1358704
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
Добавить материал и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
До повышения цен на курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации осталось:
0 дней 0 часов 0 минут 0 секунд
Успейте подать заявку на курсы по минимальной цене!
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 5.520 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.200 руб.

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 60%
ИнфоурокНачальные классыДругие методич. материалыӘә дыбысы мен әрпі

Әә дыбысы мен әрпі

Лабиринт
библиотека
материалов

Сабақтың тақырыбы: Ә дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың әріп, дыбыс, және дауыссыз, дауысты дыбыстар туралы алған білімдерін жинақтау, бекіту.

Дамытушылығы: Оқушылардың ой - өрісі мен шығармашылығын дамыту.

Тәрбиелігі: Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру, ұқыптылыққа, сауатты жазуға тәрбиелеу.

Әдіс - тәсілдері: Сұрақ-жауап, ой қозғау, тізбектей оқу, сурет арқылы сөйлем құрау, түсіндіру, әңгімелеу

Көрнекілігі: кеспе әріптер, суреттер, интерак - в тақта. , ертегі кейіпкерлері, текшелер, буындар, сөзжұмбақ.

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

ІІ. Өткенді қайталау

ІІІ. Ой қозғау

ІV. Жаңа сабақ

V. Суретпен жұмыс

VІ. Оқулықпен жұмыс

VІІ. Сергіту. Дәптермен жұмыс

VІІІ. Ойлан тап, сөз құра

ІХ. Қорытындылау

Х. Мадақтау

Балалар бүгін бізде ерекше сабақ, біздер бауырсақ ертегісін білемізбе? Олай болса бауырсақ ертегісіндегі кейіпкерлердің бізге қоятын тапсырмасы бар, сол тапсырмаларға біздер көмектесе отырып, бауырсақты сол кейіпкерлерге жегізбей алып қаламыз.

Бірінші қоянның тапсырмасы: hello_html_m42e5da07.jpg

ІІ. өткенді пысықтау

  • Балалар, өткен сабақта қандай дыбыспен таныстық?

  • Іі дыбысы

  • Іі дыбысы қандай дыбыс? «дауысты, жіңішке»

  • Ілгіш, кітап, түлкі суреттерін көрсетіп, і дыбысының орынын анықтау, буынға бөлу.

2F77A3ED

Ой қозғау

- Дыбыстар нешеге бөлінеді? /екіге бөлінеді/

- Дыбыспен әріптің айырмашылығы неде?

- Дыбысты естиміз, айтамыз

- Әріпті көреміз, жазамыз, оқимыз

F:\Рамка\MMS\s3.gif

Жақсы оқушылар, сендер қоянның тапсырмасын жақсы орындап бауырсақты қояннан құтқарып алдыңдар, бауырсақ сендерге риза болды. Енді қоян қасқырға кездесіп қалды, қасқырдың тапсырмасын орындап, бауырсақты құтқарайық.

hello_html_68ac0ead.png



Қасқырдың тапсырмасы:

ІІІ Жаңа сабақ

Бұрап қойған сағаттай,

Айғайлайды таң атпай. /Әтеш/

_ Әтеш деген сөзде бірінші қандай дыбыс естіледі?

_ Ә дыбысы

_ Ә - Ә - Ә өзім айтамын

_ Қане бәріміз осы Ә дыбысын айтайық /хормен айту/

_ Ә дыбысын 2-3 рет айтқызу

_ Қалай айтылады екен? /созылып айтылады/

_ Демек бұл қандай дыбыс?

_ Дауысты дыбыс

_ Ендеше біздің бүгінгі сабақта танысып білетініміз, Ә дыбысы мен әрпі

_ Баспа және жазба түрімен таныстыру.

  • Ә дыбысы жіңішке дауысты дыбыс

  • Кім айтады, әтеш қалай шақырады? /1-2 оқушыдан сұрау/

  • Балалар ә дыбысынан басталатын қандай сөздерді білесіңдер,

кім айтады?

Суреттер арқылы жұмыс

Әже, әткеншек, әтеш, әліппе, сәбіз суреттерін көрсетіп ә дыбысының орнын анықтау, буынға бөлу, сөйлем құрау.

F:\Рамка\MMS\s22.gif

Жарайсыңдар балалар, бауырсақты қасқырдың тапсырмасын орындай отырып, қасқырдан да құтқардық, бауырсақ сендерге рахметін айтып тұр. Енді бауырсақ аюға кездесіп қалды. Қанекей аюдың тапсырмасын орындап, бауырсаққа көмек берейік.

hello_html_m3d21fb3e.png

Аюдың тапсырмасы: Оқулықпен жұмыс:

  1. Оқулықтағы буын, сөздерді өзім оқып шығамын.

  2. Оқулықтағы суреттердің мағынасын ашу.

  3. Оқушылармен бірігіп хормен оқу.

F:\Рамка\MMS\s1.gif

Өте жақсы балалар, сендер аюдың тапсырмасын жақсы орындадыңдар, бауырсақты аюдан құтқарып алдыңдар, бауырсақтың сендерге қуанышы шексіз.

- Енді балалар, бауырсаққа қандай аң кездесетін еді?

- Түлкі.

- Ия балалар, түлкі қандай аң еді?

- Қу, айлакер

- Ия балалар, түлкінің тапсырмасы да қиын оңайға соқпауы мүмкін. Сендер түлкінің тапсырмасын жақсы етіп орындап шықсаңдар, бауырсақты аман алып қала аласыңдар, сендердің олдарыңда. Олай болса түлкінің тапсырмасын тыңдайық.

hello_html_55707abb.png

Түлкінің тапсырмасы:

Сергіту

Дәптермен жұмыс:

/Партаға дұрыс отыру, жазу ережесін еске түсіру/

  1. Әріп таңбасын тақтаға жазып көрсету Ә ә

  2. Ауада екі үш рет жазу

  3. Дәптерге жазу

Ә Ә

ә ә

әтеш әтеш

әсем әсем

Міне балалар, түлкінің тапсырмасын орындай келе бауырсақты да түлкіден құтқардық.

F:\Рамка\MMS\6.gif

- Міне, балалар, біз бауырсаққа көмектесіп, аңдарға жегізбей алып шықтық. Бауырсақ сендерге риза болып, көп рахмет айтып жатыр.









Ойлан тап, сөз құра:

Ә



2976F530


Ә




9E965180


Ә




A9F338E

Қорытындылау:

Балалардан қай сабақ өтілгенін, не үйренгендерін сұрау.

hello_html_m25bc2ece.png

Мадақтау:

Сабаққа жақсы қатысқан балаларды мадақтай отырып, сабақты аяқтау



Байбоз Жанар Жанжігітқызы Өтес орта мектебінің Бастауыш сынып мұғалімі

Лабиринт