Инфоурок Начальные классы Другие методич. материалыСан есім тақырыбына сабақ жоспары

Сабақ жоспары. Тақырыбы: Ғылым рөлі

Файл будет скачан в форматах:

  • pdf
  • docx
40588
28
02.09.2024

Материал разработан автором:

Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна

учитель биологии и химии

Разработок в маркетплейсе: 142
Покупателей: 424

Об авторе

Категория/ученая степень: Первая категория
Место работы: КГУ Атыгайская средняя общеобразовательная школа
Моя основная профессия – учитель биологии и химии. В прошлом году у меня доминировали уроки химии, и некоторые свои задачи я опубликовал в Интернет ресурсах. Стаж работы составляет -22 года. Тема самообразования: Формирование функциональной грамотности учащихся на основе межпредметной интеграции на уроке биологии и химии.
Подробнее об авторе

Настоящая методическая разработка опубликована пользователем Алпысбаева Ляйла Мухаметкалымовна. Инфоурок является информационным посредником

Сабақ жоспары: Тақырыбы: Ғылым рөлі Мақсаты: 6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау Сынып: 6Уақыты: 1 сағат Сабақтың мақсаты:Оқушыларға жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы жалпы түсінік беру, олардың ерекшеліктерін анықтау және жаратылыстану ғылымдарының салаларының байланысын көрсету. Күтілетін нәтижелер: Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын анықтай алады. Әрбір жаратылыстану ғылымының нысандарын салыстыра алады. Жаратылыстану ғылымдарының салалары арасындағы байланысты түсінеді. Көрнекіліктер: Презентация (жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы). Кестелер мен сызбалар. Оқу құралдары. Сабақ барысы: Ұйымдастыру кезеңі (5 минут):Оқушылармен амандасу, қатысуды тексеру. Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін таныстыру. Қызығушылықты ояту (10 минут):Оқушылардан «Жаратылыстану ғылымдары қандай зерттеу нысандарын қарастырады?» деген сұрақ қойып, ой қозғау. Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа белгілі бір жаратылыстану ғылымының нысанын (мысалы, физика, химия, биология, астрономия, география) зерттеу тапсырмасын беру.

Краткое описание методической разработки

Сабақ жоспары:

Тақырыбы: Ғылым рөлі

Мақсаты: 6.1.1.1 жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын тізіп атау

Сынып: 6
Уақыты: 1 сағат

Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы жалпы түсінік беру, олардың ерекшеліктерін анықтау және жаратылыстану ғылымдарының салаларының байланысын көрсету.

Күтілетін нәтижелер:

  • Жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандарын анықтай алады.
  • Әрбір жаратылыстану ғылымының нысандарын салыстыра алады.
  • Жаратылыстану ғылымдарының салалары арасындағы байланысты түсінеді.

Көрнекіліктер:

  • Презентация (жаратылыстану ғылымдарының зерттеу нысандары туралы).
  • Кестелер мен сызбалар.
  • Оқу құралдары.

Сабақ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут):
    • Оқушылармен амандасу, қатысуды тексеру.
    • Сабақтың мақсаттары мен міндеттерін таныстыру.
  2. Қызығушылықты ояту (10 минут):
    • Оқушылардан «Жаратылыстану ғылымдары қандай зерттеу нысандарын қарастырады?» деген сұрақ қойып, ой қозғау.
    • Оқушыларды топтарға бөлу және әр топқа белгілі бір жаратылыстану ғылымының нысанын (мысалы, физика, химия, биология, астрономия, география) зерттеу тапсырмасын беру.
Развернуть описание

Сан есім тақырыбына сабақ жоспары

Скачать материал

Қазақ тілі

                                   (2-сынып)

                           Касымова Айнура Жуманазаровна

Имантау орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

Тақырып:Сан есім

Мақсат:

Білімділік:Сан есім туралы түсініктерін  тиянақтау

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, тіл байлығын дамыту. Көркем және сауатты жазуға дағдыландыру.

Тәрбиелік:Оқушыларды қазақ тілі пәніне сүйіспеншілігін арттыра отырып,отансүйгіштікке, шапшаңдыққа, топпен жұмыс істей білуге, ұйымшылдыққа, жинақылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдісі: СТО,сұрақ-жауап, өзіндік жұмыс, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, семантикалықкарталар, плакат, кеспе қағаздар,ребустар, слайд.

Сабақтың барысы:Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық жағдай жарату

Оқушылардың назарын сабаққа аудару

Арайланып таң атты,

Алтын  сәуле  таратты.

Жарқырайды  күніміз,

Жарқырайдыдаламыз.

Қайырлы  күн  балалар!

Қайырлы күн  қонақтар!

I.Қызығушылығын ояту. Оқушыларқол ұстасып,шеңбер құрады. Бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Үй тапсырмасын сұрау: Сын есімережесі.5- жаттығу

Жаңа сабақ

II.Мағынаны ажырату.

 1-тапсырма. 1.Сан есім ережесі, сұрағы, мысалы.

2-тапсырма.  Сан есімі бар тақпақ, санамақ айту

«Бестік» деген бағаны, 
Бақыт күнде алады. 
Бәрі жақсы көреді, 
«Беске» оқыған баланы
.

Жеті саны киелі, 
Жұрттың бәрі біледі. 

Жеті жасқа жеткендер, 
Жығылмай-ақ жүреді.

3-тапсырма. Сөзді тап, сол сөзді қатыстырып сөйлем құра.

 

6+ бақан

 

Дер+5

 

9+құмалақ

 

  8+аяқ

 

1+жан

 

Жел+90

 

III.Ой толғаныс

4- тапсырма

Логикалық тапсырма.

8 ↓

4 →

8 ↓

ғ→

а↓

д ↓

2 ↑

ж↓

а↑

м↓

е ↓

н ↑

а↓

а↑

ы↓

г →

е ↑

с→

т↑

з ↓

5- тапсырма. Есте сақтау диктанты

Мақалды оқу, жатқа жазу.

Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

Төртеу түгел болса төбедегі келеді.

Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрайық,

Қолды –қолға соғайық,

Бір отырып, бір тұрып,

Бір отырып, бір тұрып,

Бір жадырап қалайық.

Қорытынды:

6- тапсырма. Семантикалық карта.

Сөз табы

Зат есім

Сан есім

Сын есім

Гүл, алма, сурет,Асан,кеме.

 

+

 

 

Бес, алты, жүз, екі, үшінші.

 

 

+

 

Ақ, әдемі, сұлу, таза, кең.

 

 

 

+

Рефлекция: Бүгінгі сабақта нені үйрендім, нені білдім, нені үйренгім келеді?

Бағалау:Оқушылар өз- өзін бағалайды.Қорытынды бағаны мұғалім қояды.

Үй тапсырмасы:Сан есім қатыстырып бес сөйлем құрау. 5- жаттығу

 

СҚО Айыртау ауданы

Имантау ауылы

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Сан есім тақырыбына сабақ жоспары"
Смотреть ещё 6 034 курса

Методические разработки к Вашему уроку:

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Краткое описание документа:

 Алғы сөз

 

Сан есім  тақырыбын өтуде мен мынадай мақсат қойдым.  Білімділік: Сан есім туралы түсініктерін  тиянақтау,қалыптастыру.

Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін, тіл байлығын дамыту. Көркем және сауатты жазуға дағдыландыру.

Тәрбиелік: Оқушыларды қазақ тілі пәніне сүйіспеншілігін арттыра отырып, отансүйгіштікке, шапшаңдыққа,  топпен жұмыс істей білуге,  ұйымшылдыққа, жинақылыққа тәрбиелеу. Сол  себепті  сабақтың  аралас сабақ түрін таңдадым.

Сабақтың әдісінен:  сыни тұрғыдан ойлау ,  сұрақ-жауап,  өзіндік жұмыс , топтық жұмыс, жұптық  жұмыс түрлерінен кеңінен пайдаландым.  Бұл менің білім беруші оқушыларымның сөйлеу ойлау, ойлау еркін пікірлеу қабілетін дамытуға теренінен пайдасын келтіреді деп ойлаймын.

Сабақтың көрнекілігі үшін төмендегілерді пайдаландым:  Интерактивті тақта, семантикалық карталар,  плакат,  кеспе  қағаздар, ребустар,  слайд тағы басқалар.

Сабақтың барысында  ұйымдастыру кезеңін өткердім Психологиялық  жағдай  жараттым.  Оқушылардың назарын сабаққа аудару мақсатында төмендегі тақпаөты айтқыздым.

Арайланып таң атты,

Алтын  сәуле  таратты.

Жарқырайды  күніміз,

Жарқырайдыдаламыз.

Қайырлы  күн  балалар!

Қайырлы күн  қонақтар!

I. Қызығушылығын ояту кезеңінде  Оқушылар қол ұстасып, шеңбер құратып  бір-біріне жақсы тілектер айтқыздым  бұл олардың бір-біріне деген достық сезімдерін оятып сабаққа қызығушылығын арттырады

Үй тапсырмасын сұрау кезеңінде сын есім ережесін сұрап .5- жаттығуды орындаттым.

Жаңа сабақ

II.   Мағынаны ажырату.

 1-тапсырма. 1.Сан есім ережесі, сұрағы, мысалы оқып өз тұжырымдарын айтуды ұсындым  мұнда оқушылар өздері ережені жаттап  тұжырымды өздері жасады  бқл арқылы мен олардың ойлау пікірлеу қабілетін дамыттым.

2-тапсырма.  Сан есімі бар тақпақтар, санамақтар айтқыздым

«Бестік» деген бағаны, 
Бақыт күнде алады. 
Бәрі жақсы көреді, 
«Беске» оқыған баланы
.

Жеті саны киелі, 
Жұрттың бәрі біледі. 

Жеті жасқа жеткендер, 
Жығылмай-ақ жүреді.

3-тапсырмада  жасырылған сөзді тапқызып , сол сөзді қатыстырып сөйлем құраттым.

 

3-тапсырма. Сөзді тап, сол сөзді қатыстырып сөйлем құра. Ол сөздер алтыбақан,  дербес, тоғызқұмалақ,   Біржан,   сегізаяқ,  желтоқсан   сөздері  болатын.

III. Ой толғаныс кезеңінде

4- тапсырма  логикалық тапсырманы орындаттым.

5- тапсырмада  есте сақтау диктантын орындаттым бүл арқылы мен олардың есте сақтау қабілеттерін дамыттым.

Мақалды оқу, жатқа жазу.

Алтау ала болса, ауыздағы кетеді,

Төртеу түгел болса төбедегі келеді.

Сергіту сәтінде төмендегі тақпақты  айтқызып,  қимылды әректтер орындаттым.

Орнымыздан тұрайық,

Қолды –қолға соғайық,

Бір отырып, бір тұрып,

Бір отырып, бір тұрып,

Бір жадырап қалайық.

Қорытынды: 6- тапсырма. Семантикалық картаны толтыртып бүгінгі сабақ жайлы білімдеріне  қорытынды  жасадым.

Рефлекция кезеңінде  бүгінгі  сабақта нені үйренгенін,  нені білгенін, нені үйренгенін сұрадым  бағалауда  оқушылар өз- өзін бағалады.  Қорытынды бағаны өзім қойдым. Мен оқушыларымның жан-жақты білім алуы мен сөйлеу мәдениетінің қалыптасуына, тілі дамып сөздік қорының молайуына әрбір пәнге деген қызығушылығын арттыруға логикалық ойлау қабілетінің жоғарылауы мен еркін пікірлеу қабілетінің  дамуына көп көңіл бөлемін. «Ой салу-  ұстаздан, ой толғау-  шәкірттен » дегендей әр оқушының бойындағы дарындылықты анықтап жол көрсетемін. Оқушының интелектісіне, дербес ойлауын дамытуға бағытталған өз бетімен ізденуге даярлайтын жеке жұмыстар орындатамын. Әрбір оқушыны шығармашыл ойлануға сапалы дамуға бағыттау үшін дамыта оқыту технологиясын пайдаланамын.  Оқушыға белгілі бір білім ғана беріп қоймай, оны жалпы дамыту, яғни, сөйлеу, оқу, қоршаған ортаға дұрыс көзқараста болу, жағдайларды объективті түрде бақылап, талдау жасауға , ойын  дұрыс айтуға, дәлелдеуге, сөйлеу мәдениетінің қалыптасуына үйретемін. Баланың ойлап үйренуі үшін дамыта оқыту технологиясын пайдаланып, күш жұмсай отырып ерісуге болады. Өз сабақтарымызда баланың жеке басының қасиеттерін ескеріп, оның мүмкіндіктеріне сенім артып, оған сүйіспеншілікпен қарап, оқу таным әрекетінің жемісті болуына қолайлы жағдай жасап, оқу мен білім алуға деген оқушының  құлшынысын күннен-күнге дамытсақ, оның дүние танымы артады. Осылайша дамыта оқыту технологиясын пайдалану арқылы мен оқушының ой өрісінің дамуына қолайлы жағдай туғызамын. Оқушының танымдық іс-әрекетін және қалыпсыз жағдайда өз білімін қолдануға мүмкіндік  беру мақсатында ойын технологиясынан пайдаланамын.«Оқы да біл, ойна да күл»- дегендей ойын арқылы оқушының білімге деген ынтасын арттыруға жол ашамын.

Скачать материал
