Тема:
|
“Акыллы малай” тексты
|
Тип урока:
|
ЛГКК
|
Цель урока:
|
Акыллы малай” тексты
белән таныштыру; акыллы бала турында сөйли белергә шартлар булдыру.
|
Задачи урока:
|
1. “Акыллы малай” тексты
белән таныштыру; акыллы бала турында сөйли белергә шартлар булдыру.
2. Укучыларда
әңгәмәдәшеңнең фикерен тыңлый, аның белән аралашу, күмәк эшли белү, тәнкыйди
фикерләвен активлаштыру, монологик сөйләм күнекмәләре формалаштыру өчен
шартлар булдыру.
3. Әти-әниеңә ярдәм итеп,
мөстәкыйль һәм акыллы бала булып яшәүнең мөһимлегенә ышаныч уяту.
|
Планируемые результаты:
-личностные
-предметные
-метапредметные
|
Регулятив
универсаль уку гамәлләре: Укудагы уңышларның, уңышсызлыкларның сәбәбен аңлый,
анализлый белү; эш тәртибен аңлап, уку эшчәнлеген оештыра, нәтиҗәле эш
алымнарын таба белү
Дәрескә
кирәкле уку – язу әсбапларын әзерли белү, алар белән дөрес эш итә белү;
укытучының күрсәтмәләрен аңлап үти белү.
Танып
белү универсаль уку гамәлләре: Үрнәк буенча эшли белү; сөйләм берәмлекләрен
логик тәртипкә салу; классификацияләү өчен билгеләрне билгеләү.
Коммуникатив
универсаль уку гамәлләре: әңгәмәдәшең белән контактны башлый, дәвам итә,
тәмамлый белү; әңгәмәдәшнең фикерен тыңлый белү; мәгълүматны туплау өчен
күмәк эш башкару.
Шәхси
универсаль уку гамәлләре:Татар теленә карата ихтирамлы караш булдыру һәм аны
яхшы өйрәнү теләге формалаштару
|
Организация пространства
|
Класс
|
Правила работы на уроке
(если они существуют)
|
Уку белү,диалог төзү
|
Межпредметные связи
|
Татарский язык
|
Формы работы
|
Индивидуальная,пара, групповая.
|
Содержание :
|
|
Этапы урока
|
Деятельность учителя
|
Деятельность ученика
|
1. Организационный момент
|
1. Исәнләшү.
2. Һава торышы турында әңгәмә.
|
1. Җавап репликасы.
2. Сорауларга җавап бирәләр.
|
2.
Актуализация знаний
|
Укучылар,
мин сезгә сүзләр әйтәм. Һәр өстәлнең 1,3номерлы укучылары кайчан?соравына
җавап биргән сүзләрне ишеткәч баса. Ә 2,4номерлы укучылар нишли? соравына
җавап биргән сүзләргә баса.
Сүзләр:
иртән, тора, көндез, киенә, булыша, кичен, җыя, бүген, ясый, акыллы.
- Укучылар,
ни өчен акыллы
сүзенә басмадыгыз?
|
1. Сорауга җавап бирәләр.
- Акыллы нинди? соравына җавап
бирә.
|
3. Формулирование проблемы,
планирование деятельности.
|
- Ә
нинди балага акыллы диләр? Сез акыллы бала турында сөйли аласызмы?
- Димәк,
без дәрестә нәрсә өйрәнәбез? Нишлибез?
- Акыллы
бала нинди була? дигән сорауга җавап бирәбез. Акыллы бала турында
сөйләргә өйрәнәбез.
- –
Укучылар, бүген дәрестә без яңа белемнәр алабыз, ягъни, ачыш ясыйбыз.Ә
ачыш ясар өчен нишлибез?
|
-Юк
-Текст укыйбыз.
- Тәрҗемә итәбез.
- Җавап бирәбез.
- Сөйлибез.
|
4.
Развитие умений- применение
знания.
|
- Яңа сүзләрне дөрес әйтергә
өйрәнү, тәрҗемәләрен сүзлектән табу.
Файдалы- полезная, шатлана- радуется, киенә-
одевается, мактый- хвалит.
- Яңа сүзләрне тәрҗемәләре
белән сүзлек дәфтәрләренә язу.
- Яңа сүзләр белән сүзтезмәләр
һәм җөмләләр төзү.
Файдалы эш.Суган- бик файдалы
яшелчә...
- Текст белән танышу.
- Укучылар, 73нче битне ачыгыз.
Хәзер мин “Акыллы малай” текстын укыйм, сез игътибар белән тыңлагыз һәм
карап барыгыз.
Сорау: -Текст кем турында? Әкрен
генә пышылдап уку.
- Чылбыр буенча кычкырып уку.
- Укучылар, без нишләдек?
Үзбәя.
-Хәзер нишлибез?
6. “Зиг-заг” ысулы.
- Укучылар, тәрҗемә итәр өчен,
әйдәгез, кызыклы 1 эш эшлибез. Һәр өстәлнең 1нче №лы укучылары- I өстәлгә,
2нче №лы укучылар – II өстәлгә, 3нче №лы укучылар- III өстәлгә, 4нче №лы
укучылар IV өстәлгә утыралар. Сезгә 1 минут вакыт бирелә. Шул вакытта 1нче өстәлдә-1,2,3нче
җөмләләрне, 2нче өстәлдә- 4,5,6нчы җөмләләрне,3нче өстәлдә – 7,8,9нче җөмләләрне, 4нче өстәлдә
10нчы җөмләләрне тәрҗемә итәләр.
- Аңлашылдымы? Хәзер басабыз,
урындыкларны этеп куябыз.Яңа төркемнәргә утырабыз. Вакыт башланды...
- Вакыт бетте. Хәзер тыныч кына
үз урыннарыгызга утырыгыз. 1нче №лы укучылар текстның тәрҗемәсен сөйли
башлыйлар, 2нче №лы укучылар-дәвам итә...
- Укучылар, сез нишләдегез?
-Ни өчен тәрҗемә иттек?
|
-Акыллы малай турында. Дима
турында
-Текст укыдык
-Тәрҗемә итәбез
Текстны тәрҗемә иттек. Тәрҗемәсен
сөйләдек
Текстны аңлар өчен
|
5. Этап
применения знаний и способов действий
|
Физкультминут.
Буе
озынрак укучы җавап бирә: Дима -нинди малай?
Чәче
карарак укучы җавап бирә: Дима иртән нишли?
Чәче
кыскарак укучы җавап бирә: Текстта тагын кемнәр бар?
Синквейн төзү.
-
Әйдәгез әле, акыллы бала моделен төзибез:
-
Дима нинди малай?
-
Дима нишли?
-
Дима турында 1 җөмлә әйтегез.
-
Дима турында нинди 1 сүз әйтә аласыз?
|
Балалар җавап бирәләр
1) Акыллы бала
2) Тәртипле, эшчән.
3) Үзе тора, рәхмәт әйтә, булыша.
4) Акыллы баланы яраталар,
мактыйлар.
5) Яхшы бала.
|
|
5.
Подведение итогов.
|
1. Рефлекция.
- Укучылар, бүген дәрестә
нишләдек?
-Нәрсә өйрәндек?
-Нинди ачыш ясадык?
-Өй эше: 1- текстны сәнгатьле укырга
өйрән;
2-хикәянең эчтәлеген сөйләргә
өйрән;
3- хикәяне үзгәртеп сөйләргә
өйрән.
Үзбәя. – Укучылар, кем дәрестә яхшы
җавап бирдем дип уйлый, “5” куя.
Кем тиешенчә җавап бирмәдем дип
уйлый, “4” куя.
Кем барысын да аңлады, ләкин
акыллы бала турында сөйли алмый, “3” куя.
Кем бернәрсә дә аңламады, “2”
куя.
- Дәрес бетте. Сау булыгыз.
|
|
|
|
|
|
|