Сауат ашу
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға
Ә ә дыбысы мен әрпін таныту, оның сөз ішіндегі ерекшелігін меңгерту,
сөздерді оқу мен жазуға үйрету.
Дамытушылығы: сөздік
қорларын, тіл байлығын, сөйлеу мәдениетін дамыту.
Тәрбиелігі: ұқыптылыққы,
таза, әдемі жазуға, дұрыс оқуға тәрбиелеу.
Түрі: аралас сабақ.
Әдісі: сұрақ –
жауап, іздену әдісі, түсіндіру, топтастыру.
Көрнекілігі: аңдар
суреті, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
Балабақшам, армысың,
Сені қатты сүйемін!
Достарым, аман бармысың,
Сендерді қатты сүйемін!
(1-слайд )
-
Қазір қай сабақ?
-
Сиқырлы тақтаның көмегімен сабағымызды бастайық.
-
Балалар, сендер мына суретте нені көріп тұрсыңдар?
(2-слайд )
-
Түлкі
-
Бұл түлкі бүгін сендерден көмек сұрап келіп отыр.
-
Қу түлкі ормандағы барлық аңдарды алдап кеткен екен, үйіне барайын
десе барлық аңдар жолына тұрып алыпты.
-
Балалар, түлкіге көмектесейік.
-
Ол үшін мына жолда тұрған аңдардың тапсырмаларын орындайық.
(3-слайд
)
ІІ. Өткенді қайталау.
Аң патшасы арыстанның тапсырмасы:
(4-слайд
)
-
Дыбыс пен әріптің айырмашылығы неде?
-
Өткен сабақта қандай әріппен таныстық?
-
І әрпі қандай дыбыс?
(5-слайд
)
ІІІ. Жаңа сабақ.
Қорбаңбай аюдың тапсырмасы:
Таныстырар әріппен
Мынау кітап – Әліппең,
«Әліппең» деген аты оның
Басталған қай әріптен? ( Ә
әрпі )
-
Қане, бәріміз бірге айтайықшы.
-
Ә дегенде не естіліп тұр?
-
Дыбыс
-
Ә дыбысы дауысты.
-
Сөздің басында және ортасында кездеседі.
(6-слайд
)
Пілдің тапсырмасы:
« Кім тапқыр? » ойыны
Жұмбақ
Бұрап
қойған сағаттай,
Айғайлайды
таң атпай.
( Әтеш )
-
Кім айтады әтеш қалай шақырады?
-
Ә – теш сөзін буынға бөлу. 1-2 буынды ата?
-
Біздің сыныпта есімдері Ә әрпінен басталатын оқушылар бар ма?
-
Әділет. Әсел
-
(7-слайд
)
ІҮ. Сергіту сәті
Ұзын құлақ сұр қоян.
Естіп қалып сыбдырды,
Ойлы – қырлы жерлермен.
Ытқып – ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын сап көзінің.
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің
(8слайд)
Бұғы тапсырмасы:
Оқулықпен жұмыс
(9-слайд
)
Қасқыр тапсырмасы:
« Әженің » суретіне сөйлем құрау
(10-слайд )
Арқар тапсырмасы:
Дәптермен жұмыс.
Дәптерімізді ашайық,
Қолға қалам алайық.
Салақтықтан қашайық,
Көркем етіп жазайық
(11-слайд
)
ІҮ. Қорытындылау
Қоян тапсырмасы:
Дидактикалық ойын: « Кім жылдам?»
Ойынның шарты: Сөзде
неше әріп бар екенін цифрмен көрсету.
Әже
Ән
Әтеш
Ү.
Оқушыларды мадақтау.
Сабаққа
жақсы қатысқан оқушыларды жұлдызша алады.
-
Рахмет, балалар. Аңдар сендердің білімдеріңе риза болып, түлкіні
үйіне жіберді.