"Тараз
қаласы әкімдігінің білім бөлімінің коммуналдық
мемлекеттік мекемесі
Керімбай
атындағы №12 мектеп-гимназиясы"
Тақырыбы: «Кәмпит салатын ыдыс жасау»
Пәні: Еңбекке баулу
Сыныбы: 4 «А»
Пән мұғалімі: Сейтбаева Г. Б.
І-санатты еңбекке баулу пән
мұғалімі
Тараз
қаласы, 2017 жыл
Сабақтың
мақсаты:
а) Білімділік: Қазақ халқының ыдыстарын таныстыра отырып, оларды жасап
үйрету, ыдыс-аяқтардың
пайдаланылуы, айырмашылықтары туралы және оның түрлеріне тоқталу.
б)
Дамытушылық: Сабақта кәмпит салатын ыдысты істеу
арқылы, оқушылардың пәнге деген қызығушылығын, есте сақтау қабілетін арттыру.
ә)
Тәрбиелік: Ыдыстардың ерекшелігі жайлы айта отырып, ыдыс жасау арқылы
іскерлікке, шеберлікке,еңбекке баулу.
Сабақтың
типі: жаңа білімді меңгерту.
Сабақтың
түрі: аралас сабақ
Сабақтың
әдісі: түсіндіру, сарамандақ жұмыс, компьютермен жұмыс
, топтық жұмыс
Болжамдаған нәтижесі: Кәмпит
салатын ыдыс жасау технологиясын меңгерту, жеке тұлғаны қалыптастыру.
Көрнекті құралдар: интерактивті тақта ,ыдыс суреті, оқулық, қайшы, пластмасса
бөтелке,қағаз,ермексаз.
Пәнаралық
байланыс: тарих, бейнелеу өнері,геометрия.
Сабақ жоспары:
І.
Ұйымдастыру кезеңі. 1 мин.
1.
Сәлемдесу.
2.
Оқушыларды түгендеу.
3.
Сабаққа дайындығын тексеру.
4.
Топқа бөлу.
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру. 8 мин.
5.Өткен
сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.
ІІІ.
Жаңа сабақ
6.
Мұғалімнің кіріспе сөзі. 8 мин.
7.Слайд
көрсету. 2 мин
8.
Сергіту сәті. 2 мин.
9.Т.қ.е.
еске түсіру. 1 мин
10.Сарамандық
жұмыс 16 мин
IV.
Жаңа сабақты бекіту 3 мин
ә) Бірін-бірі бағалау.
V.
Қорытындылау. 3 мин
11.Бағалау.
VІ.
Үйге тапсырма беру. 1 мин.
Сабақтың
барысы:
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
1. Оқушылармен
сәлемдесіп, сабаққа келмеген оқушыларды белгілеу.
2.Топқа бөлу.
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру.
3.Өткен
сабақты сұрақ-жауап арқылы қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ
Қазақ
халқының арасында кеңінен тараған өндірістің бір түрі ыдыс-аяқтар, мұндай іспен
ұста кәсіпкерлер айналысқан. Қазақтар ыдыс пен керек-жарақтарды көбінесе
сынбайтын материалдардан: ағаштан, теріден, жүннен, киізден және шұғадан
жасаған.Сонымен қазақтар ыдыс-аяққа да аса мән берген. Кімге қандай ыдыспен ас
тартылады, бұның өзі сынға алынған. Ешқашан үйде сынық ыдыс-аяқ ұстамаған.
Қазір бұрынғыдай емес ыдыстың түрі
көп. Және олар
пластиктен, керамикадан, шыныдан,ағаштан, пластмастан, металдан, басқа да түрлі заттардан жасалуда. Алайда
ыдыс таңдауда абай болған жөн. Өйткені олардың кейбірі адам ағзасына аса зиян
екендігі анықталып отыр. Мәселен ішкі бөлігі фарфор, сыртқы көрінісі
пластмассаға ұқсайтын ыдыстарды біздің елде кез келген үйдің асханасынан
кездестіруге болады. Металл ыдыстар шойыннан, алюминийден, жезден, т.б.
жасалынады. Алюминий ыдыстар ыстыққа өте төзімді әрі онда пісірілген тамақтың
дәмі, түсі, иісі бұзылмайды. Темір ыдыстар, жезден жасалған ыдыстар, шойын
ыдыстар, фарфор ыдыстар, шыны ыдыстар, пластмасса ыдыстар болады. Сусыннан
босаған пластмасса бөтелке мен ермексазды пайдаланып, қарапайым тәсілмен кәмпит
салатын ыдыс жасап көрейік. Ол үшін бөтелкенің бас жағы мен түп жағын қайшымен
қиып немесе кеңсе пышағымен абайлап кесеміз. Содан кейін бөтелкенің түбін кеңсе
пышағымен оямыз. Ойық арқылы бөтелкенің мойнын кіргізіп, оның жан-жағын
ермексазбен жапсырып, бекітеміз. Дайын ыдысты әр түрлі тәсілмен безендіруге
болады.
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
10.Сарамандық жұмыс.
Сусыннан босаған пластмасса бөтелке мен ермексазды пайдаланып,
қарапайым тәсілмен кәмпит салатын ыдыс жасап көрейік. Ол үшін бөтелкенің бас
жағы мен түп жағын қайшымен қиып немесе кеңсе пышағымен абайлап кесеміз. Содан
кейін бөтелкенің түбін кеңсе пышағымен оямыз. Ойық арқылы бөтелкенің мойнын
кіргізіп, оның жан-жағын ермексазбен жапсырып, бекітеміз. Дайын ыдысты әр түрлі тәсілмен безендіруге
болады.
IV. Жаңа сабақты
бекіту.
1.
Бұйымды кесетін құрал? (қайшы)
2.
Ыдыс-аяқ қоюға арналған жиһаз? (асадал)
3.
Пластмасса ыдыстан тағы қандай бұйым жасауға болады? (ваза)
4.
Ыдыс түрлерін ата. (шәйнек, қазан, тостақ, кесе, т.б.)
5. Ыдыстарды
немен безендіруге болады? (қағазбен, сумоншақпен)
V. Қорытынды нұсқау беру.
1. Жұмысты
қорғау.
VІ. Үйге тапсырма
беру.
Ыдыс жасау, 104
бет.
Керамика ыдыс
Алюмин ыдыс
Пластмасс
ыдыс
Ағаш
ыдыс
Шиша ыдыс
Сырлы ыдыс
Фарфор
ыдыс
Шойын ыдыс
Жез
ыдыс
Күміс ыдыс
Алтын
ыдыс
Қола
ыдыс
Титан
ыдыс
Балшық
ыдыс
Қайыс ыдыс
Қағаз ыдыс
Ермексаз
ыдыс
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай
бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
Сергіту сәті
1.Ал,
балалар, тұрайық,
Алақанды ұрайық.
Оңға қарай бұрылып,
Солға қарай бұрылып,
Бір отырып, бір тұрып,
Бой сергітіп алайық
1.
Бұйымды кесетін құрал? (қайшы)
2.
Ыдыс-аяқ қоюға арналған жиһаз? (асадал)
3.
Пластмасса ыдыстан тағы қандай бұйым жасауға болады? (ваза)
4.
Ыдыс түрлерін ата. (шәйнек, қазан, тостақ, кесе, т.б.)
5. Ыдыстарды
немен безендіруге болады? (қағазбен, сумоншақпен