Сабақ
жоспары
Сабақтың
тақырыбы: [О]-[Ө]
дыбыстарын ажырату.
Сабақтың
мақсаты:
Білімділік: [о] -[ө]
дыбыстарының нақты артикуляциялық қалпын қалыптастыру, оларды ажырату. [о] -[ө]
дыбыстарын естіп,ажыратуға үйрету,буындарда, сөздерде дұрыс айтуға
дағдыландыру.
Түзетушілік: көру,ойлау
қабілетін,сөздік қорын, ұсақ моторикасын дамыту.
Тәрбиелік:
оқушыларға мектеп тәртібін күнделікті
естеріне түсіріп,тәртілікке,мейірімділікке,үлкенге ізет,кішіге құрмет көрсетуге
тәрбиелеу.
Көрнекі
құралдар: айна,суреттер,кеспе сөздер,компьютер.
Сабақтың барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
-
Сәлеметсің бе!
-
Қазір жылдың қай мезгілі?
-
Бүгінгі сенің көңіл-күйің қалай?
Артикуляциялық жаттығулар
«Қатты
жел» -
Ерінді біріктіріп, алға қарай созу, алға қарай үрлеу,иегіне қойылған қол жел
ағынын сезінуге тиісті.
«Шарик» – Ерінді
сүйірлеу, ауаны ішке қарай тарту, ауаны шығару, ауаны шығарғанда «ш-ш-ш»
дыбысын соза дыбыстау.
«Піл» - Жымию, «ням-ням-ням» деу,ерінді алға қарай созу,
«уууууууууууу» соза айту, қимылды 4-6 рет қайталау.
ІІ.
Жаңа сабақ:
-
Мен сенімен бүгін [о] -[ө]
дыбыстарын буында, сөзде ажырату деген сабақты бастаймын. Тақтадағы [о] -[ө]
дыбыстарының баспа және жазбаша ждзылғандарына қараймыз. [о] -[ө]
дыбыстары дауысты, жуан.Енді осы әріптерді ауада жазайық. Содан соң орнымызда
отырып, сіріңке шиімен жазамыз. Мен қазір бірнеше дыбыстарды айтамын, сен сол
дыбыстардың ішінен бүгінгі [о]
-[ө] дыбыстарын
естісеңдер, қолдарыңды көтересіңдер.
-
Р, П, Т, М, Ө, Ш, Л,Т О, З, К, Қ.
1.Тапсырма. Буындарда ажырату.
То-тө
шо-шө до-дө мо-мө үо-үө
Ко-кө зо-зө жо-жө
уо-уө ұо-ұө
Но-нө по-пө со-сө
ло-лө
Го-гө ро-рө бо-бө
ғо-ғө
То-тө-то шо-шө-шо по-пө-по
мо-мө-мо но-нө-но
Зо-зө-зо со-сө-со бо-бө-бо
ло-лө-ло уо-уө-уо
Ко-кө-ко әо-әө-әо ро-рө-ро
го-гө-го ғо-ғө-ғо
2.Тапсырма.
Сөздерде ажырату.
Тос-төс,
бос-бөс, көз-кос, сөз-соз, орақ-өрік, Оркан-өркен.
3.Тапсырма. Сөйлемде ажырату.
Оспан он өсиет
айтты.
Ораз өтірік өлең
айтты.
Оспан ата көзіне
ота жасатты.
Ораз ата
көжектерді өсірді.
Өркен орақпен көк
шөп орды.
Оспан Абай
көшесінде тұрады.
Оразғайша өр
кеуде, өзімшіл қыз.
Қорлан көк қиярды
жақсы көреді.
Орманда көкек
ағашты тоқылдатты.
Атам маған өтірік
айтпа, жақсы оқы деді.
3.Тапсырма.
Тақпақтар.
Өте
мерген Орман атты Жол бар, жолда өр бар.
Өр түбінен
қоян атты Өр бар, Орға барма
Оқ тиген соң
өте қатты Өрге бар.
Өр түбінде
ор қоян жатты
III.Сергіту сәті
Саусақтарға
арналған жаттығу
Ақ парақты алайық,
Алақанды қояйық.
Жағалата сызайық,
Не болғанын қарайық.
Қорытынды.
-Бүгін
қандай дыбыстармен таныстық?
-Қандай
дыбыстарды ажыраттық?
-Ажырату
барысында біз нелер жасадық?
Үйге тапсырма: Тақпақ жаттап
кел.