МҰҒАЛІМГЕ
АҚПАРАТ s
|
|
|
Тақырыбы: Сызықтық функция және
оның графигі.
|
|
Мақсат:
|
|
|
Білім
|
• Сызықтық функция және оның графигін
таниды.
|
|
Түсінік
|
• Сызықтық функцияның графигін салуды
түсінеді.
|
|
|
Қолданым әрекеті
|
• Кесте құру арқылы сызықты функцияның
графигін салады.
|
|
Талдау әрекеті
|
• Сызықты функцияның графигі қандай сызық
болатынын талдайды.
|
|
Шығармашылық әрекет
|
• Формуламен берілген сызықты функцияның
мәнін табады.
|
|
|
Бағамдау әрекеті
|
• Математика пәнінен сызықтық функция және
оның графигін білу маңызды деп бағалайды.
|
|
Сабақ құрылымы:
|
|
|
І. Ақпарат алмасу (5 мин.).
ІІ. Алғашқы бекіту ( 3 мин.).
ІІІ. Құзырлылық қалыптастыру (25 мин.).
ІV. Шығармашылық қалыптастыру (7 мин.).
V. Бағамдау -
бағалау (5 мин.).
|
|
Сабақ типі:
|
|
|
•Жаңа тақырып меңгеру.
|
|
Оқыту әдісі:
|
|
|
• Репродуктивті,
ішінара ізденушілік
|
|
Мұғалім іс-әрекетінің тәсілі:
|
|
|
• Бағыт-бағдар
береді, оқушыларға қажет болғанда көмек береді, олардың танымдық
тапсырмаларды өз бетімен орындауын қадағалайды.
|
|
Негізгі ұғымдар мен терминдер:
|
|
|
• Сызықты функция, график
|
|
Оқушыда дағды қалыптастыру:
|
|
|
• өзін-өзі дамыту дағдылары - өзінің
деңгейін бағалау, оны жоғарылату бағытында жүйелі жұмыс жасау, белгіленген
мақсатқа жетіп барып қанағаттану, осындай «сәттілік сәтіне» ұмтылу; ұжымда
жұмыс істеу дағдылары – ұжым мүшесі ретінде өзінің жауапкершілігін сезіну,
өзгелерге кедергі келтірмей ортақ жұмысқа белсенді атсалыса білу, бүкіл топ
жұмысының нәтижесін көре білу, объективті бағалай алуы, оны сынып алдында
қорғай алуы.
|
|
Ақпарат көздері:
|
|
|
1. Математика. Жалпы білім беретін
мектептің 6-сыныбына арналған оқулық, 2-басылым/А.Е. Әбілқасымова,
Т.П.Кучер, З.А Жұмағұлова Алматы, Мектеп,2011
2. А.Е. Әбілқасымова Математика.
Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған.-
Алматы, Мектеп, 2011ж.
3.А.Е. Әбілқасымова Математика 6-сыныбына
арналған оқу-әдістемелік құрал / Алматы, Мектеп, 2011.
4. Т.А. Алдамұратова Координаталық
түзуде, В.И. Тупаева. Математика. Дидактикалық құрал. Жалпы білім беретін
мектептің 6-сыныбына арналған.
5. Алдамұратова Т.А Математика.
6-сыныбына арналған оқу-әдістемелік құрал. Алматы,Атамұра, 2011.
|
|
Оқушы жетістігін бағалау:
|
|
|
• Оқушының оқу іс-әрекеті ол АБ, ҚҚ
блогындағы тапсырмаларды орындау деңгейіне байланысты бағаланады. Сонымен
бірге оқушыға ШӘ блогындағы тапсырманы орындағаны үшін қосымша бонус балл
қойылады.
|
САБАҚ
БЛОКТАРЫ s
|
|
|
|
|
|
|
|
ТАҚЫРЫП ЖОСПАРЫ:
1.
Сызықты функция
2.
График бойынша функцияны формуламен жазуды
үйренейік.
1- слайд 1- тақырыпша Сызықты функция
|
2- слайд
у =
kx + b формуласымен
(мұндағы х—тәуелсіз айнымалы, k
және b
— кандай бір сандар) беруге болатын функцияны сызықтық
функция деп
атайды.
|
3- слайд
Мысалы: у = -2х + 3,4; у = 7; у = 12х; у = 0 — сызықтық функциялар.
|
4- слайд
у
= kx + b
(мұндағы k
және b
— тұрақты сандар) сызықтық функциясының графигі түзу
болады.
|
5- слайд
Түбірлері бірдей
теңдеулер мәндес теңдеулер
деп аталады.
Мысалы, 4(х-3)=0 теңдеуі мен 4х-12=0 теңдеуі
мәндес теңдеулер, себебі
4(х-3)=0 теңдеуінің де түбірі 3-ке тең,
4х-12=0 теңдеуінің де түбірі 3-ке тең.
Ескеретін жағдай: кейде теңдеудің түбірі болмайды.
Түбірлері болмайтын теңдеулер де мәндес
теңдеулер болып саналады.
|
6 -слайд
Тендеулерді түрлендіріп, ах=b түріне
келтіру үшін теңдеулердің мынадай қасиеттері пайдаланылады.
1-қасиет:
Тендеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсыға
өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде тендеу мәндес
тендеуге түрленеді.
Тендеуді мұндай түрлендіруді енгізген IX ғасырдағы Орта Азия ибн Мұхаммед Мұса әл-Хорезми.
2-қасиет:
Тендеудің екі жағын да нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе
бөлгенде теңдеу мәндес теңдеуге түрленеді.
|
7 -слайд
1-мысал. 4х+3=х+5,1, 1-қасиет
бойынша: 4х-x=5,1-3,
3х=2,1, 2-қасиет
бойынша: х=2,1 : 3,
х=0,7. 0,7 - теңдеудің түбірі.
Тендеудің шешімінің дұрыстығын
тексерейік: 4 • 0,7+3=0,7+5,1,
|
Сызықтық функция
|
Мысал келтір.
|
|
|
Қорытынды____________________________________________________________
|
IІІ. ҚҰзырлылық ҚАЛЫПТАСТЫРУ
|
Деңгейлік тапсырмалар:
I деңгей тапсырмалары
1.№1196. Берілген
функциялар сызықты бола ма?
______________________________________________________________________
2.№1197. Сызықтық
функциясы берілген. y-ті табыңыз
______________________________________________________________________
3.№1198. Сызықтық
функциясы берілген. y-ті табыңыз
______________________________________________________________________
4. .№1199. Сызықтық
функциясы берілген. y-ті табыңыз
______________________________________________________________________
II деңгей тапсырмалары
5.№1201. Функцияның
графигін салыңдар.
______________________________________________________________________
6.№1202. Функцияның
графигін салыңдар.
III деңгей тапсырмалары
7.№1209. Функцияның
графигінің координаталар осьтерімен қиылысу нүктелерінің координаталарын тауып,
графигін салыңдар. ______________________________________________________________________
|
IV. Шығармашылық
ҚАЛЫПТАСТЫРУ
|
Топтық
жұмыс
Сыныптағы оқушылар екі топқа бөлініп келесі тапсырманы орындайды.
I топ
Сызықтық функция формуласымен берілген. Егер:
1) 3)
2) 4) болса, k-ның мәнін табыңдар.
Шешуі:
II топ
Сызықтық функция формуласымен берілген. Егер:
1) 3)
2) 4) болса, l-дің мәнін табыңдар.
Шешуі:
Сабақтың мақсатына қалай қол жеткізгендігің туралы эссе
жаз.
______________________________________________________________________
|
|
VІ. Үй жұмысы
|
|
|
1. Оқулықтағы №1200; 1203; 1204;1205
2. Топтық жұмыс есептерін толықтырып шығару.
|
|
|
|
|
|
|
|