Пәні:
математика Күні:
Сынып-класс-class-5
Бекітемін-Утверждаю-Claim
Сабақтың
тақырыбы-Тема урока-The theme of the lesson:
Дұрыс және бұрыс
бөлшектер. Правильные и неправильные дроби.
The correct fractions and
improper fractions.
Сабақтың мақсаты:
Цель урока-The purpose of this lesson:
1. Білімділігі:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер тақырыбының ережелерімен таныстыру және ережелерді
пайдалана отырып есептер шығару дағдыларын қалыптастыру.
2. Дамытушылық:
Логикалық ойлау қабілеті мен есептеу дағдыларын жетілдіру, өз бетінше
еңбектену, белсенділіктерін арттыру, пәнге қызығушылығын ояту, оқушылардың
құзыреттерін қалыптастыру.
3. Тәрбиелік:
Оқушылардың өз ойын толық,дұрыс жеткізе білуге, тапқырлыққа, жылдамдылыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Сабақтың
көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар, карточкамен жұмыс
Оқытудың әдісі:
практикалық
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
кезеңі
а) сәлеметсіңдер,
здравствуйте, good afternoon.
ә) оқушыларды
түгендеу
б) оқушылардың
назарын сабаққа аудару
в) сабақтың
мақсатымен таныстыру
2.Үй тапсырмасын
тексеру. №750, №751
ЕҮОБ, ЕКОЕ, өзара
жай сандар ережелерін сұрау. Мысалдар келтіру.
3.Жаңа сабақты
меңгерту.
Алымы бөлімінен
кіші бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.
Если числитель
дроби меньше знаменателя, дробь называется правильной.
It the numerator is less
than the denominator, the fraction is called proper.
Дұрыс бөлшек 1-ден
кіші. Правильная дробь всегда меньше 1. Proper
fraction is always less than 1.
Мысалы,
Например, For example:
<1; <1 т.с.с
Алымы бөлімінен
үлкен немесе оған тең бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.
Если числитель и
знаменатель неправильной дроби равны между собой , то такая дробь
равна 1.
If the numerator and
denominator of the improper fraction equal to each other, then this
fraction is equal to 1.
Кез келген бұрыс
бөлшек 1-ден үлкен немесе 1-ге тең. Если числитель неправильной дроби
больше знаменателя, то эта дробь больше 1. If
the numerator of the fraction greater wrong denominator, then the fraction is greater
than 1.
Мысалы,
Например, For example:
>1,
>1, =1 т.с.с
Сабақты бекіту
кезеңі.
1. Дұрыс
бөлшек деген не?
2. Оның
негізгі қасиеті?
3. Бұрыс
бөлшек деген не?
4. Оның
негізгі қасиеті? Мысал келтір.
Бағалау.
Сыныпта белсенді
қатысып отырған оқушылар бағаланады.
Үйге тапсырма.
№853,854,855 ережелерді
оқу.