Инфоурок Начальные классы Рабочие программыОткрытый урок на тему "Үш таңбалы санды, бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу"

Открытый урок на тему "Үш таңбалы санды, бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу"

Скачать материал

Өтебаева Мария

Шымкент қаласы,  №66 «Қазығұрт»

орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі. 

 

І. Сабақтың тақырыбы: «Үш таңбалы санды, бір таңбалы санға  жазбаша көбейту және бөлу» (242х2 және968:4)

ІІ. Сабақтың мақсаты: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу. 242х4 және 968:4 туралы білім қалыптастыру, оқушыларды есеп шығара білуге машықтандыру, оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту.

ІІІ. Сабақтың дамытушылығы: Математика пәніне қызығушылықтарын арттыру.

IV. Тәрбиелік мәні: Алғырлыққа тәрбиелеу, Отанды сүюге, табиғат байлық-тарын қорғауға, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

V. Сабақтың түрі: Саяхат сабағы. Ғарышқа ұшамыз.

VI. Сабақтың көрнекілігі: таблица, сурет, ребус, сандар, карточкалар, геометриялық фигуралар.

VII. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі

2.     Үй тапсырмасын сұрау

3.     Жаңа сабақ

-         Балалар, Қазақстан жер көлемінен дүние жүзінде нешінші орын алады?

-         Тоғызыншы орын.

-         Біздің елде ғарышқа қай қаладан ұшады?

-         Байқоңырдан.

-         Ғарышкерлер не үшін ұшады ғарышқа?

-         Аспан әлемін, яғни планеталарды зерттеу үшін.

-         Тұңғыш ғарышкер кім?

-         Қазақтың тұңғыш ғарышкерлері кім?

-         Неше планета бар?

Осы сұрақтарға жауап ала отырып, олай болса, біздер сол ғарышкерлер ағаларымыз сияқты аспан әлемін өз білімдерімізбен зерттеуге ұшамыз.

Бүгінгі сабағымыз саяхат сабағы «Ғарышқа ұшамыз».

Оқушыларды 3-экипажға бөліп олардың ұшудағы мақсаттарын айтқызу.

 

І-экипаж                                     ІІ-экипаж                                 ІІІ-экипаж

Мақсаты:                               мақсаты: «Біріміз                мақсаты: «Білікті

«Болашаққа жол             бәріміз үшін, бәріміз          бірді жығар, білімді

бастау»                             біріміз үшін»                      мыңды жығар»

 

Командир: Экипаж ұшуға дайындал

                    Алыс айға Марсқа

                    Біз ұшамыз ғарышқа  

 

а) Өткен сабақты қайталау есебінде

1) 1- сек- 2 қадам.                       2) Екі қолда қанша бармақ?

5сек - ?                                                             -

10 сек - ?                                          5 қолда қанша бармақ?

20 сек - ?                                       3) 2 мүйіз тұмсықта 2 мүйіз

1 мин - ?                                            100 мүйіз тұмсықта қанша мүйіз? –

 

Ал енді мына сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеңдер, сонда ғана біз «Жаңалық планетасына» қонамыз.

 


267                                    345                                      642

 

 

VIIІ. Жаңа сабақ: (түсіндіру)

 

242х4=968        242                   968:4=242              968    4

                              4                                                  8         242

                          968                                                  16

                                                                                  16

                                                                                    08

                                                                                      8

                                                                                      0

Ойын: «Кім жылдам»

 


173х5=865                      167х4=668                          945:5=189

173                                      167                                     945    5                            

     5                                          4                                     5       189               

 865                                      668                                     44

                                                                                        40

                                                                                                                45

                                                                                                45  

                                                                                                  0

 

Тез шығарсақ, келесі планетаға ұшамыз.

а) Ал, балалар алдымызда аспан әлемінде тек планеталардан басқа неше түрлі жұлдыздар бар. Біз  өте үлкен, әрі қатерлі құйрықты жұлдыздан өтуіміз керек. Ол үшін мына тапсырманы орындауымыз керек (1 оқушы оқиды есептің шартын).

Есептің шартына байланысты оқушыларға мынадай сұрақтар қоямын.

-         Жануарлар неше топқа бөлінеді?

-         9 топқа (ататып жіберу)

-         Жер бетінде құстардың неше түрі бар?

-         8600-ге жуық.

-         Ал Қазақстанда соның ішінде неше түрі бар?

-         474 түрі.

Есептің шартын құрып шығару.

 

Сүт қоректілер – 172

 

Құстар - ? 3 есе артық

 

бауырменжорғалаушылар - ? 4 есе кем

Шешуі: (172х3):4=516:4=129

Жауабы: бауырыменжорғалаушылар – 129

 

ә) Ойын: «Ойлау операциясы»

 

15               9                      89                    (15:3)+87=92

                             3                                    (18:3)+86=92    

12                                       88                    (9:3)+89=92  

                  18                     86

                                                    (логика)

Жарайды, балалар қауіпті жұлдыздан өттік.

 

б) Шолпан планетасына ұшып, соны зерттейміз.

 


Х · 6=912                                    848+х=908                             273:х=7

Х=912:6                                       х=908-848                              х=273:7

 Х=152                                             х=60                                      х=39

 


152·6=912                                   848+60=908                           273:39=7

гео. тіктөртбұрыш                         шаршы                              үшбұрыш    

 

Венн диаграммасын  құру. (ауызша)

Қазақ тілімен байланыстырамын. (түрі, түсі, пішіні, көлемі).

 

в) Шолпан жұлдызын зерттеу.

- Балалар Шолпан жұлдызы қай кезде туады?

- Таң алдында.

Кімнің әңгімесі еді?

             -

Шолпан жұлдызын зерттеу үшін мына ребусты шешуіміз керек.

   ,                 ,                            , ,   , ,                      ,   , ,

 ай                ту                         балық                    алма

 

-         Қандай сөз шықты?

-         Ауыл

-         Мынадай сұрақтар қоямын

-         Ауыл несімен көрікті?

-         Ел басымыз кім?

-         Қандай бағдарлама қабылдады?

-         Биыл қандай жыл деп аталды?

-         2003-2005жыл ауыл жылы.

 

Мақал-мәтелдер сұрадым (суреттер көрсетем).

г) Балалар, аман-есен елімізге оралдық. Енді мынандай тапсырмаларды орындаймыз.

Математикалық диктант.

в мен 208 сандарының көбейтіндісінен 208-ді азайтуды өрнек түрінде жаз. в=1,2,3,4.  в*2058-208,  в=1,2,3,4.

(1·208)-208=0                      (3·208)-208=416-208=208

(2·208)-208=208                  (4·208)-208=832-208=624.

 

д) Тест аламын.

1. Тіктөртбұрыштың ұзындығы 3см, ені 2 см ауданын тап.

а) 3+2=5 см2

ә) (3+2) =14 см2

б) (3*2) =6 см2

2. Ең үлкен үш таңбалы санды тап.

а) 333

ә) 999

б) 100

3. Теңдеу құр және оны шеш.

а) а:4=5

ә) а-4=5

б) а*4=5

4. 602 өрнегіндегі бөліндінің мәні неге тең?

а) 602:2=302

ә) 602:2=203

б) 602:2=301

 

е) (ауызша) жүздіктерін 3-ке бөлгенде қалдық шығатын 724, 726, 712, 543, 542, 534, 535 ондықтары 3-ке бөлінетін сандар. 534, 535.

ж) Логикалық есеп. Үш таңбалы бір сан ойла. Сол санның бірінші цифрын 2 есе арттыр, шыққан көбейтіндіге 3-ті қос. Қосындының мәнін 5-ке көбейт және оған ойланған санның екінші цифрын тіркеп жаз. Қандай сан шықты? Шыққан санды ата. Одан 150-ді шегер, сонда ойлаған сан шығады.

262      1) 2·2=4         2) 4+3=7           3) 7·5=35           4) 35+6=41

            5) 412             6)  412

                                         150

                                         262

 

ІХ. Сабақты бекіту.

-         Біз не үйрендік?

-         Үш таңбалы санға бір таңбалы санды көбейтуді және бөлуді үйрендік.

 

Х. Бағалау.    

 

І-экипаж                                ІІ-экипаж                           ІІІ-экипаж

«жақсы»                                 «орта»                             «өте жақсы»

«бәрекелді»                                                                    «жарайсыңдар»

 

Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды жеке-жеке бағаладым.

 

ХІ. Үйге тапсырма №5 «Ойлан тап»       

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок на тему "Үш таңбалы санды, бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по автотранспорту

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
