Инфоурок Математика КонспектыТема "Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі"

Тема "Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі"

Скачать материал

Сынып: 6а,              пән: математика,                      өткізу күні: 28.02.2014 жыл

Сабақ тақырыбы: Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі

 

Сабақтың мақсаттары:

Біліктілік:

Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесіне нүктелерді орна-ластыру, графиктер, центрлік және осьтік симметрия тақырыптарынан алған білім деңгейін анықтау;

Дамытушылық:

Оқушылардың логикалық, қызығушылық іскерліктерін координаталық жазықтыққа байланысты тапсырмаларды орындау арқылы арттыру;

Тәрбиешілік:

Ұқыптылыққа, жауапкершілікке, жинақтылыққа тәрбиелеу

 

 

 

Міндеттері:

·        Координаттық жүйеде нүктелердің орның табу;

·        Координаталық жүйеде орналасқан нүктелерді ширектерге жіктеу;

·        Координаталық жүйеде берілген фигураның белгісіз нүктесінің координатасын табу;

·        Фигураның  ауданың табу;

·        Графиктегі мәндерін оқу;

·        Фигураның координаталық жазықтықта осьтік және центрлік симметриясын табу.

Құрал-жабдықтар:

Интерактивті тақта, бағалау парағы, арнай практикалық тапсырмалар парағы, Activote (тестілеу құралы)

Сабақтың типі:

Білім-дағдыны қалыптастыру

Сабақтың формасы:

Фронталды, даралау

Сабақтың әдісі:

практикалық

Сабақтың жоспары;

І.

ІІ.

ІІІ.

ІV.

V.

VІ.

VІІ.

Ұйымдастыру кезеңі (1 мин)

Сабақ мотивациясы (3 мин)

Практикалық тапсырмалар

Сергіту сәті

Тест

Рефлексия

Үй тапсырмасы

 

 

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

ІІ. Сабақ мотивациясы

Интерактивті тақтамен жұмыс (оқушылар бір-бірден тақтаға шығады)

№1. Мына нүктелердің координа-таларын тап:

А(2;4), В(0;-1), С(-3;0), D(4;1).

E(-2;-4), F(4;0), G(-5;5), H(-5;2). J(0;5), I(3;-4), K(5;4), L(-5;-5),

M(-4;3). N(0;2)

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақтамен жұмыс (оқушылар бір-бірден тақтаға шығады)

№2. Мына нүктелердің қайсысы қай ширекте орналасқаның тауып орындарына тасымалдау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Практикалық тапсырмалар

 

1-деңгей

1-нұсқа

2-нұсқа

Мына нүктелерді координаттық жазықтыққа орналастыр: A(-4;2), B(2;2), C(2,-3), D(х;у).

а) D(х;у) нүктесінің «х» пен «у»-ін мәндерін тап.

ә) А мен В-ні түзумен қос, В мен  С-ні түзумен қос, С мен D-ні түзумен қос, А мен D-ні түзумен қос.

б) Пайда болған тіктөртбұрыштың ауданың тап

Мына нүктелерді координаттық жазықтыққа орналастыр: A(-4;2), B(х;у), C(2,-3), D(-4;-3).

а) В(х;у) нүктесінің «х» пен «у»-ін мәндерін тап.

ә) А мен В-ні түзумен қос, В мен  С-ні түзумен қос, С мен D-ні түзумен қос, А мен D-ні түзумен қос.

б) Пайда болған тіктөртбұрыштың ауданың тап

 

2-деңгей

1-нұсқа

2-нұсқа

а) жоғарыдағы график бойынша мына кестені толтыр

t

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

22

24

0С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ә) ең жоғарғы температураны анықта;

б) қай уақытта ең жоғарғы температура көрсетілді;

в) ең төменгі температураны анықта;

г) қай уақытта ең төменгі температура көрсетілді

а) жоғарыдағы график бойынша мына кестені толтыр

t

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

22

24

0С

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ә) ең жоғарғы температураны анықта;

б) қай уақытта ең жоғарғы температура көрсетілді;

в) ең төменгі температураны анықта;

г) қай уақытта ең төменгі температура көрсетілді

 

3-деңгей

1-нұсқа

2-нұсқа

Координаталық жүйесінде берілген фигураның:

а) координаталық басы (центрлік) арқылы;

ә) Ох (абцисса) арқылы симметрисын сал.

Координаталық жүйесінде берілген фигураның:

а) координаталық басы (центрлік) арқылы;

ә) Ох (абцисса) арқылы симметрисын сал.

 

 

ІV. Сергіту сәті

V. Тест

Activote (тестілеу құралы) арқылы тест

 

№1. ҚАЙ ШИРЕКТЕРДЕ АБЦИССАСЫНЫҢ ОҢ МӘНДІ БОЛАДЫ?

A) І мен ІІ ширектерде

B) ІІ мен ІІІ ширектерде

C) ІІІ мен ІV ширектерде

D) ІV мен І ширектерде *

 

№2. ҚАЙ ШИРЕКТЕРДЕ ОРДИНАТАНЫҢ ТЕРІС МӘНДІ БОЛАДЫ?

A) І мен ІІ ширектерде

B) ІІ мен ІІІ ширектерде

C) ІІІ мен VІ ширектерде *

D) VІ мен І ширектерде

 

№3. ҚАЙ ШЕРЕКТЕРДЕ АБЦИССА МЕН ОРДИНАТАНЫҢ ТАҢБАЛАРЫ БІРДЕЙ БОЛАДЫ?

A) І мен ІІІ ширектерде *

B) ІІ мен VІ ширектерде

C) ІІІ мен VІ ширектерде

D) VІ мен І ширектерде

 

№4. ЕКІ ОСЬТІҢ ҚИЫЛЫСУ НҮКТЕСІН НЕ ДЕП АТАЛАДЫ?

 

A) абцисса

B) ордината

C) координаталар бас нүктесі *

D) координата

 

№5. ( - 1; - 6) НҮКТЕСІ ҚАЙ ШИРЕКТЕ ОРНАЛАСҚАН

A) І

B) ІІ

C) ІІІ *

D)

 

№6. VІ ШИРЕКТЕГІ «Х» ПЕН «Y» МӘНІҢ ТАП

A) х < 0,  у > 0

B) х < 0,  у < 0

C) х > 0,  у < 0  *

D) х > 0,  у > 0

 

 

№7. (0,6) НҮКТЕСІ КООРДИНАТАЛАР БАС НҮКТЕСІНЕН НЕШЕ БІРЛІККЕ ТЕҢ?

A) 4

B) 5

C) 6  *

D) 7

 

 

№8. ТІК БҰРЫШТЫ КООРДИНАТАЛАР ЖҮЙЕСІНІҢ НЕШЕ ШИРЕГІ БАР

A) 3

B) 4  *

C) 5

D) 6

 

 

VІ. Рефлексия

 

Не ұнады?

Не ұнамады?

Нені еске түсірдік?

 

VІІ. Үй тапсырмасы

№1131, 1183, 1200

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тема "Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Оператор очистных сооружений

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
