Инфоурок Всеобщая история Конспекты18 ІХ-ХІІ ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы

18 ІХ-ХІІ ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы

Скачать материал

Сабақ        Мерзімі

Пән мұғалімі: Амиреева К.Ж.

 

Сынып

7-сынып

Пәні

 Қазақстан тарихы

Тақырыбы:

§ 18  ІХ-ХІІ ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы

Мақсаты:

Білімділік:  ІХ-ХІІ ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы  туралы мағлұмат беру                                                                                                     Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін,ойлау және есте сақтау қабілетін дамыту. 

Тәрбиелік: Оқушыларды білімділікке тәрбиелеу.Оқушылардың теориялық білімін  тәжірибеде қолдануда өз-өзіне сенімділігін арттыру

Міндеттері:

.1. Сыни тұрғыдан ойландыру арқылы түйінді ой айта білуге, өзіндік  пікірін қалыптастыруға  дағдыландыру және сөйлеу мәдениетін жетілдіру

 2. Ойлау қабілеттерін тереңдету, шығармашылық ізденістерге,ой қорыта білу белсенділік танытуға дағдыландыру;

3. Оқушы бойында өз бетімен білім алу,өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру

 

Күтілетін нәтиже:

- Топтық жұмыс,жұптық жұмыс арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын аша біледі  .Өз ойларын еркін жеткізеді. Сыни тұрғыдан ойлауға үйренеді, өмірде қолданады

 

Жеті модульдің қамтылуы

 “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, АКТ-ні қолдану, “Оқыту үшін  бағалау және оқуды  бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,  “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Сабақтың типі:

Білімді жүйелеу

Сабақтың түрі:

Жаңа  сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топтық жұмыс, Желпуіш қағаз,.болжау, Жигсо-2, кластер,конверттегі сұрақ , автор орындығы, Кім жылдам?,

Қолданылатын ресурстар:

Плакат А1 форматты қағаз,стикер,маркерлер,деректер, кесте, карта

Пән аралық байланыс

Әдебиет,география

Сабақтың кезеңдері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі, психологиялық дайындық  

(2 мин)

 

 

 

Тренинг

(3 мин)

Оқушыларды қима қағаз түстеріне қарай 4 топқа бөлу.Қима қағазды біріктіргенде топтың атауы шығады.

1.Қолөнершілер

2.Ұсталар мен зергерлер

3.Саудагерлер

4.Егіншілер

 

Сергіту сәтін жүргізу. Шаттық шеңберін құру, Ойды дамыту үшін «Қар көшкіні»сергіту сәті өткізілді.Әр оқушы өз есімін атап, оған бастапқы әріптен басталатын бір сын есімін қосады.Айдана-ақылды, Әсем- әдемі,.............

Қағаз түстері арқылы 4 топқа бөлініп отырады

 

 

 

Оқушылар шаттық шеңберін құрып, сергіту сәтін жүргізеді

Үй тапсырмасын тексеру

(5 мин)

«Желпуіш қағаз»: Сұрақ-жауап.Әр топ өздері дайындап келген сұрақтарын, тапсырмаларын қарсы топтарға беру, жауаптарын тыңдау, бағалау.

Әр топ басқа топты бағалайды,жұппен,топпен талқылайды.

А- тақырыпты толық меңгере алады

В- орта деңгейде меңгереді

С- көмекті қажет етеді

Жаңа тақырып

     Білу                                        «Болжау», «Ой қозғау»

 

(3мин)

Электронды оқулық бойынша видео көрсетіледі.Болжау арқылы оқушыларда ой қозғалып, бүгінгі өтілетін тақырыпты ашады. Өз ойларын жеткізіп, диалогке түседі.

 

Мұқият тыңдалым. Ой түю

. А,В,С-деңгейдегі оқушылар өз білімдерін көрсетеді

 

  Түсіну

«Жигсо-2» әдісі

Топтық ,жұптық жұмыс

(10 мин)

 Оқушылар қағаз түсіне қарай бөлініп,   4 топ құрады.Таңдаған түстеріне  байланысты топтың аты шығады. Топтың атауына байланысты берілген  мәтінді 4 бөлікке бөле отырып, «Қолөнершілер»тобы мәтіннің 1-бөлігін, «Ұсталар  мен зергерлер» тобы  2-3 бөлігін, «саудагерлер» тобы  3-бөлігін, «Егіншілер»  тобы 4-бөлігін ғана оқиды. Мұнда оқушылар белгіленген топ  бойынша жинақталып,мәтіннің бір бөлігін ғана жан-жақты талқылайды.

Оқушылар берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салады.Бірін-бірі оқытады, түсіндіреді.

Қолдану: 

«кластер» әдісі

 (8 мин)

Берілген мәтіннің бөлігі бойынша өз ойларын постерге түсіріп, оны қорғайды.

«Қолөнершілер» тобы: Қолөнерде дамыған кәсіп түрлері, қолөнердің дамуы.                                                          «Ұсталар мен зергерлер» тобы: Ұсталық және зергерлік кәсіп.                                                                 «Саудагерлер» тобы: Сауда және ақша айналымы                                                        «Егіншілер» тобы: Егіншіліктің дамуы  

Оқушылар берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салады.Постерді қорғайды, түсіндіреді.

 

Талдау: 

«Конверттегі сұрақ»

(5 мин)

1. Венн диаграммасы.Егіншілік және зергерлік.  Салыстыру, ерекшелігін анықтау.                                      2.Сәйкестендіру тестілеуі

3.  «Ішіне-сыртына» кестесін толтыру                                                          4. Семантикалық кесте

Әр топ басшысы конверттен тапсырма алып , оған топпен жауап береді.

Оқушылар берілген тапсырманы топпен орындайды. Тақтаға шығып қорғайды.  

 

 

 

 

Жинақтау:  

Автор орындығы

«Эссе немесе ой толғаныс» стратегиясы

(5 мин)

.Тақырыбы:                                                          1. «Көне Тараз сыр шертеді»   

2.  Көне қалалар сыр шертеді

Оқушылар берілген тақырып бойынша шығармашылық жұмыс жасайды.

 

 

 

Бағалау:

 «Кім жылдам?» тестілеу әдісі (2 мин)

Өтілген тақырып бойынша оқушылардың білімін нақтылау, жинақтау, бағалау

Оқушылар берілген тест сұрақтарына жауап береді

 Бағалау:  

(2мин)

Формативті, суммативті бағалау.

.Өзін-өзі бағалау парақшасы, «Бас бармақ», «Бағдаршам», «От шашу»

Топта бір-бірін бағалайды

Рефлексия:

1.Бүгін мен не үйрендім?

2.Маған не ұнамады?

3.Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым ,пікірім

Кері әсер парағын толтырады

 Үйге тапсырма:

 § 18 оқу.  Тақырыптық тест құрастыру.

Күнделіктеріне үйге берілген тапсырманы жазып алу

 

 

 

 

Кері әсер парағы

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Кері әсер парағы

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                             Кері әсер парағы

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

Кері әсер парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері әсер парағы      

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 Кері әсер парағы

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Кері әсер парағы

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                             Кері әсер парағы

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

Кері әсер парағы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері әсер парағы      

Бүгін мен не үйрендім?

Маған не ұнамады?

Бүгінгі сабақ бойынша сұрағым, пікірім

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         

 

 

 

     

                            

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "18 ІХ-ХІІ ғасырлардағы қолөнер, сауда және шаруашылықтың дамуы"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Социальный работник

Получите профессию

Менеджер по туризму

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
