Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыТіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын,тік бұрышты паралелипедтің көлемін табу 3 сынып

Тіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын,тік бұрышты паралелипедтің көлемін табу 3 сынып

Скачать материал

Пәні: Математика

Мерзімі:31.10.2014жыл

Сыныбы:4 «Б»

Тақырыбы: «Тіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын, тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табу».

Мақсаты: Тіктөртбұрыштың қасиеттерімен (қарама-қарсы қабырғалары параллель, барлық бұрыштары тік) таныстыру; параллель және перпендикуляр түзулерді салу дағдыларын бекіту; тіктөртбұрыштың ауданын, периметрін және тік бұрышты параллелепипедтің периметрі мен ауданын табуды меңгерту.

Міндеттері:                           

Білімділігі:Тіктөртбұрыш пен шаршыға берілген есептерді шығартуды меңгерту.

Дамытушылығы: Оқушылардың зейінін, шығармашылық белсенділігін, білім, білік, дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелігі: Оқушыларды  шыдамдылыққа, сауаттылыққа, шапшаң ойлап, есептеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: аралас сабақ

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ

Әдіс - тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.

Көрнекілігі: суреттер, дайын фигуралар, қорапшалар, фломастерлер.

 

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

   Оқушылармен сәлемдесемін. Сыныптағы оқушыларды түгендеймін. Олардың сабаққа дайындығын тексеремін.

Мен оқушыларға бүгінгі  біздің өтетін тақырыбымыз:«Тіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын, тік бұрышты параллелепипедтің көлемін табу», деп айтып өтемін.

Психологиялық дайындық.
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.

Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар

 

II. Үй тапсырмасын тексеру.

76 беттегі №8 есепті тексеру.

 

III. Жаңа сабаққа кіріспе:

Тіктөртбұрыш пен шаршыға анықтама беру және мысалдар келтіру.

 

IV. Жаңа сабақ:түсіндіру, еске түсіру, қайталау.

№ 1. Тіктөртбұрыш пен шаршының қасиеттерін есіңе түсір. Тіктөртбұрыш туралы не білесің?

           А                   В           F                            G             L             M                     S                P

 

 

         C                       D          E                            J             N             H                     O                T

 

№ 1(ә). А)Тапсырмадағы фигураларға қара және сұрақтарға жауап бер:

- Қай қабырғалар параллель? Бұл қабырғалар өзара тең бе?

-  қай қабырғалар перпендикуляр? Олар өзара тең бе? Қорытынды жаса.

№ 1(б). Төртбұрыштардың қайсысы тіктөртбұрышқа жатады?

 

 


                                                                                                                       4                       5

 

 

V.Сабақты бекіту:

Оқулықпен жұмыс.

№2 Есептерді шығар:

А) 12 м-ден – 8 о

     5 бөлме - ? о

     Ш: 12*8=96

           96*5=480

      Ж: 480 м тұсқағаз қажет.

Ә)  Жөндеуге – 480 м қажет

      Әр орамда – 12 м

Ш: 480 : 12 = 40

Ж: 40м тұсқағаз қажет.

Б)   а – 4 м

б – 3 м

       һ – 3 м

р - ?

Р = (3 + 4) ∙ 2 = 14(м)      

       Ж: р=14 (м)

№3  Сызбаны қарастыр. Есепте:

А) қабырғаның, еденнің ауданын;                   S = 3м ∙ 4м = 12м2S = 3м ∙ 3м = 9 м2

Ә) бөлменің көлемін;                                                      v = 3м ∙ 4м ∙ 3м = 36м3

Б) еденнің периметрін;                                                    Р = (3м +4м) ∙  2  =14м

В) төбесінің периметрін;                                                 Р = (3м +4м) ∙  2  = 14м

Төбесінің периметрімен еденнің периметрі тең.

№4. Есептерді шығар.

А) Жүрді-500км

     Әр 50км-іне-6 л

     Барлық жолға-? л

     Ш: 50 км=6 л

          500:50*6=60

     Ж: Барлық жолға 60 л бензин жұмсалды.

Ә) V=50 км/сағ

     Т=4сағ

S=? Км

     Ш: 50 км/сағ*4сағ=200 км

     Ж: 200 км жолды жүріп өтті.

№5. Есепте. Дұрыстығын тексер.

90912*2=181824           1236+123+9879=11238               800832-1009=799823

436134:2=218067           12536+273+9873=22682             900479-32509=867970

446545:5=89309                23123+9898+129=33150             876874+100009=976883

 

VI. Сергіту сәті.

Қостық біз, көбейттік біз,

Қатты шаршап кеттік біз.

Кәне, тұра қалайық,

Қимылдасын қол-аяқ.

Кірпікті де қағайық,терең демді алайық,

Орнымызға отырып,

Сабаққа назар салайық.

 

VII.Қорытынды.

№8.

2, 6, 0, 3 цифрларынан төмендегі шартқа сәйкес, екі таңбалы және үш таңбалы неше сан құрастыруға болады:

-         Сан жазу барысында бірдей цифрлар қолданылмайды.

-         Ондықтарының саны үшке тең немесе артық болуы керек.

 

VIII. Бағалау.    

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалаймын.

 

IX. Үйге тапсырма.

78 беттегі№6,7 есептер.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Машықкер: ___________Орынбек И.Н.

Әдіскер:_______________Едресова М.
Сынып жетекші: _______ Нұрмұханова Н.Ж.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Тіктөртбұрыштың, шаршының периметрі мен ауданын,тік бұрышты паралелипедтің көлемін табу 3 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Кризисный психолог

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
