Т дыбысы. «Шұбар тауық» ертегісі.

Найдено 59 материалов по теме

Тақырыб: «Т» дыбысы «Шұбар тауық» ертегісі

    DOCX

Предпросмотр материала:

 

Тақырыб:  «Т» дыбысы

«Шұбар тауық» ертегісі

 

Мақсаты:

-Логопедтарға артикуляциялық жаттығуларды дұрыс жасату. Т – дыбысын сөз, буын, сөйлем ішінде дұрыс, анық етіп айтуға машықтандыру.

-Фонтика-фонематикалық есту қабілетін дамыту. Жаңа «Шұбар» сөзін балалардың сөздік  қорына еңгізу, оның мағынасын түсіндіру.

-«Шұбар тауық» ертегісін әңгімелете отырып, жұрнақ, жалғауларды дұрыс жалғауға, сөз бен сөзді байланыстырып сөйлеуге, қойылған сұраққа дұрыс, аңық, толық жауап беруге, өз пікірін айта білуге машықтандыру.

-Бір сөзден сөйлем құрауға дағдыландыру.

-Дидактикалық ойындар арқылы көру, есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.

-Жалпы және қол моторикасын дамыту

Сабақтың көрнекілігі: айна, бинт, «Шұбар тауық» ертегісі, үлестірмелер кестелер, көрністі суреттер, жұмыртқа, тауық, балапандардың атрибудтары, үнтаспа.

Әдіс-тәсілі: ертегі терапия, әңгімелесу, сұрақ-жауап, ойын.

Сабақ барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық» шеңбері.

Сәлемдесіп әрдайым,

Үйде және көшеде

Сәлемет пе, шуеқты күн көкте!

Сәлемет пе, нұрлы аспан көгілдір!

Сәлемет пе, самал жел желпіген!

Сәлемет пе, таң жаңа атқан!

Сәлемге еріну бізде әсте болмайды.

2.Сұрақ-жауап.

-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?(Қыс)

-қыс мезгілінде қанша ай бар?(желтоқсан, қантар, ақпан )

-қазір қандай ай?

-бір аптада неше күн бар?(7)

-бүгін қандай күн?

3.Жаңа сабақ.

-Балалар тақтаға қарандашы. Кімді көріп тұрсындар? (Тауық)

-балалар, бүгін үй құстарының бірі тауықпен танысамыз. (тауықа сипаттама) 

(түсі (шұбар-ала), жүні (жұмсақ), тауықтын балапаны (шөже), тауық қалай айғалайды, тауық адамға несімен пайдалы)

-балалар «тауық» деген сөзде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?

«Т» дыбысының артикуляциясымен таныстыру

4.Сергіту сәті.

Орнымыздан тұрайық,

Қолды белге қояйық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық.

5.Сөздік жұмыс

Та-та-та - ренжіп тұр ата

Ан-ан-ан - жүгіреді тышқан

Қа-қа-қа - алтын жұмыртқа

Ық-ық-ық – шұбар тауық

- «Т» дыбысына дыбыстық талдау жасау. Казір балалар, біз сендермен дыбыстық талдау жасаймыз. Мына сөздерге қарандаршы  «Т» дыбысы жоғалып қалыпты: и.., алмұр..., ..орғай, ..іс, ә..еш, ..рак..ор, ..үлкі.

6.Ертегі терапиясы.

   «Шұбар тауық»

7.Саусық қимыл жаттығуы.

Бас бармағым алғашқы,

Балаң үйрек жалғасы,

Шылдыр шүмек нағашы,

Кішкене бөбек балапан,

Бәріне ортақ алақан.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Краткое описание материала

Тақырыб:  «Т» дыбысы

«Шұбар тауық» ертегісі

 

Мақсаты:

-Логопедтарға артикуляциялық жаттығуларды дұрыс жасату. Т – дыбысын сөз, буын, сөйлем ішінде дұрыс, анық етіп айтуға машықтандыру.

-Фонтика-фонематикалық есту қабілетін дамыту. Жаңа «Шұбар» сөзін балалардың сөздік  қорына еңгізу, оның мағынасын түсіндіру.

-«Шұбар тауық» ертегісін әңгімелете отырып, жұрнақ, жалғауларды дұрыс жалғауға, сөз бен сөзді байланыстырып сөйлеуге, қойылған сұраққа дұрыс, аңық, толық жауап беруге, өз пікірін айта білуге машықтандыру.

-Бір сөзден сөйлем құрауға дағдыландыру.

-Дидактикалық ойындар арқылы көру, есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.

-Жалпы және қол моторикасын дамыту

Сабақтың көрнекілігі: айна, бинт, «Шұбар тауық» ертегісі, үлестірмелер кестелер, көрністі суреттер, жұмыртқа, тауық, балапандардың атрибудтары, үнтаспа.

Әдіс-тәсілі: ертегі терапия, әңгімелесу, сұрақ-жауап, ойын.

Сабақ барысы

1.Ұйымдастыру кезеңі. «Шаттық» шеңбері.

Сәлемдесіп әрдайым,

Үйде және көшеде

Сәлемет пе, шуеқты күн көкте!

Сәлемет пе, нұрлы аспан көгілдір!

Сәлемет пе, самал жел желпіген!

Сәлемет пе, таң жаңа атқан!

Сәлемге еріну бізде әсте болмайды.

2.Сұрақ-жауап.

-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?(Қыс)

-қыс мезгілінде қанша ай бар?(желтоқсан, қантар, ақпан )

-қазір қандай ай?

-бір аптада неше күн бар?(7)

-бүгін қандай күн?

3.Жаңа сабақ.

-Балалар тақтаға қарандашы. Кімді көріп тұрсындар? (Тауық)

-балалар, бүгін үй құстарының бірі тауықпен танысамыз. (тауықа сипаттама) 

(түсі (шұбар-ала), жүні (жұмсақ), тауықтын балапаны (шөже), тауық қалай айғалайды, тауық адамға несімен пайдалы)

-балалар «тауық» деген сөзде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?

«Т» дыбысының артикуляциясымен таныстыру

4.Сергіту сәті.

Орнымыздан тұрайық,

Қолды белге қояйық.

Бір отырып, бір тұрып,

Біз демалып алайық.

5.Сөздік жұмыс

Та-та-та - ренжіп тұр ата

Ан-ан-ан - жүгіреді тышқан

Қа-қа-қа - алтын жұмыртқа

Ық-ық-ық – шұбар тауық

- «Т» дыбысына дыбыстық талдау жасау. Казір балалар, біз сендермен дыбыстық талдау жасаймыз. Мына сөздерге қарандаршы  «Т» дыбысы жоғалып қалыпты: и.., алмұр..., ..орғай, ..іс, ә..еш, ..рак..ор, ..үлкі.

6.Ертегі терапиясы.

   «Шұбар тауық»

7.Саусық қимыл жаттығуы.

Бас бармағым алғашқы,

Балаң үйрек жалғасы,

Шылдыр шүмек нағашы,

Кішкене бөбек балапан,

 

Бәріне ортақ алақан.

Тақырыб: «Т» дыбысы «Шұбар тауық» ертегісі

Файл будет скачан в формате:

    DOCX

Автор материала

Искакова Индира Шамильевна

Методист

  • На сайте: 10 лет и 4 месяца
  • Всего просмотров: 11895
  • Подписчики: 1
  • Всего материалов: 10
  • 11895
    просмотров
  • 10
    материалов
  • 1
    подписчиков

Об авторе

Моё образование СГУ им. Шакарима, Семипалатинский государственный университет имени Шакарима. Специальность «Психология» с присуждением квалификации «Психолог. Преподаватель психологии»; О себе и своей работе: Целью любой человеческой жизни является совершенствование своего Я. Это усовершенствование происходит при исправлении ошибок, которые совершаются по разным направлениям: неправильные поступки происходят от неправильных эмоций и мыслей, те, в свою очередь, — от неправильных базовых установок сознания. Моя работа - помочь Вам разобраться в ваших эмоциях, исправить ошибки, научить не делать этих ошибок впредь - во всех сферах вашей жизни. Моя работа - это планомерное движение к цели, которую Вы поставили. Мы находим правильные средства - и достигаем желаемого. Своей работой я многократно доказываю, что результата не может не быть, если средства подобраны верно. Темы, с которыми я работаю: формирование навыков позитивного общения отсутствие взаимопонимания в семье страхи неуверенность в себе (низкая самооценка, зависимость от мнения окружающих и т.д.) сложности в принятии решений проблемы во взаимоотношениях (с близкими, родственниками, коллегами) преодоление лени и поиск мотивации семейные проблемы, кризисы, ссоры личностный рост любовная зависимость работа с обидами психологическая совместимость пар поиск согласия и уважения в семейной паре неразделенная любовь, эмоциональная зависимость в отношениях ревность, супружеская измена, предательство внутренние конфликты и противоречия Методы, которые я использую: Клиент-центрированная терапия Работа с воображением Экзистенциальная терапия Когнитивно-бихевиоральный подход Психодрама NLP Трансовые техники Арт-терапия и метафорические ассоциативные карты.

Подробнее об авторе
Подробнее об авторе

Настоящий материал опубликован пользователем Искакова Индира Шамильевна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт.

Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.

Другие материалы
