Инфоурок Геометрия Конспекты7-сынып "Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары". 8 сынып"Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.Бекіту сабағы."

7-сынып 8-сынып Екі ө7 сынып "Өрнектің квадраттарының айырымының формулалары". 8 сынып"Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.Бекіту сабағы."

Скачать материал

 

7-сынып

8-сынып

Сабақтың тақырыбы

Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары

Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.Бекіту сабағы.

Сабақтың мақсаты

 

1.       Екі өрнектің квадраттарының айырымының формуласын  пайда-ланып, ол формуланы өрнектерді ық-шамдауда қолдана білу бейімділігін  қалыптастыру.

2.       Есеп шешімін іздеу, қиындықты жеңе білуге  шапшаңдылыққа, ізденпаздылыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу

3.        Көпмүшелерді көбейткіштерге  көрсетілген  формулаларды  кері тәртіпке  қолдана білу қабілетін қалыптастыру,оқушылардың шығар-машылық ізденісін, ойлауға икемділігін  дамытуға ықпал ету;

4.       СТО элементтерің қолдану

1.       Оқушылардың толымсыз квадрат теңдеулерді шеше білу бейімділіктерін одан әрі дамыту, алған білімдерін бекіту.

2.       Оқушыларды  өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез                                       ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

3.       Есеп шығаруға машықтандыру. Оқушылардың ойлау қабілетін, есте сақтау қабілетін дамыту. Есептеу дағдысын жетілдіру.

4.       СТО элементтерің қолдану

 

Күтілетің нәтиже

Оқушылар өз бетімен жаңа  «Екі өрнектің квадраттарының айыры-мының формулалары» сабақта меңгереді, есептерді шығарады

Оқушылар өз бетімен жаңа  « Квадрат тең-деу түбірлерінің формулалары» атты сабақты меңгереді,есептерді шығарады

Сабақтың көрнекілігі

Интербелсенді тақта,слайдтар,оқулық

Интербелсенді тақта,слайдтар,оқулық,кеспе қағаздар

Оқыту әдістері

Қызығушылықты ояту, сұрақ-жауап, түсіндіру, салыстыру, «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі

 

Қызығушылықты ояту,математикалық диктант, өзіндік жұмыс, түсіндіру, салыс-тыру, «Крестиктер-нөлдіктер» әдісі

Сабақтың барысы

1.  Мұғалімнің басшылығымен жаңа тақырыпты өту

2. Есептер шығару.

3. Білімді бекіту. «Крестиктер-нөлдіктер» ойыны

4.Бағалау.:Бағалау парағы. «БЛОП»

5.Үйге тапсырма беру

1. Өзіндік жұмыс;Математикалық диктант,

2. Танымдық тапсырма. Оқулықпен жұмыс.

3. Білімді бекіту. «Крестиктер-нөлдіктер» ойыны

4.Бағалау.

5.Үйге тапсырма беру

І КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Ұйымдастыру кезеңі

«БЛОП» сарапаттама ағашы

Мұғалім басшылығымен орындалатын жұмыс

Өткен тақырып бойынша қайталауға арналған сүрақтар;1) Қандай жағдайда көпмүшені көбейткіштерге жіктеу үшін топтау   тәсілін қолданады?

2)Көпмүшелерді көбейту ережесін айтындар

3)Есеп шығару :

1.       (2а-3в)(2а+3в)

2.       (8х+9у)(8х-9у)

3.       (7m-8n)(7m+8n)

 

Жаңа тақырыпты түсіндіру: екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосыныдысының көбейтіндісіне тең.

 (а-в)(а+в)=а22   немесе    а22=(а-в)(а+в)

 

 

 

 

 

 

                     а                 b

 


 а-b              S2                 S3                а-b

 

 

 

b                 S1                S2

 

 


                              а-b

 

S1=b2

S2=a(a-b)

S3=b(a-b)

S= a2

S= S1+ S2+ S3

S-  S1=  S2 +  S3

a2-b2= a(a-b)+ b(a-b)

a2-b2=(a-b)(a+b)

 

 

Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары

а) Математикалық диктант.

І-нұсқа.

1 . Әрбір     теңдеуі үшін    мәндерін ата

а)    б)

 квадрат теңдеуінің  дискриминан-тын     формуласын есептеуді жалғас-тыр .

2 – 7х + 2 = 0,   D = b2 – 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді  шешуді аяқта. 2 – 5х – 2 = 0.

D = b2 – 4a

ІІ-  нұсқа.

1. Әрбір  ax2 + bx + c = 0  теңдеуі  үшін   a, b, c  мәнін табыңдар.

А) 4х2 – 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х – 4 = 0

2. №2 .   квадрат теңдеуінің  дискриминантын     формуласын есептеуді жалғастыр.

2 + 8х – 4 = 0, D = b2 – 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;

3. Теңдеуді  шешуді аяқта  х2 – 6х + 5 = 0.

D = b2 – 4ac = (-6 )2 – 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=…

c = (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…

ә) Кесте мен жұмыс

Кестедегі бос орынды толтыр

І –нұсқа

 

ІІ-нұсқа

ІІ САРАЛАНҒАН БӨЛІМ

Оқулықпен жұмыс

 Мұғалім басшылығымен орындалатын жұмыс

№153.

Есептендер:

1) 552-452=(55-45)(55+45)=10·100=1000

2) 642-362=(64-36)(64+36)=18·100=1800

3) 862-142=(86-14)(84+14)=72·100=7200

4)3282-1722=(328-172)(328+172)=156·500=78000

2-2=(-)(+)=·6=8

№158

 Көбейтуді орындандар:

a-a+=

2)

3)(3mn+1)(3mn+1)=9m2n2-1

Оқушының өздігінен орындайтын жұмыстары

 

А -деңгей: №133(1,2)

1) 5х2+4х-1=0

2)3х2+10х+7=0

В-деңгей:№136(3)

(х-3)2+(х+4)2-(х-5)2=17х+24

С-деңгей :№141(2)

х2+3()2-4=0

 

 

ІІІ КІРІКТІРІЛГЕН БӨЛІМ

Білімді бекіту.

Білімді бекіту: «Крестиктер-нөлдіктер» ойыны .

Сыныптар екі топқа бөлінеді

 1.  1-ші команда (нөлдіктер) кестеден сан таңдайды.

2.  Мұғалім сол нөмірдегі сұрақты оқиды.

3. Жауап дұрыс болған жағдайда, 1-ші команда сол квадратқа нөлдік қояды.

4. Жауап дұрыс болмаған жағдайда, 2-ші команда (крестиктер) сұраққа жауап беруге және сол квадратқа крестик қоюға мүмкіндік алады. І топ -х  ,ал ІІ топ -0 белгілейді.

1

2

3

   4

5

6

7

8

9

№1 кеспе қағаз

(m-4)(m+4)

№2 кеспе қағаз

(x-1)(x+1)

№3 кеспе қағаз

(3a-b(3a+b)

4 кеспе қағаз

(6m-5n)

5 кеспе қағаз

(-x-5)(-x+5)

6 кеспе қағаз

c2-16n2

7 кеспе қағаз

169z2-144

8 кеспе қағаз

g2-4r2

9 кеспе қағаз

v2+25+(m+5)(m-5)

 

№1 кеспе қағаз

9x2-4=0

№2 кеспе қағаз

(x-5)(x+6)=0

№3 кеспе қағаз

x2-x-2=0

№4 кеспе қағаз

Z2-7=0

№5 кеспе қағаз

x2-4x+6=0

№6 кеспе қағаз

D >0

№7 кеспе қағаз

D<0

№8 кеспе қағаз

D=0

№9 кеспе қағаз

ax2+a=a2x+x

 

Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағы  беріледі .

БЛОП -Сараптама ағашы парағы

Әр оқушылар сабақтын басында және сонында берілген тақырып бойынша смайликтарды қолданып  өз білім  деңгейін өздігінен бағалайды:

Позиция -20  ойлайды барлығын жақсы түсіндім және  білемін (мансап)

Позиция – 15 . толық  білемеймін деп ойлайды

Позиция – 10 –  тақырыпты жартылай түсіндімдеп ойлайды

Позиция – 11-   достарымен бірге есептерді шығаруға онай

Позиция  - 12- сыныптастармен бірге  бірігіп жаңа тақырыпты толық түсініп ,есептерді бірігіп шығаруға болады

Позиция-1-9   өз бетімен есеп шығармалмаймыз  деген ойы бар

Үйге тапсырма:

 

§9 №153(6),159

Үйге тапсырма:

§7 №137

Қосымша1

 

БЛОП-Сараптама ағашы

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Қосымша2

«Крестиктер-нөлдіктер» ойыны .


 

Қосымша3

Сынып :     8

Оқушының аты-жөні,тегі                                                              

а)Математикалық диктант.

І-нұсқа.

1 . Әрбір     теңдеуі үшін    мәндерін ата

а)    б)

 квадрат теңдеуінің  дискриминан-тын     формуласын есептеуді жалғастыр .

2 – 7х + 2 = 0,   D = b2 – 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді  шешуді аяқта. 2 – 5х – 2 = 0.

D = b2 – 4a........

ә) Кесте мен жұмыс.

Кестедегі бос орынды толтыр

 


 

Қосымша4

Сынып :     8

Оқушының аты-жөні,тегі                                                              

 

а)Математикалық диктант.

ІІ-  нұсқа.

1. Әрбір  ax2 + bx + c = 0  теңдеуі  үшін   a, b, c  мәнін табыңдар.

А) 4х2 – 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х – 4 = 0

2. №2 .   квадрат теңдеуінің  дискриминантын     формуласын есептеуді жалғастыр.

2 + 8х – 4 = 0, D = b2 – 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;

3. Теңдеуді  шешуді аяқта  х2 – 6х + 5 = 0.

D = b2 – 4ac = (-6 )2 – 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=…

c = (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…

ә) Кесте мен жұмыс

Кестедегі бос орынды толтыр

 

 

 


Қосымша5

Бағалау парағы

Сынып :     7

Оқушының аты-жөні,тегі                                                                                                   

 

Тапсырма

Мұғалімнің берілген ұпай саны

Оқушы жинаған ұпай саны

Сұраққа жауап беру

5

 

Есеп шығару

7

 

Білімді бекіту: «Крестиктер-нөліктер» ойыны

4

 

барлығы

16

 

Бағалау «5»-16-14, «4»-14-11, «3»-11-9

 

Баға:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Сынып :     8

Оқушының аты-жөні,тегі                                                              

Тапсырма

Мұғалімнің берілген ұпай саны

Оқушы жинаған ұпай саны

Математикалық диктант

5

 

Кестені толтыру

4

 

Есеп шығару

7

 

Білімді бекіту: «Крестиктер-нөліктер» ойыны

4

 

барлығы

20

 

Бағалау «5»-20-18, «4»-17-15, «3»-13-10

 

Баға:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                 


Қолданылған әдебиеттер тізімі

 

1.     Қазақстан Республикасындағы білім беруді дамытудың 2011-2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы.

2.     Шағын жинақты мектептің біріктірілген сыныптарында бірпәндік оқыту принциптері.  Әдістемелік құрал «Ы.Алтынсарин атындағы Ұлттық білім академиясы» РМҚК

3.     Алгебра7  сынып. А.Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алматы :  Мектеп,2012ж

4.     Алгебра 8 сынып.. А.Әбілқасымова, И.Бекбоев, А.Абдиев, З.Жұмағұлова Алматы :  Мектеп,2012ж

5.     Алгебра.7 сынып  Әдістемелік нұсқау А.Әбілқасымова, В.Корчевский, А.Абдиев, З.Жұмағұлова          Алматы :  Мектеп 2012

6.     Алгебра.8сынып  Әдістемелік нұсқау А.Әбілқасымова, И.Бекбоев, А.Абдиев, З.Жұмағұлова        Алматы :  Мектеп 2012

7.     Интернет саиттарындағы материалдар.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "7-сынып "Екі өрнектің квадраттарының айырымының формулалары". 8 сынып"Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары.Бекіту сабағы.""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Кризисный психолог

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
