«Қостанай қаласы әкімдігінің білім
бөлімінің №10 орта мектебі»ММ
Алгебра- 9 сынып
Мұғалім :
Жаменкенова Назгуль Зайнуллиновна
Тақырыбы:
Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру
Сабақтың
ақпараттық картасы:
Мақсаты:
1) Білімділік:
Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру жайлы алған білімдері мен біліктерін
жүйелеп жалпылау.
2) Дамытушылық:
Есептеу дағдыларын , шығармашылық және стандарттан тыс ойлау қабілеттерін,
шығармашылық белсенділіктерін дамыту.
3) Тәрбиелік : Пәнге
деген қызығушылықтарын арттырып, өзіндік және өзара бақылау дағдыларын,
коммуникативтік құзырлықтарын қалыптастыру.
Типі: Жалпылау
сабағы
Сабақ түрі:
жаттықтыру- практикум
Сабақ құрылымы:
Модульдік технология негізінде
Технолгия:
Деңгейлік дифференциалдық, сыни тұрғысынан ойлау, жеке тұлғаға бағытталған және
тестік бақылау технологиясының элементтері
Әдісі:
ізденушілік, зерттеу, практикалық, және өзіндік жұмыс
Бақылау түрі;
өзіндік және өзара, мұғалім тұрғысынан бақылау
Көрнекі құрал:
Интерактивті құрылғы
Түсінік
хат
-9-сыныпқа арналған алгебра сабағы
- Сабақ жалпы білім берітін мектеп оқушыларына
арналып құрылған
Оқу материалының мазмұнын таңдау қағидасы: оқу мазмұны оқушылардың жас және психологиялық ерекшеліктеріне сай
таңдап алынған
Сабақтың материалдық техникалық базасы:
- компьютер
- интерактивті тақта ActivBoard
Сабақтың құрылымы:
І. Ұйымдастыру кезеңі- 3мин
ІІ. Тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде қажетті анықтамалар мен
формулаларды қолданудағы білім мен біліктің практикада қажеттілігін сезіну,
сабақтың тақырыбы, мақсаты, міндеттерімен таныстыру. Сабақта одан әрі жұмыс
істеудегі оқушылардың белсенділіктерін арттыру -10 мин
ІІІ. Берілетін тапсырмаларды орындауда мазмұны мен жүйенің
бірізділігі-16 мин
ІV. Мұғалімнің бақылауымен өзіндік жеке тапсырмаларды орындатуы- тест/ 8
мин
V.
Орындалған тапсырмаларды жалпылау және жүйелеу-3
мин
VI.
Сабақты қорытындылау және үй жұмысына нұсқау беру-5
мин
VII.
Резерв тапсырмалары
Сабақтың моделі/барысы
І. Ұйымдастыру
кезеңі
Уақыт аралығы 3
мин
- Ұйымдастыру кезеңі. Сабаққа әзірлік
- Мотивация
ІІ. Сәлеметсіздерме!
Оқушыларға
сабақтың тақырыбы, мақсаты, құрылымы айтылады.
-
Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: «
Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру »
Біздің сабағымыз
« Қазақстанға саяхат» яғни ......
1) блиц-
сұрақтардан тұрады.
Мұғалім: Сіздердің назарларыңызды мынадай мәселеге аударғым келеді.
« тригонометрияға»
байланыстының бәрін жаттап есте сақтау қажет емес, тек сандық шеңберде қалай
іздеу керек екенін түсіну жеткілікті.
1-сұрақ : /1
мектеп/
Градустық өлшемде
берілген бұрышты радиандық, ал радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық
өлшемге айналдыру формуласын атаңдар.?
Жауап: -градустық өлшем , а-радиандық өлшем
2 тапсырма :/1-мектеп/
Оң және сол
бөліктерде тұрған тұжырымдарды сәйкестендіріп бағыт арқылы анықтама шығатындай
етіп қосыңдар.
|
|
|
|
|
бұрышының синусы деп
|
|
|
А нүктесінің ординатасының абсциссасына
қатынасын атайды
|
|
|
|
|
бұрышының косинусы деп
|
|
|
В нүктесінің ординатасының радиусқа
қатынасын атайды
|
|
|
|
|
|
В нүктесінің абсциссасының ординатасына
қатынасын атайды
|
|
|
бұрышының тангенсі деп
|
|
|
|
|
|
В нүктесінің абсциссасының радиусқа
қатынасын атайды
|
|
бұрышының котангенсі деп
|
|
Жауап:
|
|
В нүктесінің ординатасының радиусқа
қатынасын атайды
|
|
3- сұрақ
У= sin функциясының анықталу және мәндер аймағын атаңыздар
Жауап:
У= sin функциясының анықталу облысы аралығы, ал мәндер
облысы аралығы
Тапсырма №4
бұрышы қай ширекке
тиісті екенін бағыт арқылы қосып көрсетіңдер / сәйкес жауаптарды
байланыстырыңдар/
е tg>0
|
|
Жауап:
ctg>0 ж/е sin <0
|
|
е tg>0
|
|
Cos <0 ж/е tg <0
|
|
5-
сұрақ
Қандай
тригонометриялық функцияларды жұп функциялар қайсысын тақ функциялар деп
атаймыз ?
Жауап:
Жұп функция-
косинус,ал тақ функциялар :синус, тангенс, котангенс
6 –тапсырма
Негізгі
тригонометриялық теңбе- теңдіктерді жалғастырыңыздар :
Жауап:
1+
1
Ш . Жаттығулар кезеңі
№1 есеп
Өрнекті ықшамдаңдар:
1)
Жауабы:
1) =
№2 есепті/ 5-мектепке/ жолдаймыз
1)
жауабы ;
1)
Рахмет! Бәрекелді жарайсыңдар!
№3 есеп
, мұндағы болса f(x)-
табыңыздар
Жауабы:
№4 есеп
Өрнекті ықшамдаңдар
Жауабы:
№5 есеп
, болса мәнін
табыңдар
Жауабы: Берілгені
бойынша бұрышы ІІ ширектің бұрышы, демек
косинустың таңбасы теріс болады.
( 1) формула бойынша
-
ны табамыз
2)
Ал, балалар , сендер ертең бәрің де Ұлттық
Біріңғай Тест тапсыратындарың өздеріңе белгілі. Сонда , көп формулаларды есте
сақтау мүмкін емес. Кейбір тригонометриялық есептерді шығаруда формулаларды
қолданбаса да болады. Ол үшін тікбұрышты үшбұрышты қолданып, синус, косинус,
тангенс, котангенстің нақты анықтамаларын білу жеткілікті. Мысалы:
Sin -?
8
17
α
α
15
Бұл үшін синустың анықтамасын пайдаланамыз./
Тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы қарсы жатқан катеттің
гипотенузаға қатынасы және синус III- ширекте таңбасы (- ) / Ендеше,
Sin
IV-кезең
Енді,
бүгінгі сабақтан алған білім ,біліктерімізді тиянақтау үшін қазір тест
тапсырмаларын орындайсыңдар. Тапсырмалардың әрқайсысын орындау барысында сәйкес
торларда «белгі» қойып отырыңдар. /Кері байланыс/
( -қайталауды қажет етпейді бәрін түсіндім)
( – келесі сабақта осы тапсырма жайлы есіме
түсірсе екен)
( -қиын, сыныпта тағыда
ұқсас есеп шығарғым келеді)
Тест
№
|
Тапсырмалар
|
Жауаптар
|
|
|
|
1
|
800 бұрыш қай ширекке тиісті
|
А) I B)II C)III D)IV
|
|
|
|
2
|
Cos 600 –ң мәнін табыңдар
|
А) B) C) D)
|
|
|
|
3
|
Сандардың қайсысы нөлден кіші
|
А) sin1500B)cos 1200
C) sin 600 D)cos 500
|
|
|
|
4
|
Егер , болса , онда табыңдар
|
А) B) C)0 D)1
|
|
|
|
5
|
Өрнекті ықшамдаңдар
|
А) B)0 C) D) 2
|
|
|
|
V.
Орындалған тапсырмаларды жүйелеу
Мұғалім :Оқушылар,
мұндай тест тапсырмаларын орындау барысында тек анықтамалар мен
тригонометриялық функциялардың таңбасын ғана емес, өрнектерді ықшамдауда
формулаларды да білуді талап етеді . Мұндағы 4 есепті мен көрсеткен әдіспен
есептесеңдер уақыт үнемдеуге көмектеседі. Ал 2-ші тапсырманы орындағанда
кестедегі мәндерді есте сақтау үшін өзіміздің алақанымызды пайдалансақ болады.
Синусты табу ережесін қарастырайық. – Үлкен
бармақ пен ең кіші саусақтың қиылысуында Ай ортасы бар. Саусақтарды кеңірек
айқара ашу керек. . Егер саусақтарды Ай ортасы шығатын сәулелер десек, онда
кішкентай саусақтың бағыты 00 береді.
№0 мен №1 арасы 300 , №0 мен №2
арасы 450 ,№0 мен №3 арасы 600 №0 мен №4 арасы 900
Саусақтарды нөмірлесек,
1) №0 сәйкесінше 00
2) №1 сәйкесінше 300
3) №2 сәйкесінше 450
4) №3 сәйкесінше 600
5) №4 сәйкесінше 900
Мына формуланы есте сақтау керек: , мұндағы n- саусақ
нөмірі.
Sin 450 =№2/2 =, ал косинусты табу үшін кері нөмірлейміз.
Тест тапсырмаларының жауаптары
№
|
Жауаптар
|
1
|
А
|
2
|
А
|
3
|
В
|
4
|
А
|
5
|
С
|
IV . Сабақты қорытындылау және үй тапсырмасына нұсқау беру
1. Мұғалім - Ал,
енді бүгінгі сабақтан алған білімдерің мен біліктеріңді үй тапсырмасын
орындағанда дұрыс қолдана білесіңдер деп ойлаймын.
1. Теориялық материалдарды қайталау
2. А №301
В № 304
С №328
2 . Мұғалім : -
Балалар, бүгінгі сабақ туралы қандай ойларың бар және келер сабақтарды құрғанда
қандай тапсырмаларға көңіл бөлсек деп ойлайсыңдар
Жауап : /Оқушылардың сабақтағы, топтағы және
өздерінің жұмысы жайлы жауаптары
Сабаққа
рахмет! Сау болыңыздар!