп,
Бұл не? (түлкі)
Сабақты бекіту
Бүгін қандай тақырып
өттік? Бүгінгі сабақ сендерге ұнады м
Сабақ соңы.
Сабақтың тақырыбы: Қорытынды диктант.
А Ә
Ағаш –әтеш Аялдама-әдептілік
Алды –әлді
Аққала-әділет
Айран –әлем
О Ө
Ор-өр Орынды
-өнерлі
Тор- төр Қойнау
-өміршең
Жон-жөн
Ұ Ү
Құлақ жүрек
Ұғымтал жүзік
Ұйқас үйшік
Ұмтылыс түйме
Ұмытшақ күріш
У Ю
Уайым үлкею
Умаждау көбею
Науа күю
А Я
Аяқ қоян
Алас қияр
Айып пияз
Аспан тақия
Сабақтың тақырыбы: Дауысты Ү дыбысы мен
әрпі
Сабақтың мақсаты: 1Дыбыстың
пайда болуы. Дыбыстарды буын сөздерде дұрыс, нақты айту. Дыбыс есту, қабылдау
қабілетін дамыту. Сөз байлығын молайту. Жаңылтпашты шапшаң оқуға төсілдіру.
2
Ұсақ моториканы, қимылды үйлестіру. Үдыбысын сөз арасында ажырата білуге
дағдыландыру. Дыбыстық талдау жасауды дамыту.
3 Таза,
ұқыпты жазуға, үй құстарын сүюге, қорғауға тәрбиелеу.
Көрнекіліктер:
Айна, профиль, суреттер, суретті әліппе, карточкалар.
Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі:
1 Сәлемдемсу
2
Оқушыларды түгендеу
3
Психологиялық дайындық: Қайырлы таң досым,
Қайырлы күн болсын,
Бүгінгінің
күні
Сәттілікке толсын.
4
Өткен сабақта қандай тақырып өттік? І дыбысына басталатын сөздерді атаңдар.
Мысалы: Ілмек, ірімшік, ішік.
Артикуляциялық жаттығулар:
күрекше, кесе, көпір, ине, түтікше – қоршау жасату.
Тыныс алу жаттығуы: «Футбол».
Мақсаты:
мақтадан домалақтар жасау керек. Бұл доптар. Қақпа – екі кубик немесе
қарындаштар. Бала мақта доптарды үрлеп қақпаға «гол» соғуға тырысады.
Жаңа сабақ:
Ү дыбысының профиліментаныстыру. Ү дыбысын айтқанда ерін сүйірленіп алға
жылжиды. Тіл артқа жылжижы да иек көтеріледі.
Үй,
күріш, түлкі, жүрек сөздеріне дыбыстық талдау жасаңдар.
Ү дыбысы бар үй құстарын
атаңдар: үйрек, үндік.
Саусақ жаттығуы:
Қарындашты әр саусақпен ширату
Ү дыбысын дыбыстар қатарынан тауып,
шапалақтау.
Ә, А, Ө, Ү,І
І, Ә, А, Ө, Ү
Ү, І, Ә, А, Ө
Ү дыбысын ауада, алақанда жаздырту.
Суреттен ү дыбысы сөзөдің қай жерңнде
тұрғанын анықтау. Жүзік, күшік, түн, гүл, түй ме, сүт, үй ,үкі.
Дауыссыз дыбыстармен буын айтқызу:
Үн
Үш Үс Үр Үл
Нү
Шү Сү Рү Лү
Сергіту сәті:
Қақпаға туралап,
Ұр допты оң
аяқ.
Қақпаға
туралап,
Ұр допты сол
аяқ.
Оң аяқ, сол аяқ
Жаттығу оңай –
ақ.
Карточкамен жұмыс:
Тиісті әріпті қойыңдар
Ж.н ,.кі, .зеңгі, .тік,
к.лше, к.міс, к.ндіз, м.лік, к.ш
«Өз орныңды тап» ойыны.
Әріптерді өз орнына қою.
Ү, т, л, і, к – түлкі
Е, к, к, ү,р – күрек
Ш, і, ү,к, к – күшік
Жаңылтпаш айтқызу:
Үйшік жаса күшік үшін,
Кең қып жаса үйшік ішін.
Жұмбақ шешейік:
Көлде жоқ Үйрек
десе – бірінші
Гүлде бар,
Бүйрек десе – екінші
Нөлде жоқ,
Бұл қай әріп екенін
Күнде бар (Ү)
Біреу айтып берсінші? (Ү әрпі)
Тіл ұстарту:
Ү – Ү – Ү – Үкі үлкен үйректен
Ү – Ү – Ү – Үзілмесін үзеңгі
Ү – Ү – Ү – Үштің өзі күш.
Сабақты бекіту:
Бүгін қандай тақырып өттік? Сендерге бүгінгі сабақ ұнады ма? Ү дыбысы сөздің
қай жерінде кездеседі? Оқушыларды мадақтау.
Сабақтың соңы.