Сынып:
5а
Сабақ тақырыбы: «Жай бөлшектерді координаталық сәуледе
кескіндеу» тақырыбына есептер шығару.
Мақсаттары:
Білімділік: Жай
бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей білуін және координаталарын таба
білу дағдысы мен іскерлігін жетілдіру. Біліктерін сараланған есептер шығару
арқылы логикалық оймен іске асыра білу.
Дамытушылық: Оқушылардың
өзіндік ізденісі арқылы ойлау қабілеттерін дамыту, оқу материалын ұзақ есте
сақтауына жағдай жасау.
Тәрбиелік: Алған білімдеріне жауапкершілікпен
қарауға, өз мүмкіндігіне сенуге, үлкен жетістікке ұмтылуға үйрету, пәнге
деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ түрі: Өтілген тақырыптарды қайталау және жүйелеу.
Әдіс- тәсілдері: сұрақ- жауап, көрнекілік , есептер шығару ,
дидактикалық ойындар, ауызша жаттығулар, графикалық диктант, деңгейлік
тапсырмалар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу,
түгендеу,
ІІ. Үй тапсырмасын
тексеру: № 515, 516
ІІІ. Өткенді саралау: 1. Графикалық диктант: - - иә,
- жоқ
1.
Өзара тең бөліктер үлес
деп аталады.
2.
бөлшектері
қысқарылмайтын бөлшектер.
3.
Бөлшек сызығының астында
бөлшектің алымы жазылады
4.
15 минут сағаттың бөлігі
5.
Дұрыс бөлшек координаталық
сәуледе 1 санының оң жағында орналасады.
6.
Дұрыс бөлшектің алымы бөлімінен
кіші.
7.
бөлшегі
дұрыс бөлшек
8.
Бұрыс бөлшек 1-ге тең
немесе бірден үлкен
9.
бөлшегі
координаталық сәуледе бөлшегінің оң жағында орналасады.
10. Дұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға
болады.
2.«Мергендер»-
сайысы: Тақтаға бес оқушы
шығып, координаталық сәуледе орналасқан суреттердің координаталарына сәйкес
нүктелерді атау және әр суреттің мағынасын түсіндіру.
(Мына суреттер сізге
қандай ой береді?) («А» деңгейінің тапсырмалары)
ІҮ. Білімді
бекіту:
1.
Есептер шығару: № 521, 523, («В» деңгейі), № 529 («С»
деңгейі).
2. Жұбыңды тап:
«Лото» ойыны. Әр оқушыға
қағаз қиықтары беріледі. Сол қиықтардың жалғасын дәл тауып, олардығ мағынасын
ашып суреттерді құрастырғанда сыныптағы оқушылар 4 оқушыдан 3 топқа бөлінеді.
1 топ: мемлекеттік Ту , 2 топ: мемлекеттік
елтаңба, 3- топ: Алтын адам бейнесі
Сынып 4 адамнан тұратын
А, В, С деңгейіне топтасады.
«А»- деңгейі:
1. Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда
бөлшектердің теңдігі сақталады:
=
2. Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз: ;
3.Бірлік кесіндіні 3
см етіп алып ; ; 1 бөлшектерін координаталық сәуледе
кескінде.
«В» деңгейі:
1. Қатардың құрылау заңдылықтарын анықтап,
келесі бөлшектерді жаз:
; ; ; ;
2 .Жұлдызшаның орнына қандай санды қойғанда
теңдік сақталады: 3=
3. , және бөлшектерін
бірлік кесіндіні дәптердің 10 тор көзі етіп алып, координаталық түзуде
кескінде.
«С» деңгейі:
- Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыр: 9; 3
- Өрнектегі әріптің орнына мәнін қойып,
бөлшекті қысқартып, шыққан бөлшекті аралас сан түрінде жазыңдар: , мұндағы х = 36; 51
- , және бөлшектерін
бірлік кесіндіні дәптердің 12 тор көзі етіп алып, координаталық сәуледе
кескінде.
Ү. Қорытындылау: 1. Рефлексия:
Білемін
|
Білдім
|
Білгім
келеді?
|
|
|
|
Үйге: № 520, 522,
528, ААДТ (108 бет)